Eray Altındaş

Eray Altındaş

Başbakan Mersin’e, Soylu tersine…

Türkiye’de en çok konuşulan konuların başında hiç kuşkusuz birinci sırada şehit haberleri ve terör, ikinci sırada ise bu yıl kapılarını açamayan turistlik işletmeler ve yandık yıkıldık diye ağlayan turizmciler, yani turizm geliyor.

Kendi tabiriyle “yokuş yukarı çıkan kamyon misali” konuşan çiçeği burnundaki Başbakan Binali Yıldırım’ın Türkiye’nin kalkınması için söylediklerine katılmamak mümkün değil. Yıldırım turizme bel bağlayanların inadına iş adamlarıyla yaptığı toplantıdaki konuşmasında  “Üretimi, üretim, üretim” diyor.

Peki ülkenin başbakanı kalkınmak ve daha iyi bir Türkiye’nin gerçekleşmesinin üretimden geçtiğini belirtirken, yerelde görevli veya bu bölgenin bakanı, vekilleri ne yapıyor dersiniz. Başka bildikleri söz yokmuş gibi her platformda “bacasız endüstriden” turizmden başka laf etmiyorlar. Yani Başbakan “Mersin’e”  giderken, Trabzon’dan seçilenler ve atanmışlar “tersine” kürek çekiyorlar!

***

DYP’den AKP’ye geçip ve Trabzon’dan birinci sıradan seçilip bakanlık koltuğuna oturan  Süleyman Soylu’nun bu şehre kaç kez gelip gittiğini saymadım…

Ama her gelişinde tarih ve kültür şehrin kalkınması için öneli olan üretim mekanizmasını hayata geçirecek olan projeleri, hep es geçti. Soylu ya otel açtı ya da temelini attı.

En çok güvendiğimiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakınız Süleyman Soylu da turizmin diyenlerin peşinde ne yazık ki, patinaj yapıp duruyor. Deyim yerindeyse güvendiğimiz dağlara kar yağıyor!..

Kim ne üfürürse üfürsün … Son olarak ASKON Trabzon Başkanı Yılmaz Karadeniz de “tarım, hayvancılık ve sanayi olmadan” turizmle Trabzon’un bir arpa boyu yol alacağına inananlardan… E, aklın yolu bir.

Şayet turizm, üretimden daha geçerli akçe olsaydı, ülkelerinin kalkınmasında turizmi lokomotif yapmış olan Yunanistan, İspanya ve Portekiz bugün “iflas” bayrağını çekmezlerdi. Gördüğüm kadarıyla AB üyesi olan bu üç ülkenin perişanlığı bizdekilerine ders olmamış.

Oysa bu yöreyi ayağa kaldıracak üretime dayalı yatırımlar, ya yıllarıdır atıl durumda ya söz verilip yapılmadı yada bir gecede başka ilere taşındı… Seneler önce temeli atıldığında 5000 kişiye ekmek kapısı olacağı söylenen Sürmene’deki TERSANE bu kötü tabloya bir örnek abidesi gibi gözler önünde duruyor!..

***

Sevgili okurlar sözün özü şu…

Turizm olmasın demiyoruz. Bununla birlikte üretime hız verecek çarklarında kurulması gerekliliğine inanıyoruz. Bunun için Bakan Soylu’ya büyük görev düşüyor. Trabzon’a iyilik yapmak ve gelecekte güzel anılmak istiyorsa en kısa zamanda konjonktürel sorunlardan dolayı istenilen kapasiteye ulaşamayan tersaneye el atmalı…

Bu şehirde iş aş bekleyene binlerce gencin umut kapısı olarak gördüğü, tersaneye proje sunup üretime geçmesini sağlamalı. İşte o gün Soylu’nun heykelini dikerler, karar bakanın.

 

Önce dilenci sorununu halledin

Gördüğüm kadarıyla iki laflarından biri turizm olanların yaşadıkları şehirden bihaberler. Trabzon’a daha çok turistin gelmesi için çaba serf ettiklerini söyleyenler kusura bakmasınlar herhalde kafaları kuma gömmüşler. Aylardır şehirde Turizm müdürü yok. Ama dillerde turizm!

Şöyle Trabzon sokaklarını bir turlayın, yabancı olarak kim veya kimleri göreceksiniz…

Eskinden batı limanlarından kalkan gemilerin demirlediği Trabzon’da, bu günlerde çarşaflı peçeli Ortadoğulu insanlardan geçilmiyor. Olsun yeter ki para harcasınlar…

Arap turistlerin yanında son günlerde köşe başlarında, cami kapılarında dilenen, kavşaklardaki trafik lambalarında duran arabaların zorla camlarını silmeye çalışan çocuklardan geçilmiyor. Adeta Trabzon’un her köşe başlarını mesken tutmuşlar!

Son günlerde Mübarek Ramazan ayını da fırsat bellemiş olacaklar ki, bu dilenci tayfası kucağında bebesi ve boynunda Suriyeliyim diye yazan yaftayla birlikte evlerin kapılarına kadar geliyorlar. Korkarım bu işi organize hal almaya başladı.  

Trabzon’a turist gelsin diyenlere sesleniyorum…

Yabancı gittiği her yerde huzur, güven ve göze hoş gelen görüntüler ister. Adım başı dilencinin kol gezdiği Trabzon’a turist niye gelsin ki…

Kangren haline alan bu sorun halledilmedikten sonra Trabzon hep yeşil, yaylaları serin olsa ne yazar. Siz önce şehri dilencilerden kurtarın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum