Banka krizi

Banka krizi

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, “Krizin etkisinde kalan ihracattaki düşüş devam ediyor. Düşüşü bankalar körüklemektedir” dedi

        Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, küresel mali krizin görüldüğü bütün ülkelerde finans kesimine kaynak aktarıldığını, bu kaynağın reel kesime kredi olarak verildiğini ve mevcut kredi vadelerinde uzatılmasının istendiğini anımsattı. Türkiye’de bu yapılmayarak ihracatçı ve üretici kesimin tamamen bankaların insafına bırakıldığını savunan Gürdoğan, bankalar tarafından teminatların yüzde 100’den yüzde 400’lere çıkarıldığını, bölgeden toplanan kaynakların başka yerlere transfer edildiğini söyledi. Bankaların bu tutumu yüzünden sanayici ve ihracatçıların çok zor durumda kaldıkları, gerekli önlemlerin alınmaması halinde durumun vahim sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

 

         Krizin görüldüğü bütün ülkelerde finans kesimine kaynak aktarılarak, bu kaynağın reel kesime kredi olarak verilmesi ve mevcut kredi vadelerinde uzatma yapılarak bütün sektörler desteklenmesine rağmen Türkiye’de durumun farklı olduğunu kaydeden Gürdoğan şunları söyledi:  “Ülkemizde maalesef bu yapılmayarak ihracatçı ve üretici kesimi tamamen bankaların insafına bırakılmıştır. Bu durum karşısında da bankalar üretici ve ihracatçıyı sahipsiz görerek vadesi dahi gelmemiş kredileri geri çağırması, Eximbank kredileri için teminat mektubu vermemesi bu olumsuz tablonun karşımıza çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bölgemiz halkından topladığı mevduatı, tekrar bölge insanına istihdam sağlayan üretici ve ihracatçı kesimine kredi olarak aktarması gereken bankalarımız, maalesef bunu yapmamakta. Bölgeden toplanan mevduat diğer bölgelere veya daha yüksek getiri sağlayan yurt dışı piyasalara ve çok uluslu şirketlere aktarılmaktadır. Daha önce yüzde 100 teminatla kullandırılan kredilerin teminat oranları yüzde 400’lere yükseltilmiş bulunmaktadır. Bu durum da görüldüğü üzere Bölgemiz ihracatını menfi yönde etkileyerek ihracat rakamlarına olumsuz olarak yansımalara neden olmaktadır.”

        “Bölgemizde krizin yansımaları özellikle otomotiv, madencilik ve makine sanayi sektörlerinde çok büyük oranda olumsuz etkilere neden olmakta ve bu sektörlerde krizin etkisi ile büyük ihracat düşüşleri görülmektedir” diyen Ahmet Hamdi Gürdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

      “Bu sektörlerimize bankacılık kesiminin finansman desteği vermemesi, kredi maliyetlerinin rakip ülkelerin çok çok üzerinde olması devlet bankası hüviyetindeki bankaların dahi Eximbank kredisi için teminat vermemesi sonucu bu sektörlerimiz adeta bitme noktasına gelmiştir. Bunun için yetkililerin bu duruma bir an önce el atarak, piyasalara nakit girişi sağlayacak, güven ortamı tesis edecek ve sanayici ve ihracatçıyı destekleyen teşvik enstrümanlarının bir an önce uygulamaya konulması gerekmektedir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.