Başkan Canalioğlu’na ambargo mu?

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin organize ettiği ‘Doğu Karadeniz’in Kalkınmasında Lokomotif: Ormancılık’ adlı panel’in konuşmacıları arasına Volkan Canalioğlu alınmadı.


Belediye Başkanı Canalioğlu, olaya tepki gösterdi ve panele katılmayacağını açıkladı.


Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Eren ise, ‘Program hazırlanırken Başkanın basın danışmanı Faruk Ata ile konuşuldu. Faruk bey, panel günü başkanın Trabzon’da olmayacağını söyledi. Bunun üzerine arkadaşlarımız Başkanı Protokol konuşmacılar listesinden çıkardı. Olayı farklı yönlere çekmek doğru değil’ dedi.


TTSO ve KTÜ’nün organizesiyle gerçekleştirilecek olan Panel’in ilk tarihi 19 Nisan 2008’di.


TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Sözen, Belediye Basın danışmanı Faruk Ata’yı aradı ve Başkanın o tarihlerde Trabzon’da olup olmayacağını sordu. Ata, Başkan Canalioğlu’nun 19 Nisan’da Trabzon’da olmayacağını söyledi.


Organize komitesi, Belediye Başkanı’nın Trabzon’da olmamasını göz önüne alarak yeni bir protokol konuşma listesi hazırladı. Bu listeye Belediye Başkanı, Başkan Vekili’nin adı yazılmadı.


Ancak, Organize komitesi daha sonra panel’in tarihini bir gün öne çekti.


Bastırılan davetiyelerde de, 19 Nisan tarihinin üzeri kapatıldı ve yerine 18 Nisan yazıldı.


Bu arada Çevre ve Orman Bakanlığı Özel kalem Müdürlüğü Bakan Eroğlu’nun Trabzon programını Belediye Başkanlığına faksladı.


Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğü’nün gönderdiği programda ise Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu’nun adı protokol konuşmacıları arasında yer aldı.


Bakanlık programı şöyle;


17 nisan 2008 Perşembe: Ankara- Trabzon, DSİ tesislerinde konaklama


18 Nisan Cuma: kahvaltı, valiliği ziyaret, TTSO- Panel.


Protokol konuşmaları


M. Şadan Eren (TTSO Başkanı)


Prof. Dr. İbrahim Eren (KTÜ rektörü) İbrahim Özen’in soyadı sehven Eren olarak yazılmış.


Volkan Canalioğlu( Trabzon Belediye Başkanı)


Nuri Okutan (Trabzon Valisi)


Faruk Nafız Özak (Bayındırlık ve İskan Bakanı)


Prof. Dr. Veysel Eroğlu( Çevre ve Orman Bakanı)


Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, ‘O tarihte benim Trabzon’da olup olmamam önemli değil. Belediye bir kurumdur. Başkanı veya vekili Trabzon’u temsil eder. Ayrıca, 18 Nisan tarihinde ben Trabzon’dayım. Arkadaşlarımız yanlış yapıyor. Birileri eğer ince hesap yapıyorsa yanılıyor’ dedi.


Olay gerçekten ilginç!


 


Osman Hoca neden atanmadı!


 


KTÜ rektörlüğü, yeni kurulan Hukuk Fakültesi Dekanlığına Prof. Dr. Osman Pehlivan’ı önermişti. Bizde, YÖK’ün Osman Hocanın atamasını beklettiğini yazmıştık.


YÖK önceki gün, çeşitli üniversitelere tam 19 dekan atadı. Dekanlıklara atananlar arasında Osman Hocanın ismi yer almadı.


Osman Hoca, atanmaması değişik yorumlara neden oldu.


Kimileri, YÖK’ün rektör İbrahim Özen’in önerdiği ismi çizdiğini, kimileri de atamanın önümüzdeki günlerde yapılacağını söylüyor.


Osman Hocanın atamasının neden yapılmadığını bilmiyoruz.


YÖK’ün KTÜ’nün mevcut yönetimine ambargo uyguladığını da sanmıyoruz.


Muhtemelen evrak eksikliği veya YÖK’teki yoğunluk nedeniyle atama ertelenmiştir.


Bu arada AKP eski milletvekilinin Bilecik Üniversitesi rektörlüğüne atanması, KTÜ rektör adayı eski milletvekili Aydın Dumanoğlu’nu oldukça keyiflendirdi.


Aydın beyin keyfini kaçıran bir diğer olayda Prof. Dr. Tahsin Yomralıoğlu’nun adaylığını açıklaması.


KTÜ’de önümüzdeki günlerde beklenmedik gelişmeler olabilir.


 


Kan Merkezi’nde yürütmeyi durdurma!


 


Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Nihat Adıgüzel, Trabzon Lisesi karşısındaki Orman İdaresinden satın aldıkları arsada Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun inşaat izni vermediğini, Kızılay olarak bölge idare mahkemesine gittiklerini ve mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi.


Adıgüzel, mahkemenin anıtlar kurulundan savunma istediğini belirtti.


Kızılay’ın, Trabzon Lisesi ve Cumhuriyet İlköğretim okulu’nun önündeki yeşil alanda inşaat yapmasına çevre sakinleri büyük tepki göstermişti.


Nihat Adıgüzel, Kan Merkezinin okulların yanında olmasının sakıncası olmadığını öne sürerek, ‘Orada bir bina vardı. O binayı yıkmasaydık, yasaklama gelmeyecekti. Biz, yıktığımız binanın yerine biraz daha büyüğünü yapacaktık. O bölgede Kan merkezi binası yaptırmak için yine ısrar etmiyoruz. Trabzon’da yer bulamıyoruz. Sahildeki dolgu alanında yer istedik. Alamadık. Türkiye 20 ilde hastaneler kan almıyor. İhtiyaç duydukları kanı Kızılay’dan alıyorlar. Trabzon’da kuracağımız Kan Merkezi hastanelerin kan ihtiyacını karşılayacak’ dedi.


Kızılay’da insanların fahri olarak görev yaptıklarını kaydeden Nihat Adıgüzel, ‘Trabzon şube başkanımız Niyazi Sürmen ile ilgili eleştirilere katılmamak mümkün değil. Kızılay Genel Merkezi olarak yardım toplamayan, çalışmayan şube başkanlarını görevden alıyoruz. En son Antalya şube başkanını görevden aldık. Trabzon şubesi başkanı kongre ile mi gider yoksa görevden mi alınır. Bilemiyorum. Şube yönetiminde de bu konuda sıkıntı olduğunu duyuyorum’ diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.