Basın İlan Kurumu’ndan Beklentilerimiz!  

   Koronavirüs salgını nedeniyle Basın İlan Kurumu, yerel gazetelere önemli destek vermiştir. Kısa dönem çalışma, sigorta ödemelerinde dörtte bir teşvik indirimi, vergi ve sigorta ödemelerinin ötelenmesinin yanı sıra baskı adedi ve tirajda sağlanan kolaylıklar. Basın İlan Kurumu gerçekten yapılması gerekeni yapmıştır. Resmi ilanın dibe vurması ülkede yaşanan olağanüstü durumdan kaynaklanmıştır.
Salgının ilk günlerinde yerel gazeteler olarak, bizlerin de tasarrufa gitmemiz gerektiğini, 16 sayfa yerine 12 sayfa çıkmamız, kadro sayısını düşürmemiz gerektiğini yazmıştım. Bu önerimin Trabzon’daki yerel gazetelerden biri hariç diğerlerinin olumlu karşıladığını belirtmiştim. Bu gazetenin öneriyi kabul etmemesinin nedeni, ‘ekonomik olarak dayanamayan kapatsın’ düşüncesiydi. Biz kapatacağız, Trabzonspor eski başkanının gazetesi tek kalacaktı. O gazetenin sahibi ile de bu konuyu görüşürken, ‘Herkes işine baksın’ mealinden cevap almıştım!
Herkes gerçekten tüm olumsuzluklara rağmen işine bakıyor. Gazetelerinin yaşaması için büyük fedakarlıklara katlanıyor, öz kaynaklarından, çevrelerinden aldıkları destekle yaşamlarını sürdürüyor.
Trabzon’da belki de Anadolu’da, 40 yılı aşkın süredir salt gazetecilik yapan, ulusal ve yerel gazetelerde çalışan, temsilcilik yapan ve gazete sahibi olan az sayıdaki isimden biri de bu satırları yazan Hasan Kurt’tur. Trabzon’da yıllardır, ekonomik olarak en zayıf halka olarak gördükleri Hasan Kurt ve sahibi olduğu Kuzey Ekspres Gazetesi, okurlarının ve gazetenin yaşamasını isteyenler sayesinde, diğer gazetelerimiz gibi yoluna devam ediyor. Tüm engellemelere rağmen de devam edecektir. Bu da böyle biline…
**
     Günebakış Gazetesi sahibi ve yazarı Ali Öztürk, dün ‘Yerel Gazetelerin BİK’ten beklentileri’ başlığı ile yazdığı yazıda, benim bir süre önce gündeme getirdiğim, sayfa sayısının 16’dan 12’ye yani 3.04 m’den 2.28 m.’ye indirilmesini ve kadro mecburiyetinin tabanda 6 ve 3 katı olan 18’den, tabanda 5 ve 3 katı olan 15’e indirilmesini talep etti.
Ali Öztürk yazısında, ‘Trabzon yerel gazeteleri resmi ilan mevzuatını en üst düzeyde temsil ediyor. Hem yüzölçümü hem de kadro bağlamında. 16 sayfa 18 kadro. Bugünkü şartlarda bu tablonun sürdürülebilirliği mümkün görünmüyor. Ulusal gazeteler bile sayfa sayılarını 16’ya indirdi. Tasarruf kaçınılmaz oldu. Bu nedenle BİK Genel Müdürlüğü’nden hem kadro hem de  yüzölçümü konularında süregelen duruma müdahale etmesini istiyoruz. Mevcut BİK yönetiminin Anadolu’daki yerel basının tamamının durumunu ele alarak tasarrufta bulunacağına ve ilk genel kurul toplantısında soruna müdahil olacağına inanıyoruz’ dedi.
60-b-001.jpgTrabzon’daki yerel gazetelerin sayfa sayılarını 16’dan 12’ye indirmeleri ve kadrolarını da 18’den 15’e düşürmelerinin anlamı, ayda 10 ila 15 bin lira, yılda da 120 ila 180 bin lira arasında bir tasarruf demektir.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü ve Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun; gazete sahipleri olarak, gazetelerin yayın hayatlarını sürdürmeleri ve bu sektörden ekmek yiyen binlerce kişinin işsiz kalmamaları için bu talebimizi uygun göreceklerini bekliyoruz.
 
                                                                                               Hasan KURT
 
Siyasetten vazgeçmem!
 
a1c7f87f-25db-4338-be64-6220bf4ece93-002.jpgAK Parti eski milletvekillerinden Ayşe Sula Köseoğlu, ‘siyasetten vazgeçmem’ demiş. Siyaset yapan, milletvekili olan bir insanın siyasetten vazgeçmemesinin birkaç nedeni vardır. Birincisi, siyasetin cazibesine kapılması, ikincisi vekilliğin sağladığı avantajlar, üçüncüsü siyaseti meslek olarak kabul etmesi, dördüncüsü siyasetle bir ideolojinin hakim kılınma düşüncesi ve beşincisi ve bize göre en önemlisi topluma, insanlığa, ülkeye hizmet aşkıyla yanıp tutuşması.
Ayşe hanımın siyasetten vazgeçmemesinin nedeni herhalde topluma, ülkeye, memleketine hizmet aşkıdır!
 
İlahi Mustafa Hoca!

İlahiyatçı Mustafa Yazıcı Hoca, Trabzon Ticaret Odası’nın 1926 yılındaki Osmanlıca raporunda kentte iki merkezde petrol çıktığının yazıldığını söylemiş. Petrol çıkan bölgelerde, ‘Boklu dere’ olarak bilinen f1343b5a-85b0-409d-bd5f-9ededeafcaf3.jpgZağnos deresi ile hayvan derilerinin işlendiği ve suyunun akıtıldığı Tabakhane deresinden petrol damarları denize akıp gidiyormuş ve avlanan balıkların etlerini kokutuyormuş ve balıkları yenmez oluyormuş! Eti kokan balık, tahminimiz o ki, ‘kirli’ derelerin denizle buluştuğu yerde avlanan kefal balığıdır! 
   Raporda gerçekten bu ifadeler mi var bilemiyoruz. Mustafa Hoca, var diyorsa vardır! Gerçi Mustafa Hoca; Osmanlıcayı, Arapçayı, Farsçayı tercüme edecek yeterlilikte mi onu da bilmiyoruz. Yeterlilikte olsa idi, Trabzon’daki Türk- İslam eserlerinin, mezar taşlarının tercümesini Trabzon il Kütüphane eski müdürlerinden merhum Murat Yüksel yapmazdı. Murat Yüksel, iyi derecede Osmanlıca, Arapça ve Farsça bilirdi. Tercüme ettiği eserler, mezar taşlarındaki yazıları Trabzon Valiliği kitap haline getirmişti. Yüksel’in eserlerinin ikinci baskısını da Trabzon Belediyesi yaptırmıştı.
Mustafa Hocanın tercüme ettiği bu rapor, memleketin o günlerde ne durumda olduğunu gösteren bir belge olduğunu da söyleyebiliriz.  Trabzon’un iki deresinde petrol olacak da, bunu Romalılar, Kommenoslar, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti tespit edememiş, Trabzon Ticaret Odası balık etinin kokması nedeniyle belirlemiş!
 
Mustafa Bıyık ezber bozuyor!
 
53836a82-1821-48b9-9f99-2a62ac850014.jpg   Trabzon’un en aktif ve sorunları yerinde inceleyen, kısa süre içerisinde çözen belediye başkanlarından biri tartışmasız Yomra ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’tır. Hemen her gün ilçenin farklı mekanlarında incelemelerde bulunan Mustafa Bıyık, bazı günler bir haftada yapılacak işleri bir güne sığdırıyor. İşte Bıyık’ın arazide önceki gün yaptıkları;
-Namık Kemal Mahallesi’nde yapılması planlanan TIR ve Kamyon Garajı alanında incelemelerde bulundu.
-Yapımı devam eden ve Proje kapsamında içerisinde bay-bayan WC’ler, kapalı otobüs durağı, şadırvan, bay-bayan mescit ve çocuk bakım odası bulunan umumi tuvalet inşaatında incelemelerde bulundu.
-Namık Kemal Mahallesi’nde Yomra Deresi üzerinde yapılması planlanan, Namık Kemal Mahallesi’ni TOKİ Toplu Konutlarına bağlayacak olan ahşap yaya köprüsü için alanda inceleme yaptı.
-Kaşüstü Mahallesi Kamelya Sokak’ta, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kaldırım ve parke çalışmalarını yerinde inceledi.
-Sancak Mahallesi’nde Yapımı devam eden Yürüyüş ve Bisiklet Yolu güzergahında incelemelerde bulundu.
-Kaşüstü Mahallesi’nde Muratlı Caddesi’ni Topal Osman sokağa bağlayan ara yolda yapılması planlan yol kaplama çalışmaları için güzergahta incelemelerde bulundu.
-Kaşüstü Mahallesi Muratlı Caddesi üzerinde imarı yapılmış olan, imar yollarının açılması için arazide incelemelerde bulundu.
- Kaşüstü Mahallesi’nde yapımı devam eden balık hali ile çocuk parkı ve dinlenme alanı inşaatında incelemelerde bulundu.

Önceki ve Sonraki Yazılar