Başkan enkaz devraldı!

   Trabzon’da son üç hatta dört dönemdir belediyecilik alanında kayda değer bir icraat yapılmadığı bugünlerde net bir şekilde ortaya çıkıyor. Trabzon’da başkanlık koltuğuna oturanlar, üç dönemdir mülk satma ve bir iki istisna dışında iz bırakan bir eser ortaya koymadılar. 
 baskan-003.jpg Trabzon Belediyesi’nde mülk satma işinin en yoğun olduğu dönemler 1980 öncesi yıllardı. O dönemler belediyeye ait yüzlerce parsel arsa, arazi satıldı. O dönem satılan bu araziler hazineden belediyeye intikal etmişti. Daha sonraki büyük satışlar Volkan Canalioğlu ve Orhan Gümrükçüoğlu döneminde oldu. Volkan bey, Tekel binasının yarısını Varlıbaş’a, İller Bankasının sahildeki binasını da özel bir hastaneye sattı. Orhan Gümrükçüoğlu ise satışta sınır tanımadı. Özel idareden belediyeye intikal eden paha biçilmez mülkleri kaş ile göz arasında sattı. Boztepe’deki araziye otel yapımı, Çimenli’deki köy hizmetleri binasını Avrasya Üniversitesine, Maraş Caddesindeki özel idare binasını kömürcüye vs… Bu satışlardan elde edilen paralar da yatırıma değil maaşa oraya buraya harcandı gitti. Ayrıca İller bankasından milyonlarca liralık krediler kullanıldı. Belediye sınırları içerisinde yapılanlar da TOKİ vasıtasıyla yapıldı. Zağnos, Tabakhane vadisi gibi…
Orhan Gümrükçüoğlu döneminde başlatılan yatırımların bir bölümünün ise ne kaynağı ne de detaylı projesi var. Mesela Gülcemal projesi! Bölgede gelişigüzel dolgu yapıldı, dere ve atık sular dolgu arkasından denize ulaştırılmadı. Trafik sorununa yıllarca bir çözüm bulanamadı ve daha birikmiş onlarca sorun.
Murat Zorluoğlu göreve geleli 9 ay oldu. Başkan Zorluoğlu, bu süre içerisinde önce kadrosunu oluşturdu, sorunları tespit etti ve kolları sıvadı. Muhalefet ve kentte yaşayanlar, bir an önce sorunların çözülmesini istemekte ve eleştiri getirmekte haklı. Mesela Çömlekçi’nin, Moloz dolgu alanının durumu, Değirmendere’nin kenarına yapılmasına karar verilen otogar ve Gülcemal projesi! 
Trabzon Belediyesi eski meclis üyelerinden ve başkanvekillerinden, inşaat sektörünün duayenlerinden Hasan Cömert, belediyenin bazı icraatını eleştirmesine rağmen Başkan Murat Zorluoğlu’nun duruşu ve söylemlerini beğendiğini belirterek, ‘Başkan Zorluoğlu’ndan umutluyum’ dedi. 
Trabzon’da binlerce konut üreten, hesabını kitabını ve de matematiği iyi bilen yüksek mühendis Hasan Cömert, her amiri, memuru, iş insanını kolay kolay beğenmez. Başkan hakkındaki değerlendirmesi önemli! Zorluoğlu’nun, yanlış bulduğumuz icraatını eleştireceğiz, doğru yapılan işlerde de destek vereceğiz. Burada ‘bulduğumuz’ derken kendi görüşümüzü değil kamuoyunun önemli bir kesiminin görüşünü belirttiğimizi kaydedelim. 

CHP’nin adayları!

  CHP’de önümüzdeki günlerde başlayacak olan kongre sürecinde, son anda sürpriz bir aday çıkmaması halinde il başkanlığı için Güzide Uzun ile Ömer Hacısalihoğlu yarışacak gibi. Murat Özçilingir de aday gösterilebilir. Özçilingir’in adaylığının Şenol Çoban’ın seçimi kazanmasına bağlı olduğu söyleniyor. CHP’de İl Başkanlığını belirlemede etkili olan ilçelerin ilk sırasında Ortahisar ve Akçaabat geliyor. Gerçi önceki seçimlerde daha az delegesi olan ilçeler bir adaya yüklenmişlerdi ve etkili olmuşlardı.

t-019.jpgchp-de-(2).jpg
Ortahisar ilçe başkanlığı için iki aday ortaya çıktı. Biri Trabzon eski belediye başkanlarından Suat Oyman’ın torunu Fatih Oyman, diğer isim ise CHP’nin ağır toplarından Mehmet Çoban’ın oğlu Şenol Çoban… Ortahisar ilçesini kazanan ekip, aslında delegelerin tamamını da kazanmış sayılmaz. Çünkü Ortahisar delegelerinin önemli bir kesimi bireysel hareket ediyor. Önceki seçimlerde tablo bu şekilde idi. Buna rağmen Ortahisar’ın 148 delegesi il başkanını belirlemede etkili. Akçaabat ilçesinin 48 delege ile en fazla delegeye sahip ikinci ilçe. CHP il ve ilçe seçimlerinde etkili olabilecek bir başka isim de Ali Türen Öztürk’tür. Öztürk, Ankara’ya yerleşti. Trabzon ile ilgilenmiyor gibi görünse de, ekibi gelişmeleri yakından takip ediyor. 

AKP’nin adayını Ankara belirleyecek!

   2020 yılında CHP kongrelerinin yanı sıra AKP’nin de kongreleri yapılacak. AKP, ilçe ve il kongrelerinde bugüne kadar bir iki istisna dışında yarışma olmadı, kongrelere tek adayla girildi. aukpnin-adayi.jpgAKP’nin 2020 yılında yapılacak olan kongrelerinde yarışma olmayacak. İl ve ilçe adayları önceden belirlenecek ve kongreye gidilecek. AKP il yönetiminden bir isim bazı ilçelerde yarışma olabileceğini belirtti. AKP il başkanlığı için mevcut başkan Haydar Revi, aday gösterilirse devam edecek, gösterilmezse kenara çekilecek. Parti kulislerinde il başkanlığı için Selahattin Çebi ile Mehmet Karaoğlu’nun adı konuşuluyor. AKP’nin yeni il başkanı son anda sürpriz olmazsa bu isimlerden biri olacak.
 

Öksüz’e geçmiş olsun!

  oksuz.jpg Trabzon basınının duayenlerinden AA emekli spor müdürü İhsan Öksüz, önceki gün rahatsızlandı. KTÜ Tıp Fakültesi Acil servisine kaldırılan İhsan Öksüz, burada bir süre kaldı ve ardından evine gönderildi. İhsan kardeşimize geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyoruz. 

İsmail Kansız Kuzey Ekspres’te

İsmail Kansız Trabzon'da Sonhaber, Yeni Trabzon, Hizmet, İleri gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü, muhabirlik, köşe yazarlığı yaptı. Akajans/Tercüman ajans ve gazetelerinde Karadeniz Bölge temsilcisi iken daha sonra Milli Eğitim Bakanlığında görev aldı. ismail-kansiz.jpgGazetecilik yıllarında Türk Basın Birliği, Anadolu Basın Birliği ve Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde üye ve yönetim kurullarında görev yaptı. Trabzon Lisesi ve Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü/ Anadolu Üniversitesi Türkçe/ Türk Dili Edebiyat bölümü mezunu. Milli Eğitim Bakanlığında iken mezunu olduğu Trabzon Lisesi de dahil olmak üzere çeşitli lise ve ortaokullarda Türkçe/Edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığına Derecik Ortaokulu müdürü iken şube müdürü olarak geçen İsmail Kansız, daha sonra müdür yardımcılığı ve il müdürü olarak Trabzon, Giresun, Karaman, Çanakkale ve Ankara'da çalıştı. Çeşitli dergi ve kitaplarda yayınları olan İsmail Kansız, Karadeniz Yazarlar Birliği Üyesi... Trabzonspor kongre ve divan üyesi de olan İsmail Kansız, Trabzon'un kültür ve turizmine yönelik önemli hizmetlerinin yanında yazar ve araştırmacı tarafını da çeşitli dergilere yazdığı yazılarla devam ettirdi. Kurucuları arasında bulunduğu Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı'nın da Başkan Yardımcılığını yürütüyor. İsmail Kansız bundan böyle yazıları ile gazeteniz Kuzey Ekspres'te... Trabzon'a ve ülkemize dünyaya dair yazılarını sizler için yazacak. Kuzey Ekspres ailesine katılan İsmail Kansız’a ‘aramıza hoş geldin’ diyoruz.

                                                           **********

Alev Alatlı’nın “Nasihatname”sinden alıntı…
Büyük Şef Tekumse’nin vasiyeti (1766-1813)

  Öyle yaşayın ki, ölüm korkusu yüreğinize asla girmesin. Kimseyi dininden ötürü taciz etmeyin, görüşlerine saygı gösterin, sizin görüşlerinize saygı göstermelerini talep edin. Yaşamı sevin, yaşamınızı mükemmelleştirin, çevrenizdeki her şeyi güzelleştirin. Ömrünüzün uzun olmasını ve halkınızın hizmetinde geçmesini sağlamaya çalışın. Ölümünüze gideceğiniz o gün için bir sagu hazırlayın. Tenhada karşılaştığınız ya da yanınızdan geçen bir arkadaşınızı hatta bir yabancıyı her zaman bir kelime ya da işaretle selamlayın. Herkese saygı gösterin ama kimseye yaltaklanmayın, ayaklarına kapaklanmayın. Sabah kalktığınızda yedikleriniz ve yaşadığınız için şükredin. Şükretmek için bir neden bulamıyorsanız, kabahat sadece sizindir. Hiç kimseyi ve hiçbir şeyi suistimal etmeyin, çünkü suistimal bilgeyi maskara eder, ruhun basiretini gasbeder. Ecel geldiğinde yüreği ölüm korkusuyla dolanlardan, ağlayıp sızlayanlardan, hayatları yeni baştan daha farklı yaşamak için biraz daha zaman isteyenlerden olmayın. Sagunuzu söyleyin ve sılasına dönen bir kahraman gibi ölün.
Sagu; requiem, ölüm şarkısı! 
(Dr. Mahmut Haydar USTAOĞLU)


                                             ************

   Allah ile aldatan, din alıp din satan din tüccarlarından bin kat daha Müslümanım.
İçinde yaşadığı halkın hiçbir değerine sahip olmayan, çıktığı kabuğu beğenmeyen, entel barlarda sabahlayıp, evine küfede götürülen komünistlerden bin kat daha devrimciyim. 
Milliyetçiyim diyen ama Türk milleti için hiçbir değer üretmeyen çakma milliyetçilerden bin kat daha milliyetçiyim. 
Akşama kadar Amerika ve İsrail aleyhine slogan atıp Amerika ve İsrail'den emir ve izin almadan tuvalete gidemeyenlerden bin kat daha anti-emperyalistim.
Kendine Kemalist deyip, Atatürk'ün hayali olan, "Fikri hür, vicdanı hür" nesiller yerine robot yetiştirmeye çalışan ve halkına tepeden bakan jakoben ulusalcı faşistlerden bin kat daha Atatürkçüyüm.
Ülkenin egemenlik hakları masalarda müzakere konusu yapılırken sesi çıkmayan ama partisi oy kaybedince vatan millet bayrak diyenlerden bin kat daha vatanseverim.
Akşama kadar insanlıktan bahsedip zerre insan sevgisi taşımayanlardan bin kat daha hümanistim.  
Çağdaşlığı kimseye bırakmayıp, bağnazlıkta din yobazları ile kıyasıya yarışan çağdaş yobazlardan bir kat daha çağdaş ve medeniyim. 
Bir de fanatik Trabzonsporluyum ama onun konu ile ilgisi yok! 
(Harun ÇELİK)

Önceki ve Sonraki Yazılar