‘Barolar ideolojik davranıyor’

‘Barolar ideolojik davranıyor’

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, çoklu baro düzenlemesine karşı çıkan, yürüyüşler ve oturma eylemleri düzenleyen barolara ideolojik davrandıkları gerekçesiyle ateş püskürdü.

Milletvekili  Cora, "Baroların şu andaki yaklaşımları tamamen ideolojik bir yaklaşımdır. İtiraz eden barolar başörtülü avukatların duruşmalara alınmadığı dönemlerde hiç yürüyüş yapmadılar. Hiçbir avukatın  hakkını hukukunu savunmadılar. Bu hareketleri ideolojik bir harekettir. Tamamen kendi statükolarını korumak istemektedirler. Özellikle  İstanbul, Ankara, İzmir koordinasyonunda bir süreç yönetilmektedir. Bu süreç tamamlandığında elbette üç büyük baronun barolar birliği seçimlerinde delege bazında tahakkümü kırılmaktadır. Bu baroların itirazının ana nedeni budur" dedi.

3 BÜYÜKŞEHİRDE 1'DEN FAZLA!

Avukatlık kanununda değişiklik yaptıklarını hatırlatan Milletvekili Cora,  "Bu kanunla sadece yeni baroların oluşturulması veya  barolar birliğinin seçim sisteminin değiştirilmesi değil esasında meslektaşlarımızın önemli sorunlarına da çözüm getiriyoruz. Tabi ki bu yasa ile  bazı baroların mevcut yapılarının değişmesi söz konusudur. İstanbul, Ankara, İzmir'de ikinci, üçüncü  veya daha fazla baroların dilerse kurulabilmesinin önü açılabilmektedir. Bunun dışında barolar birliğine delege usulünde bir değişiklik olmaktadır. Avukatların özellikle cübbe dışında başka bir kıyafete zorlanmaması, başörtülü avukatların ilerde sorun yaşamamaları için önemli bir düzenleme yapılmaktadır. Ayrıca genç meslektaşlarımızın belirli süre baro kesenekleri yarı oranında alınacaktır" diye konuştu.

ANADOLU BAROLARI SEVİNECEK!

Kendilerinin bu yasayı yaparken çok kapsamlı bir çalışma yaptıklarını kaydeden Salih Cora,  "Baroları da dinledik, avukat milletvekillerini dinledik, birçok yerden görüş aldık. Sonuçta nispi temsil mi yoksa çoklu baro mu şeklinde bir değerlendirme içerisine girdik. Nihayetinde çoklu baro ve delege sisteminde değişiklikte karar kılındı. Nitekim bu düzenlemeye elbette itiraz edenler olacaktır ama ben şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki bu yasalaştığında en çok Anadolu baroları sevinecektir. Anadolu Barolarının ise Barolar Birliği seçimlerinde ciddi derecede delege yapısı güçlendirilmektedir. Sesi çok çıkan baroların niyetini iyi biliyoruz. Yıllardır mevcut sistemleriyle hiçbir probleme çözüm üretmeyen, avukatların hakkını hukukunu dikkate almadan bu konularda hiçbir çalışma yapmadan yıllarca o koltukları işgal etmişlerdir. Seçimle geldiler ama bu adaletsiz seçim modeliyle geldikleri için işgal kelimesini kullanıyorum. İşte bu sistemi değiştiriyoruz. Meslektaşlarının sorunları ile ilgilenecek çözüm üretecek bir sistem getiriyoruz. Zorla baro açılacak  diye bir kural getirilmiyor böyle bir şart yok. Bu belirli şartların gerçekleşmesi halinde ihtiyari bir durumdur" ifadelerine yer verdi.

İSTANBUL,  ANKARA,  İZMİR!

Türkiye'deki bütün baroları yönlendirenlerin Ankara,  İstanbul ve İzmir Barosu olduğunun altını çizen Cora, "Bu tahakkümün kırılması gerekiyordu. Barolar buna itiraz ediyor. Bunu normal karşılıyorum. Bizi kandırılmakta suçluyorlar. Tam aksine bu yasaya karşı çıkan bilhassa Anadolu baroları büyük bir pişmanlık duyacaktır. Bu yasaya bu derece itiraz ettikleri için pişman olacaklarını düşünüyoruz. İtirazlarının hiçbir dayanağı yok. Diyorlar ki niye bölüneceğiz. Hayır bölünme yok. Bazı barolardaki ağır yükü bölüştürmek söz konusudur" diye konuştu.

SAĞIR SULTAN KESİLİYOR!

Hiçbir yasanın dört dörtlük olmadığını ifade eden Cora, "Eksiklik aksaklıklar olabilir. Ama sonuçta bir eksiklik olduğunda da bu yine tekrar ele alınabilir, yasaları yapma yetkisi TBMM'ye aittir. Milli iradenin tecelligahında bu eksiklikler düzeltilir. Türkiye'de seçim sistemi değişecek, HSYK'nın seçim modeli değişecek, milletvekili seçim sistemi defalarca değişecek, Türkiye'de belediye başkanlık seçim modelleri değişecek, derneklerde seçim modelleri değişecek, ama barolardaki seçim sistemi hiçbir şekilde değişmeyecek. Bu yaklaşım statükocu bir yaklaşımdır. Baroma dokunamazsın yaklaşımı hiçbir şekilde kendi alanına sokmama anlayışıdır. Barolar siyaset yapabilirler ama barolar kendi mesleki sorunlarının siyasetini yapmak zorundadır. Kalkıp da kendisine vazife olmayan her konuda konuşan ama meslektaşlarının sorunlarına ilişkin konularda sağır sultan kesilen bir baro anlayışı olmaması gerekir" dedi. 

CHP’NİN ÖNÜNDE İLİKLİYORLAR!

Milletvekili Cora, "Biz AK Parti olarak avukatlara karşı elimizden geldiğince katkılar ortaya koyduk. Meslektaşlarımızın hep yanında olduk, yeşil pasaport gibi yıllardır beklentiyi bu dönem çözdük. Benim de bizzat bu yönde kanun teklifim oldu. Bir düzenlemeyle bu sorunu ortadan kaldırdık. Bunun gibi birçok avukat meslektaşlarımızın yaşadığı sorunların çözümüne katkı sağladık. Ama bunların hiçbirisinde baroların bizzat ne teşekkürü olmuştur ne de katkısı olmuştur. Onların anlayışı çözümsüzlüktür. Cübbelerini bizim karşımızda iliklemelerini beklemek gibi düşüncemiz yok. Haddimizde değildir. Ancak cübbelerini ana muhalefet partisinin önünde ilikleyip baro başkanlığını bir başka makam için sıçrama tahtası olarak görülmesine de özellikle karşıyız" şeklinde konuştu. 

BAROLARIN TAVRI KUTUPLAŞTIRICI 

TBMM'de çıkacak olan yasaya herkesin saygı göstermesi gerektiğini söyleyen Milletvekili Cora,  "Bu yasada bir sorun varsa, hukuka aykırılık varsa Anayasa Mahkemesine müracaat edilebilir. Ayrıca yine bu yasada eksikler ortaya çıkarsa ilerde yeni gelen taleplere göre değiştirilme durumu vardır. Barolarla ilgili bir düzenleme anayasamızda mevzuatımızda değişemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez hükümler içermemektedir. Kutuplaştırma gibi durum ise asla söz konusu değildir. Asıl baroların bu yaklaşımı gerginleştiriyor, kutuplaştırıyor. Gel konuşalım diyorsun gelip konuşmuyor, söyle söyleyeceğini, önerini ver diyorsun öneri sunmuyor. Ama değiştiremezsin diyor. Böyle bir yaklaşım milli iradenin tahakküm altına alınması olarak değerlendirilir. Devletin birçok kurumunda farklı farklı sendikalar vardır. Orada ki memurlar işçileri  kendi aralarında kutuplaştırılmış mıdır? Hayır" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.