Bank Asya Ligi!

FETÖ operasyonları hız kesmeden devam ediyor.  Gözaltıların, tutuklamaların ardı arkası kesilmiyor. Bir zamanlar ismi hizmet harekatı veya cemaat olan ‘Fetö örgütü’ne yönelik soruşturmalarda, suçlu-suçsuz binlerce kişinin gözaltına alındığı, tutuklandığı bildiriliyor.

bank-asya.png

Dün gazetede Trabzon’daki son gözaltılar tartışılırken, genel yayın yönetmenimiz Altuğ Atalay, ‘Bank Asya’da hesabı olanlar didik didik irdeleniyor. Peki, Bank Asya bir ara Profesyonel birinci lige adını verdi. Yani, birinci lige sponsor oldu. Ligin adı Bank Asya birinci ligi idi. Bank Asya’yı l. lige sponsor edenler hakkında bir işlem yapılmıyor mu?’ diye sordu.

Hamza Mısır, ‘Bank Asya daha düne kadar revaçta idi. Açılışını eski başbakan Tansu Çiller, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Bank Asya’nın ipliği 17-25 Aralık’tan sonra pazara çıktı’ dedi.

17-25 Aralık olmasaydı bize öyle geliyor ki, ne FETÖ hedefte olacaktı ne de 15 Temmuz darbe girişimi!

Trabzon günleri!

Ankara’da bugün başlayacak ve Pazar günü sona erecek Trabzon Günleri’nin, hareketli ve renkli geçmesi için Trabzon Valiliği ve ilçe belediyeleri büyük gayret sarf ediyor.

Ankara’da düzenlenen Trabzon günlerini, merkezi Ankara’daki Trabzon Derneği ve vakfı yapıyordu. Bu yıl ise, etkinlik düzenleme işi siyasi bir hamle ile Vakıftan alındı ve Trabzon Valiliğine verildi.

trabzon-günleri.jpg

Trabzon günlerinin, önceki yıllarda düzenlenen etkinlikler gibi kapsamlı olma ihtimalinin çok zayıf olduğunu söyleyen Trabzonlu ünlü bir işadamı, ‘Bu tür etkinliklere siyaseti sokarsanız, bu tür etkinlikleri siyasi bir havada yapmaya çalışırsanız, sonuç alamazsınız. İnsanları bölersiniz. Temennim etkinliğin iyi geçmesi yönünde, inşallah iyi geçer’ dedi.

Parası olan özele olmayan İmam Hatip’e!

AKP iktidarı ile birlikte Türk Milli Eğitim teşkilatında yönetici kadrosu ile birlikte müfredat da değişti. Milli Eğitimi İmam Hatipliler yönetmeye başladı. Milli Eğitim il ve ilçe müdürlerinden, okul müdür ve yardımcılarına kadar üst düzey tüm görevler İmam Hatip çıkışlılara tahsis edilmiş durumda. Trabzon’da bir iki istisna dışında hemen her okulun müdürü ya İmam Hatip çıkışlı yada bir tarikattan torpilli... Zaten Milli Eğitim’deki atama ve tayinler, deneyime veya kıdeme göre değil Eğitim Bir Sendikasının vereceği listeye göre yapılıyor.

Türkiye’de bugün orta öğretimde iki devlet okulunda gerçek anlamda eğitim veriliyor. Bu okulların yönetim kadroları değişmiş olsa da öğretmen kadroları iyi durumda. Bu okullara giren öğrenciler de TEOG’da zirve yapmış öğrenciler. Bu okullar il merkezlerinde seçkin ve başarılı öğrencilerin tercih ettiği Anadolu ve Fen Liseleridir.

Eskiden muhafazakar kesim, çocuklarını İmam Hatip liselerine verirlerdi. Artık, bu kesim ve AKP iktidarı ile birlikte ekonomik durumunu düzeltenlerin ilk tercihi Anadolu ve Fen liseleri olmasına rağmen, bu okullara puan tutturamadıkları için çocuklarını imam hatiplere değil de yeni açılan özel okullara vermeye başladı.

Son yıllarda açılan özel okulların bir başka müşterisi de, gidecek okul bulamayan ve İmam Hatip’e gitmek istemeyenler.

Bu tabloda İmam Hatiplere de büyük bir ekseriyetle fakirin, fukaranın, köylünün çocuğu gidiyor. İmam hatiplere gidenlerin önemli bir kesimi de kuran kurslarının yurtlarında kalanlar. Türk Milli Eğitiminin son durumu bu şekilde!

Önce vicdan sonra cüzdan!

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Kara, Ramazan ayı boyunca denetimlerin sıklaştırılacağını belirterek, ‘Fiyatlarda keyfi artış yapanları tespit edeceğiz. Uyaracağız. Esnafımız Ramazan ayında önce vicdan sonra cüzdan hesabı yapmalı’ dedi.

önce-vicdan.jpg

TESOB Başkanı Metin Kara’nın söyleminin hoş ama boş söylem olduğunu belirten TESOB eski başkan yardımcılarından Zafer Sarı, ‘Bugünkü rekabet ortamında hangi esnaf üç kuruşluk malı beş kuruşa satabilir. Esnaf can çekişiyor, Metin bey ise tribünlere oynuyor. Metin bey, TESOB’u çiftlik yapmış, nutuk atıyor. TESOB artık işlevini kaybetmiştir. TESOB esnafı sömüren bir kuruluş haline gelmiştir’ dedi.

Osman Terzi’nin Mağmat gezisi!

Önceki gün vefat eden ve dün Yeşilova mahallesinde toprağa verilen MHP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan ve milletvekili adayı Hüseyin Örs’ün ağabeyi İsmail Örs’ün, cenaze törenine katılan gazetemiz sahibi Hasan Kurt ile Zorlu Grand Otel yönetim kurulu başkanı Osman Terzi tören sonrası Mağmat Boğazına gittiler.

osman(ortada).jpg

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in ‘Mağmat boğazını turizme açacağız’ şeklindeki söylemini olumlu bulan Osman Terzi, ‘Mağmat boğazı ve çevresi turizme açılabilir. Ancak, bu bölgede ne tür tesis yapılacak. Bölgenin yaz-kış hava durumunu ve fiziki yapısını bilmeden burada tesis yapılmamalı. Ayrıca, bu bölge için proje hazırlayacak olanlar mutlaka yurt dışında benzer yerlerde inceleme yapmalıdırlar’ dedi.

Hasan Kurt ise, Mağmat boğazı ve çevresinde ancak piknik alanları ve küçük çaplı moteller olacağını söyledi. Kurt, Mağmat boğazının, tarihin hiçbir döneminde ipek yolu güzergahı olmadığını belirterek, ‘Mağmat boğazı, Aygören vadisi çevresindeki 17 köy hatta Akçaabat’ın bazı köylerinden Maçka üzerinde yaylaya çıkan ve dönen yaylacılar ile eskiden ormanlardan kereste getiren ve Doğu Anadolu’ya kaçak tütün sevkiyatı yapanların geçiş yaptığı bir boğazdı. Büyüklerimiz bize Mağmat boğazını böyle anlatırdı. Mağmat boğazı ve çevresi turizmde cazibe merkezi olmaz ’ dedi.

Keleş, aday olabilir!

AKP’nin sevilen isimlerinden biri olan Partaş betonun sahibi işadamı Adem Keleş, partisinin il kongresinde kendisine verilecek her görevi kabul edebileceğini söyledi. Trabzon Yalıncaklı olan Adem Keleş, Ankara’da düzenlenen Trabzon günleri için bugün başkente gidecek.

 

 

******************

 

Cemaatin 15 Temmuz’daki askeri darbe teşebbüsü AKP iktidarı tarafından planlı olarak politik bir istismar enstrümanı haline getirildi. Ve AKP iktidarı 15 Temmuz bahanesiyle Türkiye’yi bir parti devletine dönüştürdü. Son referandumdaki ‘hile’yle de Anayasayı çaldı. Dahası bütün bunları Türkiye’deki 15 yıllık bir iktidarın kirli icraatını hukuktan kaçırmak için yaptılar. Onun için geleceğin Türkiye’sini zannedildiği gibi eyyamcı politikacılar değil cesur savcılar ve hâkimler kuracak. (Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar