Başbakan’ın Ermenilere taziyesi!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Nisan Ermeni tehcirinin 99. yıldönümü nedeniyle 9 dilden yayınlanan, “... 20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz" şeklindeki mesajına kimi siyasiler büyük tepki gösterdi kimileri ses çıkarmadı, kimleri de destekledi.

***

Erdoğan’a en büyük tepkiyi Doğu Perinçek ve MHP gösterdi. MHP’li Oktay Vural, ’Ermeni lobilerinin yüz yıldır yapamadığını Erdoğan bu mesajıyla fazlasıyla yerine getirdi. Böyle bir Başbakan varken dışarıda lobi aramaya gerek yoktur. Yeni Ermeni açılımıyla kendi önünü açmayı, siyasi ömrünü uzatmayı denemektedir. 'Anadolu insanları yeni bir gelecek inşa edebilecek imkan ve kabiliyete bugün de sahiptir' demekle neyi kastediyorsun? Bu millet geleceğini 23 Nisan 1920'de, 29 Ekim 1923'te tayin etti. Erdoğan'ın ifadeleri, soykırım yaftasını yapıştıranlarla aynı çizgidedir. Tehciri anlamayan zihniyetin tehciri suç olarak göstermesiyle karşı karşıyayız. Bu ifadeler, soykırımı kabul etmeye yönelik açılmış pencere, kapı, adımdır" dedi.

***

T 24 yazarı Hasan Aksay ise şöyle diyor; ‘Tarihimizin en korkunç trajedilerinden biriyle ilgili olarak Erdoğan'ın dile getirdiği "insani mesajlar içeren" yaklaşım kesinlikle doğru ve olumludur. Yanlış olan, basit ve etik bakış açısını yansıtan bu tür bir açıklamanın geçen neredeyse bir asır içinde yapılmamasıydı; yani korkunç gecikme idi. ….Ancak ortada Erivan'ı muhatap alan bir çağrı yoktu. Zaten Başbakan, açıklamasından birkaç saat sonra "Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan ile ilişkilerimiz normale dönmez" diyerek barışma görüşmelerini şarta bağlayan eski tutumunu tekrarladı. Erdoğan seçimlerden sonra Bakü'yü ziyaret ederek Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'le görüştü. Azeri Zerkalo Gazetesi'nin bildirdiğine göre, görüşmede uluslararası alanda "Ermeni propagandasına karşı ortak davranılması" kararlaştırıldı. 100. Yıl etkinliklerine karşı planlanan adımlardan ilki, Erdoğan'ın dünkü açıklaması olsa gerek. Ne var ki, Ankara'nın Erivan'la ilişkilerini normalleştirmek için Bakü'den bağımsız davranabileceği koşulları olgunlaştırması gerektiği dün de ortadaydı, bugün de ortada. Halklar arasındaki barışın ve dostluğun çimentosu güvendir. Güven de böyle kazanılır. Şark kurnazlığıyla, ters köşeye yatırma ustalığıyla değil.’

***

Yazarımız Sinan Öztürk ise, sosyal medyada bu konuya değindi ve’ KAFESTE OLANLAR TÜRKLERDİR’ başlıklı yazısında şu görüşlere yer verdi;
’Ermeni meselesi de tıpkı Kürt meselesi ve benzeri meseleler gibi esasında daha çok Türklerin meselesidir.
Bu durum Türklerin (Ben de buna dahilim. Ancak hesaplaşmamı yapalı çok oldu) kendi kimlik ve ulus bilinçlerini devletleştirmiştir ve sisteme bağımlı bir kollektif bilince tutsak olmuşlardır. 
Bu meseleler "sözde" kaldığı sürece tutsak olan, başkaldıramayan ve ciddi anlamda başı ezilen Türk ulusudur.
Devlet bunun farkında olduğu için; yani kendisine göre "kurucu ulus" olarak belirlediği Türklerin de ceberrut devleti olmuştur.
Bu yüzden Türk ulusu özgür değildir ve olamaz.
Bu yüzden Türk ulusu her zaman olduğu gibi geleneksel iktidarlarca yönetilmek zorundadır.
Bu yüzden Türkler kafeste büyüyen kuşlar gibi uçmanın ve özgürlüğün ne olduğunu anlayabilmek için o kafesi parçalamalılardır. Yoksa özgürlük suça dönüşebilir.
O kafes işte bu hep "sözde" denerek inkar edilen meselelerdir. 
Bu meseleler "sözde" değil de "özde" olarak algılandığı zaman Türkler de ancak özgürlüğün kapısını açacaklar ve demokratik yönetimlerle tanışacaklardır.
Yoksa gerisi laf-ı güzaftır.
Ha o gelmiş ha bu gelmiş; değişen kafesin yeridir sadece.’

***

Başbakanın açıklamasını değerlendiren; ulusalcıların, liberallerin, sosyalistlerin görüşleri üç aşağı beş yukarı böyle… Elbette daha farklı düşünenler de var.
Ermeni veya bir başka ülke ile olan ve geçmişten gelen sorunlara sözde değil de özde desek, ne olacak?
Mesela Ermenistan’ın başkenti Erivan’da veya dünyanın başka bölgelerinde Türkiye aleyhinde gösteri yapanları, Türk bayrağını yakanlar bu işten vaz mı geçecek?

Tarihte onca olay olmuş! Avrupa tarihi kanlı bir tarih! Hangi ülke diğerinden özür dilemiş! En basiti dünyayı sömüren İngiltere, Hintlilerden veya diğer ülkelerden bugüne kadar özür mü dilemiş. Veya Rusya Çerkez halkına, dünya tarihinin en büyük zulmünü reva görmüş.. Rusya’yı yönetenler bugün ‘Çerkez halkından özür diliyoruz, Çerkezlere topraklarını geri veriyoruz mu?, Tazminat ödüyoruz mu’ diyorlar. Demedikleri gibi Soçhi’de milyar dolarlar harcayarak Kış Olimpiyatını yapıyor. Veya Çin’in inim inim inlettiği Doğu Türkistan’da olanlar için Çin ne yapıyor? Balkan savaşlarında, Rus harbinde milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu? Bir iki istisna dışında, kim özür diledi! Örnekleri çoğaltabiliriz.

Evet, tarihte çok büyük insanlık dramları yaşandı. Bunu kimse inkar edemez, etmiyor da.  Tarihte yaşananlarla yalnız Türkler değil tüm dünya ulusları yüzleşmeli. Yeni bir sayfa ancak bu şekilde açıklanır. Bugün ve yarın bu yüzleşme olur mu? Olmaz! Zaten, batılılar o defteri çoktan kapattı! Ayrıca Ermeni tehciri hiçbir zaman soykırım olarak nitelendirilemez! Başbakan’ın taziyesini de siyasi bir manevra olarak değerlendiriyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.