Başbakan’ın mitingi!

Başbakan dün Rize’ye giderken Trabzon’a uğradı. Valiliği ziyaret etti. Atapark’taki Büyük İmaret Camisinde Cuma namazı kıldı. Sonra Atatürk Alanında İskenderpaşa Camisinin önünde halka hitap etti.

Başbakan’ı Atatürk Alanında; İskenderpaşa camisinin cemaatinden daha az kalabalık dinledi desek, Belediyeler dahil AKP’nin Trabzon’daki tüm teşkilatlarının etkili ve yetkili isimleri karşı çıkacak.

Başbakan ve beraberinde birkaç bakan Trabzon’a geliyor, öğle sonrası miting düzenleniyor ve mitingi alanı boş…

Trabzon’da AKP’li her bir belediye ve muhtarlıklar Atatürk Alanına 10’ar kişi gönderse miting alanında en az beş bin kişi olurdu…

Neyse, Başbakan’ın mitingine vatandaşın, partililerin ilgi göstermediğine takılı kalmayalım.

Başbakan ve beraberindekiler, iş günü, mesai saatlerinde Atatürk Alanında idi. Devlet dairelerinde, belediyelerde çalışanlar işi gücü bırakıp mitinge mi koşacaklar, esnaf dükkanını mı kapatacak? Vatandaşın mitinge ilgi göstermemesinin ana nedeni bizce, üstte yazdığımız gerekçelerdir.

Başbakan mitingde ne söyledi?

Sosyal medyayı takip edenler, başbakanın neler söylediğini okudular, dinlediler.

Gazete okurları, gazetelerin birinci ve devam sayfalarında Başbakan’ın ne dediğini, Trabzon ve bölge için ne vaatte bulunduğunu okuyabilirler.

***

Başbakanın söylediklerini, tarafsız veya muhalif bir görüşle yorumladığımızda özellikle iktidar yanlılarından tepki alacağız.

Trabzon’un yarım asrını yaşayan ve 1960 öncesini o günleri yaşayanlardan dinleyen ve daha öncesini farklı kitaplardan okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim; Trabzon ve ülkemizin hemen her kenti, ilçesi, köyü geçmişe göre çarpıkta olsa büyük bir aşama kaydetmiştir…

Bu gelişme kademe kademe olmuştur…

Fiziki ve sosyal gelişmenin ana unsuru, eğitim, ekonomi ve planlamadır. Diğer unsurlar sonra gelir…

Başbakan, Erzincan’dan Trabzon’a demiryolu diyor… İyi güzel de bu demiryolu nereden geçecek ve hepsinden önemlisi bu demiryolu ne taşıyacak? İnsan mı, yük mü? Bunun hesabını, kitabını yapan yok. İşin uzmanı veya yapılan araştırmalar sonucu bu güzergahta bu kadar büyük bir yatırımı yapmanın anlamı yok dese bu sefer siyasetçi, ‘yaptım, gitti’ diyor.

Rize-Erzurum arasında neredeyse ikibin rakımlı bir dağın aşılması için tünel yapıldı. Tünel ve bağlantı yollarının maliyeti eski para ile katrilyon. Bu tünel gerekli mi değil mi? Uzmanın görüşü rafta!

Trabzon Kanuni Bulvarı, eski adıyla korniş yol, 1989 yılında gündeme gelmiş, güzergahı belirlenmiş… Bu yolun güneyine de çevre yolu planlanmış… İki projeden biri Kanuni Bulvarı güzergah ve yoldaki değişiklikler ihale edilmiş. Yolun yapımı devam ediyor. Ne zaman biteceği meçhul…

Başbakan Trabzon’a Şehir Hastanesi yapacağız, diyor. Trabzon vekilleri de kerhen de olsa aynı şeyi söylemişlerdi.
Siyasiler ve STÖ temsilcileri; 750 bin nüfuslu Trabzon’un devasa bir Şehir hastanesine ihtiyacı var mı, diye sormuyor.

Trabzon’daki mevcut hastanelerin kapasiteleri arttırıldığında veya Fatih Hastanesi’nin yerinde mevcudun iki kat büyüklüğünde bir hastane yapıldığında Trabzon’un hastaneye ihtiyacı kalmayacağını kimse söylemiyor.

***

Başbakan, ‘Başkanlık sistemini inşallah MHP ile birlikte getireceğiz’ diyor…

MHP tabanının yüzde 90’ı bu işe karşı… MHP Genel Başkanı, partisine oy verenlere rağmen böyle bir iş yapar mı? Bize göre yapmayacak?

Başbakan Binali Yıldırım; klasik bir siyasetçi değil. Sorunları çözen veya çözmek isteyen, teknik yönü öne çıkmış bir isim.

Başbakan, elbette siyaset yapacak. Buna itiraz etmiyoruz. Ancak, aldığı eğitim ve siyasete atılmadan önceki çalışmaları nedeniyle, daha objektif, hesap, kitapla, proje ile hareket eden biri olsa bize göre ülkeye daha fazla hizmeti olur…

Daha açık bir ifade ile sayın Başbakan, bir hesap adamı olarak bir teknik adam olarak mesela Ovit tüneline veya Erzincan-Tirebolu veya Erzincan-Trabzon demiryolu projelerine olur verir mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum