Başkan ipin ucunu kaçırdı!

baskannn-(1)-001.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’na yönelik eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. Başkan ise, kendisine yönelik eleştirilere kulak asmıyor, halkla iç içe olduğunu ispatlamak için sokakta simit dağıtıyor. Başkanın sokağa inmesi yıllar sonra da olsa güzel bir olay.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük harcaması, personele, kiralık araçlara ve hayır kurumlarına oluyordur.

Dün Büyükşehir Belediyesinden gelen bir maili köşemize almıştık. Büyükşehir Belediyesindeki inanılmaz harcamaların bir kesitini sunan vatandaş, bizden belediyeyi sorgulamamızı ve vatandaş olarak haklarının takibini istemekte idi.

baskannn-(2)-001.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekten inanılmaz bir savurganlık var. Büyükşehir çalışanlarında biri dün, Belediyeye bağlı bir şirkette bir danışmanın altında 150 bin liralık araç olduğunu söyledi ve ‘Büyükşehir Belediyesinde ne kadar kiralık araç olduğunu, belediyenin aylık akaryakıt giderinin kaç bin lira olduğunu başkanın bile bilmediğini iddia etti.

Trabzon Belediyesinde mesela Asım Aykan döneminde, bazı üst düzey personelin zabıta kamyoneti ile gece geç saatlerde evlerine gittiklerini biliriz.

Trabzon Belediye tarihinde gerçekten böyle bir savurganlık olmadı.

Mazhar Yıldırımhan’ın, Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevini yaptığı süre içerisinde kurumun aracı ile değil kendi özel aracı ile işe gidip geldiğini görenlerdeniz.

Büyükşehir Belediyesinin hatırı sayılır bir geliri var.

En basitinden, büyükşehirin kasasına otoparklardan yılda on milyonlarca lira para girmesi gerekir. Büyükşehir’in Trabzon’un muhtelif bölgelerinde herhalde 100’ün üzerinde belki de daha fazla otoparkı var. Bu otoparklardan milyonlarca lira para geldiği söyleniyor. Ancak, belediyeden hiçbir yetkili, belediyenin otopark kazancı şu kadardır, diyemiyor, demiyor. Denize hafriyat dökme işinden de para geliyor. Su, temizlik, emlak vs. gibi rutin gelirler dışında bir de Ankara’dan gelen para var.

Büyükşehir Belediyesi mülk satışı ile net rakamı bilmiyoruz ama herhalde 100 milyon lira bir gelir elde etti. Bu paralar nereye harcandı? Belli değil.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin son 7-8 yılda yaptığı işler ortada. Gülcemal yarım kalmış, Polita’daki parka bir yığın para harcanmış, doğal orman yok edilmiş suni bir park yapılmış. Bir Çömlekçi, 10 yıldır harap. Değirmendere vadisi ve bölgenin hali içler acısı… Kentsel dönüşümde sınıfta kalınmış... Tabakhane projesinde, yıkılan evlerin molozu bile kaldırılmamış…

Ortahisar ilçesinin ana gövdesine, Meydan, İskenderpaşa, Kemerkaya vs. gibi mahallelere doğalgazın ‘D’si gelmemiş. Bu bölgelere turizm mevsimi yaklaşmadan hiç değilse doğalgaz hattı döşenemez mi? Ve daha onlarca başlanmamış veya yarım kalmış iş!

Büyükşehir’de olan biteni, iddiaları yazıyoruz, Başkan bizi gördüğünde yolunu değiştiriyor!

Bizim hedefimiz ve niyetimiz Başkanı, Başkanları karalamak, yıpratmak değil.

Mesela yukarıdaki sorularımıza, eleştirilere başkan cevap verse ne kaybeder!

Bu kentte yaşayan herkes gibi bizde kentimizin şeffaf ve şaibeden uzak yönetilmesini, kentimizin daha güzel ve yaşanabilir bir kent olmasını istiyoruz.

***

 

Yıllarca Maraş caddesinde trafiğin tek şerit ve güzergahın doğudan batıya olmasını yazdık, söyledik.

Başkan, Maraş caddesinde trafiğin iki şeride düşürüleceğini ve güzergahta dolmuşlar için de birkaç cep yapılacağını açıkladı. Başkan Gümrükçüoğlu, bize göre basit bir proje olan bu iş için iki aydır uğraştıklarını söylemiş. Bir internet sitesi ise bu proje için belediyenin kasasından ne kadar para çıktığını sordu.

Başkanın açıkladığı bu proje sonuç vermez. Vermeyeceği de görülecektir.

Trabzon’da Ortahisar veya ilçeler arası yolcu taşıyan araçlar kesinlikle 25- 30 kişilik minibüslerle olmalı. Ve minibüsler dolduğunda değil duraklardan saatli kalkmalı. Mesela Ortahisar’daki minibüs sayısı yarıya indirilmeli.  Tabakhane’de bugün otopark alanı olarak kullanılan bölge, minibüslerin iki katlı durak alanı ve otopark olmalı. Minibüsler, Cumhuriyet caddesinden ve Uzunsokak girişinden bu yöne yönlendirilmeli. Meydandan insanlar oraya kadar yürüsün… Dolmuş, minibüs sayısı yarıya indiğinde doğu bölgesindeki minibüs duraklarında park eden araç sayısı da azalır.

Çamburnu’nda doğru iş yapıldı?

camburnu.jpg

Sürmene Çamburnu’nda bungolov evlerin yapıldığı bölgenin öncesini bilmeyenler, bugün feveran ediyor. Orman işletmesine ait birkaç çardak, çevre bakımsız ve çöplük… Ağaçların bazılarının gövdesi kazınmış, dalları kırık vs… Sevgilisi ile kaçamak yapan vb… Ve o bölge kaderine terk edilmiş bir vaziyette idi.

Sonra ilgili kurumlar bölge için bir proje hazırladılar. Üniversitedeki uzmanlar olur verdi. Bölgede idarenin verdiği proje dahilinde bungolo evler vs. yapılması için orası kiralandı. Kızılca kıyamet koptu. Çamburnu yağmalanıyor, Çamburnu talan ediliyor vs. İşletmeci, proje haricinde bir şey yapmışsa ilgililer müdahale etmeli. Bildiğimiz kadarıyla proje dışına da çıkılmadı.

Çamburnu’nda bize göre doğru bir iş yapılmıştır. Aynı şekilde mesela Karadağ’da, Hıdırnebi’de vs. tesisler yapılmalı. Hıdırnebi’nin bugünkü durumu perişan. Valilik Hıdırnebi’ye kesinlikle el atmalı. Buralarda Orman İşletmesinin ve diğer kurumların yapacağı iş, mevcut ağaçları kayıt altına almak ve ağaç diktirmek ve kontrol etmektir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar