Başkan Bıyık’a tam destek!

Gazetemiz yazarı, Yeminli Mali Müşavir Mustafa Güler, “Yomra’da yaşayan vatandaşın ne gideceği parkı kalmış, ne de oturacağı bir sahil mekanı. Yomra adeta yağmalanmış” dedi.

baskan-biyika-1.jpg

Yomra’da yaşayan, farklı partilere oy veren vatandaşın Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ın yanında olduğunu belirten Mustafa Güler şunları söyledi;

“Yomralı olmam nedeniyle, 7 Temmuz 2020 tarihli gazetede manşetten verilen “Avrasya” haberi ile ilgili olarak ben de birkaç şey söylemek isterim.

Öncelikle belirtmeliyim ki, Yomra halkı “Avrasya” konusunda başkan Mustafa Bıyık’ın yanında. Yaşanan dava süreci de Avrasya’nın aleyhine. Ben dava süreci ya da meseleyi siyasi değerlendirmenin ötesinde Yomra’da yaşayan bir yurttaş olarak olaya bakıyorum.

baskan-biyika-2.jpg

Haritaya baktığınızda deniz kenarında şirin bir ilçe olarak görünür Yomra. Ancak ilçeye geldiğinizde bir Yomralının denize ulaşmasının mümkün olmadığına şahit olursunuz. Deniz rüzgarının bile Yomra’ya ulaşamadığını anlarsınız. Avrasya Üniversitesinin binası ve spor salonu diye yapılan bina, Yomra ile deniz arasında bütün bağlantıyı kesen birer set gibi inşa edilmiş.  Ayrıca Yomra sahilinin tamamı çitlerle çevrilerek Avrasya’ya tahsis edilmiş. Yaklaşık 40 dönüm bir arazi. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi Yomra’nın tek parkı olan ve eski başkanlardan Ömer Yıldırım zamanında Yomra halkına kazandırılan sahildeki “Muammer Pekşen” parkı da çitlerle çevrilerek Avrasya’ya tahsis edilmiş. Tam bir garabet. Çocuğu ile parka gidip oturayım diyen bir anne ya da bir arkadaşı ile sahilde bir bankta oturup sohbet edeyim diyen birisi Yomra’nın dışına çıkmak zorunda. Neden bütün sahil çitlerle çevrilerek bir yerlere tahsis edilmiş. Sonuç olarak Yomra’da yaşayan vatandaşın ne gideceği bir park kalmış, ne de oturacağı bir sahil mekanı. Hatta Yomralı önündeki setler nedeni ile denize de ulaşamaz olmuş. Vatandaş açısından “Avrasya” meselesi bu.”

Erdoğan Bayraktar Camisi!

Trabzon’un Ortahisar ilçesinin Moloz dolgu alanında yapılmakta olan camide, 7 bin 200 kişinin aynı anda namaz kılabileceği açıklandı. Caminin çevresindeki açık alanın kullanılması halinde namaz kılan sayısının 20 bin kişi olacağı belirtildi.

erdogan-bayraktar-camii.jpg

AKP iktidarı ile birlikte yapılan büyük camilerin birçoğunun yapımcısı olan Sinaner Holding’in başkanı, öğretim görevlisi Ercan Sinaner, caminin yapımı ile ilgili bilgi verdi. Sinaner, 26 dönümlük dolgu alanına yapılan camiye bugüne kadar 25 milyon TL (eski para ile 25 trilyon) harcandığını, en büyük bağışçının Erdoğan Bayraktar olduğunu ve bu paranın tamamının, Alemdar Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından karşılandığı söyledi. Sinaner, caminin tamamlanması için 85-90 milyon liraya daha ihtiyaç olduğunu kaydetti. Sinaner, caminin ismiyle ilgili imtiyazın cami derneğine ait olduğunu, caminin yapımında kullanılmak üzere bir yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.  Sinaner, caminin güvenli, zemininde milim oynama olmadığını, fore kazığın zemine uygun olmadığını o nedenle rayda temel seçeneğini kullandıklarını kaydetti. Camiyi yaptıran Alemdar Derneğinin başkanı ise, cami için yapılan tüm harcamayı eski bakan Erdoğan Bayraktar’ın yaptığını belirtti. Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı ise dolgu alanının geri kalan bölgelerinde nelerin yapılacağını sıraladı.

Cami yapımı ile birlikte holdingleşen firmanın patronu, camide aynı anda 7 bin 200 kişinin namaz kılabileceğini söylediğinde aklımıza Bahçecik’te, İmam Hatip Lisesi önündeki cami geldi. Dernek başkanı merhum Mahmut Bayramoğlu, Bahçecik camisi için bölgenin en büyük camisi olacağını ve aynı anda en az beş kişinin camide namaz kılabileceğini söylemişti. Bahçecik camisinde bugüne kadar hiçbir vakit 5 bin kişi aynı anda namaz kılmadığı gibi bugünlerde camide vakit namazlarında 50 kişi bile olmuyor. Moloz’daki camide sabah ve yatsı namazlarında ancak tek sıra, diğer vakit namazlarında ise en fazla 100 kişi olur.

Cami için bugüne kadar harcanan 25 milyon lirayı eski Bakan Erdoğan Bayraktar verdiğine göre tamamlanması için gereken parayı da sayın eski bakan rahatlıkla bulur. Erdoğan Bey, camiye de istediği ismi verebilir. Ancak, iktidar değişirse verilen isim de değişebilir. O nedenle camiye herkesin onaylayacağı bir isim verilmeli, bu isim de bize göre Erdoğan Bayraktar olmalı…

Bu arada, cami ve külliyesine tahsis edilen 26 dönümlük alanın tapusu var mı? Dolgu alanlarına tapu veriliyor mu? Ayrıca, dolgu alanlarına yasal olarak bu kadar büyük bir yapı yapılabilir mi?  Bir de caminin alt katlarında, çevresinde yapılacak mekanların geliri kime gidecek? Cami derneğine gidecekse, cami ve külliyesinde görev yapacak din görevlileri ve diğer çalışanların maaşını da cami derneği vermeli. Diyanet verecekse, cami diyanete teslim edilmeli.

Camimiz vatana ve millete hayırlı ve de cemaati çok olsun…

Gökhan Onur’u kim önerdi?

gokhan-onur.jpg

Trabzon’da siyasi kulislerde son günlerde konuşulan olaylardan biri, DEVA Partisi İl Başkanlığına atanan Gökhan Onur’u, Genel Başkan Ali Babacan’a kimin önerdiği!  Gökhan Onur, ABD’de eğitim gördü.  Dünyada olup bitenleri yakından takip ediyor. ABD’den dönüşünde aile şirketinin CEO’luğunu üstlendi. Efendiliğiyle tanınan Gökhan Onur’un kayınpederi, Özgün Gıda’nın ortaklarından Ahmet Günaydın. Ahmet Günaydın’ın büyük damadı Av. Alper Akdoğan, İYİ Parti Kadıköy ilçe başkanı. Kız kardeşi, gazetemiz yazarı Havva Lakutoğlu, İYİ Parti İstanbul eski il yöneticisi, önümüzdeki günlerde yapılacak kongrede ise mevcut başkanın karşısındaki listede yer alacak. Ahmet Günaydın’ın dünürü, yani oğlu Mustafa’nın kayınpederi CHP Trabzon eski il başkanı Muharrem Şahin…   Gökhan’ı yakından tanıyan arkadaşlarından biri, “Ali Babacan, Gökhan’ı tanıyordu. Teklif direkt Babacan’dan gelmiştir. Gökhan da ailesine danışmadan görevi kabul etmiştir” dedi. Bugüne kadar siyasete yeşil ışık yakmayan Gökhan Onur’un, sürpriz bir kararla siyasete girmesi ve DEVA Partisi İl Başkanlığına atanması Trabzon’da dengeleri değiştirebilir. Çünkü genç seçmenlerin tercihleri, yeni yüzler, yeni isimler. Gökhan Onur’a başarılar diliyoruz.  Ahmet Günaydın’ı da demokratlığından ötürü kutluyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar