Başarının adı Celal Uzunkaya

Geçen yıl Kasım ayının ilk haftası idi. Antalya’dan Kerim Kalafatoğlu aradı.  ‘Abi, Katar devleti için tersanemizde imal ettiğimiz hücum botlarının teslim töreni var. Sizi de bekliyorum’ dedi.
Trabzon’dan Nuri Aydın ve Mustafa Erdem ile birlikte kalktık Antalya’ya gittik.  Havalimanından önce tersanenin bulunduğu deniz kenarındaki serbest bölgeye gittik. Daha sonra hazır Antalya’ya gelmişken Emniyet müdürü Celal Uzunkaya’yı ziyaret edelim, dedik. Randevu aldık ve Emniyet Müdürlüğü karargahına gittik.
Uzunkaya, bizi kapıda karşıladı. Makam odasında geçmişten bugüne bir nostalji yaptık. Celal Uzunkaya, yıllar önce Trabzon’da da görev yapmıştı. Uzunkaya Samsunlu ama Trabzon ile de bağı var. Dedelerinin Trabzon’dan Samsun’a göç ettiği söylenir, annesi ise Oflu…
Celal Uzunkaya; 1978 yılında Polis Akademisini bitirir ve Trabzon’da komiser yardımcısı olarak siyasi şubede göreve başlar. Uzunkaya’nın Trabzon’a atandığı yılda, biz Trabzon’dan ayrılmış askere gitmiştik. 
O yıllar Trabzon’da sağ-sol çatışması tavan yapmıştı. Nuri Aydın, sol cenahta idi.  Nuri, o dönemki olayları kendi penceresinden anlatmış, Uzunkaya’da, ‘O olay öyle değil böyle idi’ şeklinde hatırladıklarını aktarmıştı. Sohbetimiz epey uzun sürmüştü. Şakalaştık. 
Celal Uzunkaya, Emniyet genel müdürlüğü görevine atanana kadar teşkilatın hemen her biriminde görev almıştı. Emniyet teşkilatının en başarılı isimlerinden biri idi. Teşkilatı her yönüyle tanıyan bilen bir isimdi. Bir dönem teşkilat içerisindeki FETO’cuların hedeflerindeki isimdi. 
Emniyet teşkilatında birçok ismi yakından tanıyan Hakkı Emiroğlu, Celal Uzunkaya’nın da yakın arkadaşıdır. Hakkı, Celal Uzunkaya’yı görev yaptığı her ilde ziyaret ettiğini söyledi ve şöyle dedi:
‘Celal Uzunkaya’yı 1978 yılından beri tanırım. Trabzon’a atandığında Emniyet Müdürü Necdet Kahraman’dı. Yardımcısı Mustafa Aksoy, Asayiş müdürü Orhan Nuray, Personel şube müdürü Muharrem Lafçı, Siyasi şube müdürü Hulusi Taşbent, Sorgu amiri başkomiser Metin Çevik ve ekipler amiri komiser yardımcısı Celal Uzunkaya idi. Uzunkaya, Mardin, Artvin, İzmir, Bursa illerinde çalıştıktan sonra Balıkesir il emniyet müdürü olarak atandı. Sonra ülkenin en genç emniyet genel müdür yardımcısı olarak Ankara’ya geldi. Ankara’da FETO’cular kendisine inanılmaz bir kumpas kurdular. Uzunkaya büyük bir mücadele verdi. 17/25 sabahı Mustafa Gülcü emniyet genel müdürlüğü yardımcılığına döndü, Celal Uzunkaya da İzmir’e emniyet müdürü olarak atandı. İstanbul’a atanması beklenirken Antalya Emniyet Müdürlüğüne getirildi. Durmadı, darılmadı, FETO’nun ve Mafyanın kellesini kopardı. Bu arada emekliliği gelmişti. İçişleri Bakanlığı güvenlik müşaviri olarak Ankara’ya alındı. Ve Emniyet tarihinde ilk kez vali ünvanı almadan Emniyet Genel Müdürlüğüne getirilen isim oldu’.

basarinin-adi.jpg

Akşener kazandı?

iste-meral-aksener-in-istifasinin-sebebi-1532752658.jpg

Bu köşede geçenlerde Akşener’in partideki muhaliflere ve partide tam anlamıyla söz sahibi olmak isteyenlere, ‘resti’ çektiğini yazmıştım ve şöyle demiştim;
‘İYİ Parti’de görünen o ki, milletvekili adayı olup seçilemeyenler partinin üst yönetimine karşı bir hareket başlattılar. Ayrıca bir de seçilip partiyi tamamen kontrolüne almak isteyen gruplar var. Akşener, bize göre bu tablo karşısında ‘ben yokum’ restini çekti……..Akşener’in istifası uyuyan parti teşkilatlarını da ayağa kaldırdı. Seçimden sonra kenara çekilenler bile Akşener’e ve partiye sarıldı.
İYİ Parti’nin Ağustos ayının muhtemelen ikinci yarısından sonra yapılacak olağanüstü kongresinde, Meral Akşener tüm delegelerin ortak imzasıyla yeniden genel başkan seçilecek ve parti üst yönetiminde önemli değişiklikler olacak. 
İYİ Parti’nin olağanüstü kongreye gitmesi, partiye ivme kazandıracaktır. Çoklarının dediği gibi partiden MHP’ye değil belki de MHP’den hatta başka partilerden İYİ Parti’ye katılım olacaktır. İYİ Parti’nin yeni yönetimi yerel seçimlerde izlenecek politikayı da belirleyecektir. 
Bu arada Ağustos ayında erteleme olmazsa AK Parti de büyük kongre yapacak. AK Parti’nin üst yönetimi de muhtemelen yenilenecek!
Darısı CHP ve MHP’nin başına, diyeceğiz ama iki partinin zirvesindekiler ve çevresindekiler koltuğa Japon yapıştırıcı ile değil zamkla yapışmışlar! Ve özellikle de CHP’de Belediye Başkanları konumlarını muhafaza etmek ve yerel seçimlerde tekrar aday olmak için genel merkeze yakın duruyorlar’.
***

Bugün gelinen noktayı günler öncesinden yazmıştım. 
Meral Akşener, partililerin ve milletvekillerinin yoğun baskısının ardından önceki akşam istifasını geri aldığını ve bugün yapılacak başkanlık divanı toplantısında partide olacağını açıkladı.
İYİ Parti’nin başkanlık divanı toplantısında ne konuşulacak, ne kararlar alınacak bilmiyorum. Tahminim o ki, 12 Ağustos da yapılacak olan büyük kongreye Akşener, tüm delegelerin önerisiyle tek aday olarak girecek ve seçilecek. Parti’nin genel idare kurulu ve diğer kurulları çarşaf liste ile belirlenecek. Gerçi, parti üst yönetiminin çarşaf liste ile belirlenmesi yönetim kadrosunun değişeceğinin göstergesi değil. Çünkü büyük kongre delegelerini teşkilatlar veya genel başkan Akşener değil, ağırlıklı olarak teşkilat başkanına yakın isimler belirledi. Buna rağmen, parti yönetiminde önemli değişiklikler olacağını söyleyebilirim.
Meral Akşener’in, geri dönmesi ve parti üst yönetiminde yapılacak değişiklikler, partideki kenetlenme; iktidar partisinin, yandaşların ve iktidardan nemalananların karalama ve partiyi yok etme çabalarını bana göre boşa çıkaracaktır. İYİ Parti yakın bir zamanda ana muhalefet partisi olursa şaşırmayın!

Hasan KURT

***********

Cemal Kadıoğlu keşifte!

cemal.jpg

Trabzon’un tanınmış simalarından Cemal Kadıoğlu, geçenlerde bir grup arkadaşı ile birlikte Doğu Karadeniz dağ ve yaylalarını gezdi. Trabzon’dan yola çıkan Kadıoğlu ve ekibinin ilk durağı Borçka oldu. Kadıoğlu, Artvin dağlarını arşınladıktan sonra Rize’ye geldi. Zilkale’de ve tarihi köprülerde inceleme yapan Kadıoğlu, sonbaharda bölgeye tekrar gideceğini ve imkanı olan herkesin de bölgeyi adım adım gezmesini istedi.

Yılın Fotoğrafı

Lağım turist çeker mi? demeyiniz. İşte ispatı… Trabzon sahilde lağım kanalı son akış noktasında üzerine turist çekti. Turizmde son nokta mı, diyelim, yoksa lağımda turizm patlaması mı? Bizde şaşırdık. Bu kokunun bu kadar çekici olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Öğrenmenin yaşı yok.
 (Teoman Yılmaz)

yilin-fotografi.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar