Başkan, iptal et şu projeyi!

    Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, başı dibi belli olmayan, plansız, programsız yönetilen Büyükşehir Belediyesine çekidüzen vermek için zaman zaman partinin din kisvesiyle hareket eden dinozorları, çıkarcı gruplarına rağmen epey mesafe aldı. Kadrolaşmayı tamamladıktan sonra sıra açıkladığı projelerin hayata geçirilmesine geldi.
     Başkan önce Atatürk Alanı çevresindeki yapıların dış cepheleriyle işe başladı. Görüntü elbette önemli! Ancak, Trabzon yağmurlu ve rutubetli bir kent! Atatürk alanındaki binaların dış cephelerinin bakımı sürekli olmazsa, birkaç yıl içerisinde yine eski haline gelecektir. Bu olay, makyaj işine benzer. Belirli yaşlardakilerin makyajı bir süre sonra akar, dökülür. O nedenle, bu binaların dış cephelerinin bakımı aksatılmamalı.
                                             **

    Başkanın, Beşirli sahilinde devam etmekte olan deniz dolgusunu Faroz Limanına kadar devam ettirmesini destekleyenlerdeniz. Bölgede deniz dolgusu ile kazanılacak arazi ne kadar bilemiyoruz. Tahminimiz o ki, en az 500-600 bin metrekare alan kazanılacak. Trabzon’da bugün Boztepe yamaçlarını, Botanik parkını, Moloz, Yenimahalle ve Beşirli’de iki yol arasındaki dolgu alanlarını, 100. Yıl Parkını ve Akyazı’yı saymazsak kamunun böyle bir arazisi yok. Beşirli’deki dolgu alanı diğer alanlardan daha ayrıcalıklı ve özellikli. Çünkü denizle iç içe. Başkan Zorluoğlu, bu alanın şehre nefes aldıracak bir bölge olacağını ve çok iyi değerlendirileceğini söylüyor. Bizce de bu bölge şehre nefes aldıracak bir mekan olacaktır. Lunaparkı ile yüzme havuzlarıyla, balık tutulacak, denize girilecek yerleriyle, çay bahçeleriyle, çocuk parklarıyla, yan yoluyla, bu yolun deniz tarafındaki otoparkı ile yürüyüş yollarıyla, parklarıyla vs gerçekten mükemmel bir mekan olacak…
                                                 **

    Ortahisar’dan,  doğu ve batıdaki ilçelere ve 38 merkez mahalleye (köylere) yolcu taşıyan araçlar için Moloz dolgu alanının batı bölgesinde bir otogar yapılması için onca yazı yazdık, görüş belirttik. 
Başkan Zorluoğlu, Moloz dolgu alanı için hazırlanacak projede ilçe ve köylere yolcu taşıyan araçlar için bir küçük otogar ve 400 araçlık kapalı bir otopark yapılacağını açıkladı.  Ayrıca bölgenin yaşam alanı olacağını kaydetti.
Moloz’daki dolgu alanı 170 bin m2 civarında. 
Dolgu alanının batı bölgesinde, İtfaiye, özel ambarlara verilen bir alan ile belediyenin bir ara fen işleri, makine ikmal birimi vardı. Bu bölgenin arka tarafı da eski çöplük…
                         **

     Trabzon’da yaşayanların yüzde 99’u, Değirmendere’de dere yatağında, dolgu alanında yapılacak olan otoparka; ulaşım ve yeri itibarıyla karşıdır. Trabzon’da bugün bir anket yapılsın, bu olay net bir şekilde ortaya çıkar. Ayrıca meslek odaları da orada yapılacak terminalin tehlikeli ve ileride telafisi mümkün olmayacak zararlara yol açacağını söylüyor.   Peki, Değirmendere’de dere kenarında otogar yapılmasını kim, kimler istiyor? O çevredeki esnaf!
Başkan Zorluoğlu, toplumdan gelen eleştiriler ve meslek odalarının görüşleri doğrultusunda , Değirmendere vadisinde dere kenarında projesini de hazırlattığı terminalin ihalesini durdurmalıdır. 
Bu projenin durdurulması, toplumun sesine kulak verme anlamı taşır.
Başkanın yapacağı iş; 
1-Sotka sahilinde dolgu alanındaki toptancı meyve-sebze halini oradan kaldırmak ve Değirmendere’de terminal yapılacak alana taşımak. Toptancı halinin yapıları portatif olduğundan büyük bir masraf ta gerektirmez.
2-İtfaiyeyi, toptancı halinin yerine taşınacak. 
3-Ambarlar Değirmendere’de terminal yapılacak alanın bir kenarına göndermelidir.
4-İtfaiye, Ambarlar ve arkadaki çöplük alanı yaklaşık 60-70 bin m2’lik bir bölge. Belki de daha fazla. Değirmendere’deki otogar alanının 4 katı. Burada, iki- üç katlı şehirler arası ve ilçeler arası yolcu taşıyan araçlar için otogar yapılmalı.  Moloz’daki otogarın, her yöne bağlantısı var. Sahil yoluna, iç yola, Tanjant’a, Kanuni Bulvarına, Cumhuriyet caddesinin girişinde başlayan Çömlekçi’den çıkan tünele vs… 
Son söz; Başkan bu otogar projesini bir kez daha gözden geçir. 

   Hasan KURT1in-jb5w-400x400-001.jpg

 

 

 

 

                                                ***

  İnançlı insanlarda mal ve mülk tutkusunu, biriktirme arzusunu anlayamıyorum. "Mal da yalan mülk te yalan, Al birazda sen oyalan" sözleriyle mal tutkusunu zemmeden Yunus'a rahmetler olsun.
Dinsiz olduğu söylenen Aziz Nesin öldü, bütün malını ve gelirlerini öksüz ve yetim çocuklar için kurduğu vakfa devretti. Mirasçıları hiç itiraz etmedi. Türkeş ve Erbakan öldü evlatları miras için mahkeme kapılarını aşındırdılar.
Dinde elbette bir hata, eksiklik yok ama inancımızda bir acayiplik olduğu muhakkak. Mal ve mülk sevgisi, muktedir olabilme arzusu bütün hücrelerimizi sarmış.
Zaten iftar sofralarından bu belli değil mi? Bir perhiz ve nefsi terbiye etme hatta cezalandırma eylemi olan orucu açtığımız dakikaları izleyin; hangi sofrada bir dilim ekmek bir tas çorba ile yetiniliyor? Çorbadan pideye, salatadan güvece, iftarlıklardan tatlıya, iftar sonrası çaydan atıştırmalıklara akşam yemeği bir tüketim savaşına dönüyor. Zekatımız bile aynı değil mi? Bir yıl boyunca elinde tuttuğun nakit ve gelir getiren malın gelirlerinin kırkta birini veriyoruz. Kuranda nerede geçer bu oran?
İslam gittikçe Yahudileşen yaşam sistemi haline gelmiş, Napolyon gibi "para, para, para" diyen.
Mal sahibi mülk sahibi,
hani bunun ilk sahibi.
Mal da yalan mülk de yalan
var biraz da sen oyalan.

Pazar yazısı olarak çok iç açıcı değil belki ama "gerçekler acıdır".
Not: Kendimi ayrı tutmuyorum bu eleştiriden! 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

  Kuzeyekspres.com.tr yenilendi

Kuzey Ekspres Gazetesi’nin internet sitesi yenilendi… Yepyeni dizaynıyla daha da okunabilir hale gelen internet sitemizde her zaman olduğu gibi Trabzon ve bölge gündemi ile yurt gündemine dair haberleri, yazar kadromuzun tüm yazılarını ve Kuzey Ekspres Gazetesinin günlük tüm sayfalarını okuyabilir, arşiv bölümüne de girerek geçmişe dönük gazetelere ulaşabilirsiniz.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar