Balta İl Başkanı

Balta İl Başkanı

AK Parti il başkanlığına İl Genel Meclis Başkanı Muhammet Balta atandı. 22 temmuz seçimleri öncesi İl Başkanlığından istifa eden ve milletvekilliğine aday olan Ahmet Metin Genç’in yerine yardımcısı Erdoğan Beder getirilmişti.

Ak Parti, seçimlere Beder başkanlığındaki yönetimle girmişti.

22 temmuz seçimlerinden sonra vekaleten İl Başkanlığı yapan Beder’in her an görevden alınacağı ve yerine il başkanı atanacağı bekleniyordu.

Beder, 4 ayı aşkın bir süre “eğreti” de olsa il başkanlığını sürdürdü.

Ak Parti il başkanlığının önem kazanmasının nedeni; 15 ay sonra yapılacak olan yerel seçimler. Çünkü, bu seçimlerde Belediye Başkan adaylarının yanı sıra İl Genel Meclis ve Belediye Meclis üyelerinin belirlenmesinde il başkanlığına ve yönetimine büyük görev düşüyor.

Ak Parti’de yönetimi ele geçirmek için eski milli görüşçülerle partiye diğer partilerden katılanlar arasında kıyasıya bir mücadele yaşanıyordu. İl başkanlığına aday olarak isimleri ön plana çıkanların hemen hepsi eski Refah-Fazilet partilerinden gelenlerdi. Parti içerisindeki bazı milletvekilleri de bu isimlerden birini il başkanlığına getirmek istiyordu.

Ancak, karşılarında etkili ve güçlü bir isim vardı. O da Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’tı.

Asım Aykan, Mustafa Yanmış’tan yana tavır koyarken, Özak, Muhammet Balta’yı tercih etti.

Özak’a Mustafa Cumur ve Cevdet Erdöl’ün de destek verdiği belirtildi. Kemalettin Göktaş ise ortada kaldı.

Muhammet Balta kimdir?

Muhammet Balta, Anavatan Partisi’nden AKP’ye geçen bir isim.

Balta, ANAP’ta il genel meclis üyeliği yapmıştı. Vakfıkebirli ve muhafazakar bir isim.

Balta, yerel seçimlerde Ak Parti’den Vakfıkebir ilçesinden İl Genel Meclisi’ne aday oldu ve seçildi. Parti içerisinde ortada kalmayı tercih etti. İl Genel meclisi başkanlığına seçildi. Vakfıkebir, Şalpazarı, Tonya ve Beşikdüzü’nde AKP’nin bu dönem adayı yoktu. Muhammet Balta’nın il başkanlığına atanmasında bu olayın az da olsa etkisi vardı.

“Balta’nın açıklaması”

Akşam saatlerinde Muhammet Balta ile konuştuk.

-Sayın Balta hayırlı olsun. Ne zaman dönüyorsun?

“Teşekkür ederim. Allah kısmet ederse, yarın (bu akşam) akşam döneceğim”

-İl Genel Meclisi başkanlığını bırakıyor musun?

“Yasa ne emrediyorsa ona uyacağım.”

-Yönetimi ne zaman oluşturacaksın?

“Bu konuları Trabzon’a geldiğimizde görüşsek daha iyi olur. Şu anda ne diyebilirim”

Muhammet Balta’yı kutluyor, başarılar diliyoruz.

 

Hızır Hoca’nın telefonu ve Türkçemiz!

 

Rize Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hızır Önsoy, ‘su’ konusunda uzman bir isimdir.Su kaynakları, Deniz yapıları, Hidroelektrik Santralleri, Kıyı Limanları alanında çalışmalar yapan Hızır Hoca, doktorasını bildiğimiz kadarıyla Fransa’da yaptı. Bir süre Cezayir’de bulundu.Deniz tahribatı, Hidroelektrik Santralleri, Su kullanımı vs. konularda bilgi edinmek için ilk aradığımız isim Hızır Hocadır.

Prof. Dr. Önsoy dün sabah saatlerinde aradı.

‘Aziz kardeşim, dünyada bizim dilimiz kadar güzel bir dil var mı?’

-Hayırdır, hocam?’

‘Gazeteleri açıyorsun, yazım ve dil hatası ile karşılaşıyorsun. Türkçe kelimeleri bir kenara bırakmışlar yabancı kelime kullanıyorlar. Tercüme yanlışlıkları var’

-‘Hocam en fazla hangi dil tercih ediliyor?’

‘Ağırlıklı olarak İngilizce, Fransızca kelimeler de kullanılıyor. Mesela tretuar kelimesi Fransızca. Türkçe karşılığı yaya kaldırım. Yaya kaldırım dururken tretuar neden tercih ediliyor. Şarküteri’nin Türkçe karşılığı, domuz eti satan kasap’tır. Bir ara, tabelasına şarküteri yazan bir bakkal’a gittim. ‘Evladım bana bir kilo domuz eti ver’ dedim. Bakkal’ı işleten delikanlı, bozuldu, ‘Ne diyorsun, ne domuz eti!’ diye çıkıştı. Ben de kendisine, ‘Şarküteri’nin Türkçe karşılığı domuz eti satan kasap’dır’ dedim. İşletici, ‘Efendim, şarküteri’yi biz küçük market olarak biliyorduk’ dedi. Mesela, restoran. Restoran’ın Türkçe karşılığı lokantadır.

Lokanta dururken Restoran neden kullanılıyor’

Hızır Hoca, günlük hayatta kullanılmaya başlanılan yabancı kelimelerin özentinin yanı sıra bilgisizlikten kaynaklandığını söylüyor.

Hızır Hoca, dilimize sahip çıkmamız gerektiğini belirtiyor.

 

Ankara’daki toplantı!

 

Trabzonspor başkan adaylarından Sadri Şener ile yönetimin Trabzon kanadını oluşturacak olan Hayrettin Hacısalihoğlu dün Ankara’da idiler.

Trabzonspor eski ikinci başkanlarından Bahri Köse’nin ofisinde bir araya gelen ikili akşam saatlerinde Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ile görüştüler.

Ankara’daki Trabzonsporlularla görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Hayrettin Hacısalihoğlu, İstanbul’da da temaslarda bulunacağını söyledi.

Başkan adayı Sadri Şener’in, dün öğle saatlerinde Bayındırlık ve İskan eski Bakanlarından Koray Aydın’ı ziyaret ettiği öğrenildi.

Trabzonspor Başkan adayı Sadri Şener, Ankara ve İstanbul’daki görüşmeleri tamamladıktan sonra muhtemelen önümüzdeki hafta içersinde Trabzon’da bir basın toplantısı yapacak ve adaylığını açıklayacak.

 

Kredi Yurtlarda seçim!

 

Kredi Yurtlar Kurumu’nda Cumartesi günü seçim var.

Kredi Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu’nda, Üniversitelerden 3 temsilci bulunuyor.

Üniversiteleri temsilen yönetime giren isimler seçimle belirleniyor.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, Kredi Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine aday gösteriliyor.

Dün akşam saatlerinde Özen ile konuştuk.

‘Kredi Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu seçimleri için Ankara’ya gidiyorum’

-‘Aday olduğunuzu duyduk. Hayırlı olsun’

‘Ben aday olmadım. Bazı rektör arkadaşlar, Yönetim Kurulu’nda Üniversiteleri temsil edecek olan 3 isimden biri olarak benim aday olmamı istediler. Ben de karşı çıkmadım. Beni aday gösterecekler ama oy verip vermeyeceklerini bilmiyorum’

‘Sen kazanamayacağın bir seçime girmezsin?’

-‘Olur mu öyle şey. Yönetime girmek istememin bir nedeni de, Üniversitemize katkı sağlamak’

‘Hocam, şimdiden tebrik ediyor, hayırlı olsun, diyoruz’

 

‘Temsil tabana yayılmıyor’

 

Demokrat Parti’de kongre süreci başlıyor.

DP il Başkanı Süleyman Aydoğdu, ‘teşkilatlar devam etmemi istiyor. Ben de teşkilatlardan gelen talep doğrultusunda, devam etme niyetindeyim’ dedi.

Süleyman Aydoğdu, Bekir Bülbüloğlu ekibinin önemli bir ismi.

Demokrat Parti’nin kongrelerinde mevcut yönetimler az da olsa şanslı.

Çünkü, kongrelerde oy kullanacak delegeleri bugünkü yönetimler belirledi.

DYP’nin son il başkanlığı seçiminde Bekir Bülbüloğlu ile yarışan Ali Sürmen’e, il başkanlığına yeniden aday olup olmayacağını sorduk.

Ali Sürmen, ‘henüz karar vermedim’ dedi.

Sürmen’e, Süleyman Aydoğdu’nun yeniden aday olacağını hatırlattık.

‘Süleyman, partimize uzun yıllar hizmet etmiş bir arkadaşımız. Her partilimiz gibi aday olabilir. Süleyman’ın aday olmasına karşı değilim. Ben, yönetimlerin ailelere dayalı olmasını tasvip etmiyorum. Belirli ailelerin partiye sahip çıkmaları ve sürekli parti yönetiminde söz sahibi olmaları, partinin tabana yayılmasını önlüyor. Başka bir ifade ile parti tabana yayılmıyor’

-Parti’de böyle bir sıkıntı mı var?’

‘Sıkıntı yok desem, inanırmısın? Bunu söylerken, bu partiye hizmet eden arkadaşları, aileleri eleştirmiyorum. Bir görüntüyü yansıtıyorum. Parti’nin büyümesi için tabana yayılmamız gerekir. Partimize tabanda geniş bir katılımın olduğunu söyleyebilir misiniz?’

-‘Kongrelerde değişim olabilir mi?’

‘Bir şey söyleyemem. Ancak, olması gerekir diye düşünüyorum. Teşkilatlarda yeni isimler görev almalı. Partinin ayağa kalkması ancak bu şekilde olur’

DYP Haysiyet Kurulu eski üyesi Ali Sürmen’in değerlendirmesi bu şekilde.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.