Balta’nın yükselişi!

Adalet ve Kalkınma Partisi Trabzon 1. sıra milletvekili adayı Muhammet Balta, partinin Trabzon’daki takım kaptanlığını üstlenecek. ANAP’ta başladığı siyasi yaşamını, AK Parti’de devam ettiren Balta, il genel meclisi başkanlığı, il başkanlığı, milletvekilliği, bakan yardımcılığı, çevre komisyonu başkanlığı görevlerinde bulundu ve 24 Haziran seçimlerinde de Trabzon’dan 1. sıra milletvekili adayı oldu. AK Parti’de, Trabzon’da 1. sıra milletvekili adayı olan Faruk Özak, Erdoğan Bayraktar, Süleyman Soylu geçmişte takım kaptanları idi. Bu seçimde de Muhammet Balta kaptanlığı devir aldı. Balta’nın nasıl bir kaptanlık yapacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

balta-001.jpg

Salih Cora farkı!

AK Parti’nin Trabzon’daki önemli isimlerinden biri Salih Cora’dır. Kasım 2015 seçimlerinde 5. sırada idi. Çokları seçilemez, demişti. Ancak, Salih Cora, partisinin oyunu arttırarak seçildi. Salih Cora, Trabzon milletvekilleri arasında vatandaşla en fazla diyaloğu olan isimlerden biri. Bu seçimde 4. sıradan aday gösterilmesine kimi partililer tepki gösterdi, kimileri ise ‘Salih Cora 6. sırada da olsa seçilir’ dedi.

Hüseyin Örs’ün önceliği!

İYİ Parti Trabzon 1. sıra milletvekili adayı Hüseyin Örs, işe eski ANAP ve DYP’lileri ziyaretle başladı. Trabzon ili genelinde eski ANAP ve DYP’de politika yapan isimleri belirleyen Örs, ‘Ziyaret ettiğim DYP ve ANAP’lı büyüklerimden tam destek aldım’ dedi.
Örs, önceki akşam Aygören vadisindeki Yeşilova, Gürbulak ve Gündoğdu mahallelerinde idi.  

hüseyin-örs-001.jpg

‘Kaya’ gibi vekil!

CHP 1. sıra adayı Ahmet Kaya, partinin Trabzon örgütünün hemen her kademesinde görev yapmış bir isim. Parti üyelerinin büyük bölümünü yakından tanıyan Ahmet Kaya’ya, partililer ‘Kaya gibi aday’ diyor. Ahmet Kaya, çalışmalarına Ortahisar ilçesinde start verdi. Trabzon’da partili partisiz hemen herkes tarafından sevilen bir isim olan Ahmet Kaya’ya parti örgütü de büyük destek veriyor.

kaya-gibi.jpg
 
Sandıklar patlayacakmış!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Çaykara’da ‘Bu seçimde sandıkları patlatacağız’ demiş. Orhan Gümrükçüoğlu’nun bize öyle geliyor ki, çarşı pazarda olup bitenlerden haberi yok. Başkan, bize göre sandıkları patlatsa patlatsa Büyükşehir Belediyesi salonlarında patlatır!

 

35 çeşit meyve!

35-çeşit.jpg

Trabzon’un renkli simalarından Hasan Kandaz, Atatürk Köşkü karşısındaki arazisinde tam 35 çeşit meyve ve çok sayıda sebze yetiştiriyor. Boş zamanlarını bahçesinde geçiren Kandaz, ‘Bahçede her mevsim yetişen meyve ve sebze yetiştiriyorum’ diyor. Hasan Kandaz, Trabzon Tarım İl Müdürlüğünde görevli onca ziraat mühendisinin pabucunu dama attı. Kandaz’ı kutluyoruz.
 
Yoroz’daki çöplük!

41c8e5cf-1f5a-4c2f-a2c6-61fe2056021d.jpg4b7ef581-1ce2-4fee-91f9-4c7c1249093c.jpg

Yoroz burnundaki eski taş ocağının bulunduğu alanın,  çevre belediyeler tarafından çöp depolama sahası olarak kullanıldığı, dökülen çöplerin çevreye pis koku yaydığı bildirildi. Önceki gün Yoroz’dan arayan bir okur, ‘Taş ocağına dökülen çöplerin sızıntısı denize akıyor. Havanın ısınması ile birlikte çöplükten çevreye pis koku yayılıyor’ dedi.

VARYAP’tan site değil fabrika bekliyoruz!

VARYAP, Trabzon’un Yomra ilçesi Özdil Yolu üzerinde bir sanayi sitesi yapıyor. VARYAP’ın bu yatırımı Trabzon medyasında geniş yer buldu. Sanayi sitesinin tanıtım ilanları ve haberlerinin ardı arkası kesilmedi. Bu gazete dahil tüm medya Varlıbaş’ın bu yatırımını, büyük bir yatırım olarak duyurdu, duyurmaya devam ediyor.
VARYAP, Yomra Özdil yolu üzerindeki bu arazide yıllar önce bir fabrika veya üretim tesisi kuracaktı. VARYAP’ın patronu Süleyman Varlıbaş, bu yatırımdan vazgeçti ve bu alanda bir sanayi sitesi yapacak. Sanayi sitesinde 33 metrekareden 1919 metrekareye kadar işyeri bulunuyor. Dün temeli atılan sitedeki işyerlerinin de satışına başlanmış. Süleyman Varlıbaş’a ve oğlu Erdinç Varlıbaş’a bol kazançlar diliyor ve Trabzon’a AVM, konut, sitenin yanısıra fabrika imalathane yapmalarını bekliyoruz.

*******************

Hikmet Çolak'ın sayfasında gördüm, siz de okuyun istedim...
“ Öğretmenliğe başladığımda, bir de baktım, ufak tefek armağanlar beliriyor. Takvim, dolma kalem, not defteri, hiçbirini almadım. "Sakın bana bir şey getirmeye kalkmayın" dedim. Bunun lafta kalmadığı, ne kadar kararlı olduğum anlaşılınca armağan verme "teşebbüs"leri kesildi.
Bu ilkemi sadece bir kere bozdum.
Karadenizli bir kız vardı sınıfta: Andersen'in Kibritçi Kız'ı. Yoksullar arasında en yoksulu ama inanılmaz derecede onurluydu. Kimseye göstermek istemezdi yoksulluğunu. Hüzünlü, acılı yüzüne her bakışımda yüreğimin ortasına incecik bir bıçak saplanırdı.
Bir kış günü ders arasında sınıftan çıkmadım. Pencereye gidip dışarıyı seyretmeye koyuldum. Yağmur çiseliyor. Kapının önünde bir simitçiyle bir tatlıcı çene çalıyor. Karadenizli kızı gördüm birden. Koşarak simitçiye gitti, bir simit aldı, yine koşarak okula döndü. Koridorlarda oynayan öteki öğrencilerin yanına.
O güne kadar bir kerecik bile simit görmemiştim elinde.
Kapı vuruldu. açıldı. Döndüm. Karadenizli kız. simidi uzattı.
"Al, öğretmenim" dedi.
"Biliyorsun" dedim, "ben.."
Sözümü kesti...
"Yiyeceksin!" diye bağırdı. "Sana aldım! Sen bizim için neler yapıyorsun!"
Simidi elime tutuşturdu. Koşarak çıktı.
O simidi yedim. Dünyanın en acı; ama en lezzetli simidiydi.
İyi ki ders arasındaydık. İyi ki çocuklar koridordaydı. İyi ki hiçbiri onu nasıl boğazım düğümlenerek yediğimi görmüyordu.”  
Karadenizli Kız, Ülkü Tamer  
(Sedat Tunalı)

*****************
Eski genel başkanım, şimdiki İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu’nun Trabzon’dan değil de İstanbul’dan aday gösterilmesine bakıyorum da; bakan için havada takla atanla, el çırpmalarıyla avuçları yara olanlar, sayın bakan İstanbul’a kaydırıldı, kimseden çıt yok,  ne oldu? Üzüntülü müsünüz yoksa sevinçli misiniz yoksa sayın bakan mı sizden bıktı yoksa siz mi sayın bakandan? (Tahsin Azaklı)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar