Başbakan olmazsa Arınç olur!

Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı olası aday adaylarının isimleri öne çıkmaya başladı.

Yerel seçimlerde AKP yüzde 43-44 civarında bir oy aldı. AKP’nin bu oyla partiden bir ismi Cumhurbaşkanı köşküne çıkarma ihtimali fazla. Ancak; AKP’nin bu oyuna karşılık BDP ile birlikte muhalefetin oyu yüzde 56. Siyaset bilimciler ve konu hakkında görüş belirtenler, AKP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde BDP ile işbirliği yapacağını söylüyorlar. Kağıt üzerinde yapılacak bu işbirliği AKP’ye Cumhurbaşkanlığı getirebilir ama pratikte bu gerçekleşir mi?

BDP ile yapılacak bir işbirliği, kamuoyunda ters tepki yaratabilir. AKP içerisindeki milliyetçi- muhafazakar seçmen bu işbirliğini onaylar mı? AKP; genel ve yerel seçimde değişik vaat ve hizmetle elinde tuttuğu bu kesimi Cumhurbaşkanlığı seçiminde yanında bulabilir mi?

Diğer yandan, MHP ve CHP yerel seçimde bazı adaylar üzerinde gösterdikleri ittifakı Cumhurbaşkanlığı seçiminde gösterir mi?

Bu tür sorulara cevap vermek için, adayların kimler olduğunu görmemiz gerekir.

CHP ve MHP ilk turda kendi adayları ile yarışacaklar. Bu iki partinin çıkaracakları adaylar iki parti tabanında da oy alabilecek isimler olacak. İki parti kulislerinden sızan bilgilere bakılırsa, iki partinin de kadın aday gösterme ihtimali yüksek. Ama yarın bakarsınız erkek aday gösterebilirler.

AKP’de ise favori aday Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. İkinci isim ise tahminim o ki, Bülent Arınç’tır. İkisi de aday olmazsa, bugünkü yapı devam eder. Gül, tekrar aday olur, Recep Tayyip Erdoğan Genel Başkan ve Başbakan olarak görevini sürdürür.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması ve seçilmesi halinde partinin genel başkanlığına Numan Kurtulmuş’un gelme ihtimali çok yüksek. Parti içerisindeki liberal kanat bunu tahmin ettiği için, Gül- Erdoğan ikilisinin devam etmesinden yanadırlar. Partinin nüvesini teşkil eden milli görüşçülerin hedefi ise Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığına taşımak yerine Numan Kurtulmuş’u getirmek. 

Benim de tahminim o ki, Başbakan Erdoğan köşke çıkacaktır. Eğer çıkmazsa köşkün adayı Gül değil Arınç olacaktır.

 

BÜSTLERİ DİKECEK Mİ?

Maçkalı emekli öğretmen-yazar Yusuf Bulut; ‘Medeni milletlerin kent meydanlarında, sokaklarında anıtlar vardır. Bu, ‘Hani bir çocuk yanan sobayı eli ile tutar da yanar. Ve bir daha yanan sobaya dokunmaz’ gibi bir şeydir. Kent meydanlarına yerleştirilen anıtlar da tıpkı onun gibi; Hürriyet ve bağımsızlık adına, demokrasi adına ödenen bedellerin el yaktığı anın ifadesidir. İlginçtir ki inancımız gereği anıt ve resim sakıncalıdır. Belki de o yüzden aynı bedeli sık aralıklarla öder dururuz’ diye yazdı.

AKP iktidarı ile birlikte Atatürk heykel ve büstleri hariç, bu milletin dünden bugüne yetiştirdiği değerlerin büyük bölümü ‘inanç’ gereği mi yoksa başka nedenlerden mi, kent meydanlarından, parklarından kaldırıldı.

Trabzon’da onca heykel ve büst bir kenara atıldı. Trabzon meydan parkında bu kentin yetiştirdiği onca değerin sıra sıra büstleri dikilmişti. Önceki belediye yönetimi bu büstleri bir gecede kaldırdı.

Trabzon Belediye Başkanı olsaydım, ülke ve dünyada iz bırakan, başarılı bilim, ilim, kültür, sanat, spor ve siyaset adamlarının büstlerini Meydan parkı olmasa bile Beşirli sahilindeki parka sıra sıra dizdirirdim. Hatta Trabzon’da Cumhuriyet döneminde Belediye Başkanlığı, milletvekilliği yapanların bile büstlerini aynı yere dikerim! O bölgeyi bir açık hava büst müzesi yapardım.

İsimleri daha öne çıkanları mesela Hasan Saka’nın, Cevdet Sunay’ın, Fatih’in, Yavuz’un, Kanuni’nin heykellerini de Meydan parkına yerleştirirdim.

Bir başka şey daha yapardım, Ayasofya Müzesini Vakıflar’dan devir alırım ve o tarihi mekanı Belediye’ye kazandırırdım.  Müze’nin güney kısmında da depodaki tarihi eserleri sergilerim ve girişi de ücretli yapardım.  Oradan elde ettiğim gelirle de en az 100 kişiye maaş verirdim.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, önerilerimi dikkate alır almaz mı, bilemiyorum. Ben yazmaya devam edeceğim. Kararını o verecek.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.