Başbakan meydan okudu!

Başbakan meydan okudu!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Trabzon İl Gençlik Kolları 2. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada adeta meydan okudu. Erdoğan, “Millet her şeyi çok iyi biliyor ve görüyor, kimin çalışıp kimin çalışmadığını çok iyi değerlendiriyor. Ankar

EŞİ VE BAKANLARLA GELDİ

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, partisinin Trabzon İl Gençlik Kolları 2. Olağan Kongresi'ne katılmak üzere Trabzon'a geldi. Başbakanlığa ait 'Ana' uçağıyla beraberinde eşi Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Ankara'dan Trabzon'a gelen Başbakan Erdoğan'ı havalimanında Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Vali Nuri Okutan, AK Parti İl Başkanı Muhammet Balta, partisinin milletvekilleri ve partililer karşıladı. AK Parti Trabzon İl Gençlik Kolları 2. Olağan Kongresi'nin yapılacağı 19 Mayıs Spor Salonu'na hareket eden Başbakan Erdoğan'a Rize'den gelen bir grup ÇAYKUR işçisi sevgi gösterisinde bulundu. Başbakan Erdoğan, Trabzon'da partisinin İl Gençlik Kolları Kongresi'nde konuştu. Başbakan Erdoğan konuşmasında yine Araf suresi'nden alıntı yaptı. Erdoğan; “Kulakları vardır duymazlar, gözleri vardır görmezler, dilleri vardır gerçekleri söyleyemezler” dedi.

 

‘SÖZ DE KARAR DA MİLLETİNDİR’

"Yıl 2001...O günlerde Türkiye bir yangın yeri. En ağır finansal krizini yaşıyorduk. Yoksulluk yokluk çığ gibi büyüyordu. O günlerde AK Parti'yi kurduk. O yılın Kasım ayında sizlere seslendim. Rahmetli Menderes de aynı meydanda halka hitap etmiş 'yeter söz milletindir' demişti. Yıllar sonra Türkiye'de aynı yerden Trabzonlulara seslendim. O gün Trabzon meydanında gürleyen tarihi kalabalığa 'Yeter söz de karar da milletindir' demiştim. O gün meydanda gördüğüm heyecan bugün de aynı şekilde devam ediyor."

 

‘LUGATIMIZDA YORULMAK YOK’

"Demokrasi, insan hak ve özgürlükleri, ekonomi, siyaset ve dış politika alanlarında Türkiye'nin arzuladığı reformları gerçekleştirdik. Türkiye'yi hak ettiği noktaya ulaştırmak için gece gündüz demedik mücadele ettik. Yarın çok daha iyi olacaktır. Asla ümitsiz olmayınız. Durmak yok yola devam. Bizim lugatımızda yorulmak yok. Bıkkınlık, yılgınlık yoktur. Türkiye'nin itibarını arttırmak için çabalıyoruz. Kırcaali'ye ilk giden Türk Başbakanı oldum. Bulgaristan parlamentosunda 34 tane Türk parlamenter var. Demek ki çalışınca oluyor ama yan gelip yatarsan olmaz.”

 

YİNE ARAF SURESİ İLE SESLENDİ

"Kulak var duymuyorlar, dil var gerçekleri söylemiyor, göz var görmüyorlar. Ankara'dan korku senaryoları, gerilimler üreterek hiçbir yere varılamaz. Çünkü bu millet neyin ne olduğunu yaşayarak çok iyi biliyor. Benim milletim kimin kendisi için çalıştığını kimin yerinde saydığını biliyor. Bir gelseler Trabzon'a hastalıklarından, o tedirgin hallerinden kurtulacaklar ama cesaretleri yok ki gelmeye. Milletle bir kucaklaşsalar kronik gerilim siyaseti anlayışlarından kurtulacaklar ama niyetleri yok. Biz hiç bir gerilimin tarafı olmadık. Bundan sonrada olmayacağız. Bizim önceliğimiz demokrasi, ekonomi, milletimizin refahı ve hizmettir.”

 

PARTİLİ GENÇLERE ÖĞÜT

“Biz önceliklerimizden asla vazgeçmeyeceğiz, asla taviz vermeyeceğiz. Sağduyulu olacağız, soğukkanlı olacağız. Tahriklere karşı son derece dikkatli olun. Fırsatçılara karşı son derece dikkatli olun. Trabzon'a nifak tohumları sokmak isteyenlere karşı son derece dikkatli olun. AK Parti gençliğine yakışan ağır başlı olmaktır. Gerginliğin tarafı olmayın. Önce dinleyin sonra dinletin. Ben olmak için değil biz olmak izin varız. Siyaseti gençleştiren AK Parti'dir. Gençleri Türkiye'nin geleceğinde söz sahibi yapan AK Parti'dir. Trabzon kamu yatırımı almada 6. sırada. Sahil yolunu biz bitirdik. 15 yılda yüzde 35'e bitmiş sahil yolunu bitirdik."

 

‘EN AZ ÜÇ ÇOCUK DİYORUM'

"Başbakan üç çocuk dedi diye bazıları rahatsız oluyor. Dedim, yine diyorum. Niye? Türkiye'nin gücünü, Türk milletinin devamını isteyen buna karşı çıkamaz. En az üç çocuk diyorum. Bu benim başbakan olarak talebim. Düşünce özgürlüğü yok mu? Var... Sorumluluğumun gereğini yapıyorum. Ben evlendiğim zaman zengin bir ailenin çocuğu olarak evlenmedim. Sakın ha doğum yapmayın diyenler bu ülkenin yararını düşünmüyor. Şu andaki nüfus artış oranı ile devam edersek 2037 yılında Türkiye'nin nüfusu yaşlı nüfus haline gelecektir. Ben hesapla, bilimsel konuşuyorum. Bak Avrupa ağlıyor.”

 

‘BİZ İŞÇİDEN EMEKÇİDEN YANAYIZ’

"Sosyal Güvenlik Yasası tartışılıyor. Bu yasa ile her doğan sosyal güvence ile doğsun istiyoruz. Ama bu solcular ve onların yanında olanlar buna karşı çıkıyor. Biz isçiden, emekçiden yanayız diyorlar ama bunun karşısına dikiliyorlar. Bunların işçiden yana olmak gibi bir derdi yok sistemi kilitlemek gibi bir derdi var. Dikili bir ağaçları olmamıştır bu ülkede. Bunlar yıllardır bu ülkede bağırıp, çağırdılar. Benim vatandaşımın ilaç kuyruklarından kurtulabilmesini sağlayabildiler mi? Hani sosyalist, komünist gezinenler bu ülkeye niye bunları getiremediniz? Biz halkımızı ayırt etmeksizin seviyoruz."

 

‘CESARETLERİ YOK Kİ GELSİNLER’

“Benim milletim kimin yerinde saydığını kimin de kendisi için gece gündüz mücadele ettiğini görüyor, biliyor. Trabzon türküsü ne güzel diyor. 'Oy benim sevduceğum, olur mu böyle keder, Of-Sürmene yaylası 15 doktora bedel' Ah bir gelseler de görseler. O kederli, gergin, karamsar hallerinden, hastalıklardan kurtulacaklar. Ama cesaretleri yok ki gelseler.” Konuşmaların ardından İl Başkanı Muhammet Balta tarafından Başbakan Erdoğan’a kemençe hediye edildi. Kongrede tek aday olan Murat Aklan, AK Parti Trabzon İl Gençlik Kolları Başkanı seçildi.

 

 

MİNİ YORUM

 

AKP’den kaçış mı başladı?

 

Başbakan Erdoğan’ın Trabzon gezisinde büyük kalabalık olacağını, vatandaşın yollara düşeceğini tahmin etmiştik.

Yanıldık. Rize’de sendikalar arası savaşta üstünlük sağlamak isteyen bir grup Çay-Kur işçisi de olmasa havalimanındaki karşılama tam bir fiyasko olacaktı.

Başbakan Erdoğan’a Havalimanı’ndan 19 Mayıs Spor Salonuna gelinceye kadar yol boyunca yoğun bir ilgi olmadı.

19 Mayıs Spor Salonu, il teşkilatınca dolduruldu. Salon içersinde ve dışında üç bin kadar partili! Başbakanı dinlemeye gelenlerin hemen hepsi ilçelerden, köylerden getirilmiş!

Adı gençlik kongresi olan kongrede, gençlik yok denecek kadar az!

Aynı saatlerde, Trabzon’un en işlek iki caddesi olan Uzun Sokak ve Kunduracılar Caddesinde adım atacak yer yok. Kunduracılar da bayanlar, Uzun sokakta gençler!

Başbakan Erdoğan, Trabzon’a önceki gelişlerinde neredeyse yer yerinden oynamıştı.

Bu gelişinde, manzara gerçekten farklı idi!

Bunun nedeni; Hükümetin icrası mı? Kapatma davası mı? Ekonomik durum mu? Seçim sürecinin olmaması mı? Bilemiyoruz.

Başbakan Erdoğan’ın, yanık Sürmene türküsünün dizelerini okuması, birilerine mesaj mıydı? Yoksa kederden mi bu türküyü hatırlattı. İlginç!

Görünen o ki; AKP’nin arkasındaki halk desteği her geçen gün azalıyor!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.