Başbakan’ı, Erdoğan belirleyecek!

Başbakan yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası başbakanlığa gelecek 4 ismi açıkladı. Şahin’in Başbakan adayları şu isimler; Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay, Emrullah İşler. Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu listeye almamış.

Geçenlerde Erdoğan’dan sonra Başbakanlığa gelecek isimlerin başında Ali Babacan ve Bülent Arınç’ın geldiğini, Ali Babacan’ın daha şanslı olduğunu yazmıştım.

Bu 5 isim arasında kökten AKP’li 2 isim var. Biri Bülent Arınç, diğeri ilahiyatçı Emrullah İşler. AKP koalisyonundaki liberaller, diğer partilerden gelenler bu iki isme sıcak bakar mı? Gerçi bakmasalar da çok fazla bir şey değişmez. Çünkü AKP’de önemli kararları milli görüş geleneğinden gelen isimler veriyor.

Erdoğan’dan sonra Başbakan olacak kişi, hükümeti ve partiyi teslim alacak. Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı olur ve seçilirse AKP olağanüstü kongreye gidecek. Kongrede bir genel başkan mı seçilecek yoksa Eşbaşkanlar mı?

Benim tahminim Eşbaşkanlar seçileceği şeklinde. Bu durumda seçilecek iki genel başkandan biri başbakan olacak diğeri partinin başında.

Burada, AKP’ye oy veren seçmeni ürkütmemek, partinin iyice milli görüş çizgisine kayacağı görüntüsünü vermemek için Ali Babacan ile Numan Kurtulmuş eşbaşkanlar olarak seçilecek. İkinci ihtimal Ahmet Davutoğlu ile Numan Kurtuluş ikilisidir.

Biz ne kadar tahminde bulunsak da, AKP’nin ve hükümetin geleceği ile ilgili nihai kararı Recep Tayyip Erdoğan verecektir. Erdoğan da bu konuda yola çıktığı yakın ekibinin ve teorisyenlerinin görüşünü alacaktır.

 

Turizm!

Trabzon’daki otel, motel ve restoran sahipleri kruvazör turizminin kente ekonomik katkı sağlamadığı ve bundan böyle de sağlayamayacağı görüşünde. Trabzon’da turizm sektörünün en önemli isimlerinden biri olan Şener Eyüboğlu, ‘Trabzon’da bir gece dahi konaklamayan, bir restoranda yemek yemeyen turist, bu kente ne verebilir?’ diyor.

Eyüboğlu, ‘Önemli olan bu kente gelenleri, bu kentte üç-beş gün misafir edebilmektir. Ege ve Akdeniz’e gidenler. Orada en az 10-15 gün kalıyor. Otel de kazanıyor, kent de. Trabzon’a gelenlerin büyük çoğunluğu ise bir-iki gün kalıyor gidiyor. Trabzon’da turizmin gelişmesini, kent ekonomisine katkı sağlamasını isteyenler bölgeye gelen insanların burada daha fazla kalmalarını sağlamalıdır’ diye ekliyor.

Gerçekten Trabzon’a gelen Araplar hariç yabancı turistler bölgeye kısa süreliğine geliyorlar. Burada yapılması gereken Şener Eyüboğlu’nun da dediği gibi bölgeye gelenlerin burada daha fazla kalmalarını sağlamaktır.

 

MHP ve Mehter Marşı!

MHP Trabzon milletvekili Koray Aydın, il başkanı Muammer Demeli gibi partisinin Trabzon’da ana muhalefet partisi olduğunu söyledi. Birinci parti olmadıktan sonra ana muhalefet partisi olsan ne olur? Muhalefetteki partilerin başarısı muhalefette birinci olmak mı yoksa iktidardaki partiyi geçmek mi? MHP, Trabzon’da olduğu gibi Türkiye genelinde de oyunu arttırdı. Bu doğru! MHP’nin oyunu arttırması başarı olarak nitelendirilse de, mevcut şartlar göz önüne alındığında, bu artış bana göre başarı sayılmamalı. Hükümetin yıpranmışlığı, tapeler, rüşvet ve yolsuzluk operasyonları, görevden almalar vs. hükümet açısından olumsuz, muhalefet için de avantaj olan bir ortamda CHP de, MHP de yüzde 30’ları görmeliydi.

CHP’yi bilmem ama MHP Ankara merkezli mevcut kadrosuyla belki birkaç puan daha fazla oy alır, ama daha ileri gidemez. MHP’nin iktidar alternatifi olması için, kadrosunu tepeden tabana geniş ölçüde değiştirmek zorunda. MHP bunu yapmadıktan ve yapamadıktan sonra iktidara gelme şansı sıfırdır!

MHP ilkelerinden taviz vermeden, kadrosunu, programını vs. yenilemelidir. MHP’nin bu seçimdeki başarısı mehter marşına benziyor! MHP genel seçimde bir adım geride idi bu seçimde iki adım öne çıktı yarın yapılacak seçimde tekrar bir adım geri gidecektir! El öptürme ile insanları kucaklama ile siyaset yapma ve yaptırma dönemi çoktan kapandı!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.