Başkan olur, Başbakan asla

Başkan olur, Başbakan asla

Ziyaret ve açılışlara katılmak için Trabzon’a gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, bugün yapılacak olan CHP kurultayını ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı sert bir dille eleştirdi. Bu kurultayın da diğer kurultaylardan farklı olmayac

TEK FARK YENİ ADAYLAR

Ziyaretlerde bulunmak için Trabzon’a gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Gazeteciler Cemiyetinde bir açıklama yaptı. Sarıgül’ün gündeminde bugün yapılacak olan CHP kurultayı vardı. Kurultay hakkındaki görüşlerini dile getiren Sarıgül, CHP’nin her kademesinde yer alan birisi olarak kurultayın kendisini de ilgilendirdiğini belirtti. Konuşmasına CHP’nin bir önceki kurultayını eleştirerek başlayan Sarıgül, önceki kurultayda delegelerin konuşmasına izin verilmediğini belirterek, “Geçtiğimiz kurultayda sosyal demokrasi, emek, halk, umut yoktu. 21. yüzyıl dünya görüşü ve vizyonu yoktu” dedi. Bugün yapılacak olan CHP kurultayının bir öncekinden farklı olmayacağını öne süren Sarıgül, “Bu kurultayda da hiçbir düşünsel proje olmayacak, ülke meseleleri tartışılmayacak. Bu kurultayın diğer kurultaylardan tek farkı genel başkan adaylarının olmasıdır. Trabzon’dan yeni aday olan arkadaşlara başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

KENDİN ÇAL KENDİN OYNA

CHP’nin ve halkın yeni bir genel başkan adayı değil yeni bir Başbakan adayı aradığını dile getiren Sarıgül, Deniz Baykal’ın bir gecede CHP’den binlerce üyenin kaydını silerek, kendi yandaşlarını üye yaptığını iddia etti. Baykal’a seslenen Sarıgül şunları söyledi; “Sayın Baykal; bizleri mahkemeye vereceksin, demokrasi dışı yollarla kurultaya katılmamızı engelleyeceksin, o zaman bu kurultay ‘Kendin çal kendin oyna’ kurultayıdır. Bu yöntemle genel başkan olunur ama başbakan olunamaz.” Yaklaşmakta olan yerel seçimler konusunda Deniz Baykal’ın söz vermesini de isteyen Sarıgül, “Yapılacak olan kurultayda Sayın Baykal çıksın ve ‘Yerel seçimlerde Türkiye genelinde şu kadar kentte, şu kadar beldede iktidar olmayı amaçlıyorum’ desin. Sayın Baykal bu kurultayda bu sözü vere biliyor mu? İstanbul, Adana, Antalya, Ankara gibi şehirlerde belediye başkan adaylarını açıklaya biliyor mu? Bu kurultayda bunları açıklasın, bu adaylar kim?” ifadesini kullandı.

 

İSTİFA EDECEĞİNE SÖZ VERSİN

Deniz Baykal’ın genel başkanlığında CHP ile halk arasına duvar örüldüğünü kaydeden Mustafa Sarıgül, “Sayın Baykal hep Atatürk’ün arkasına sığındı. Baykal başkanlığında girilen 4 seçim de kaybedildi. Dünya’nın hiçbir yerinde 4 genel ve 4 yerel seçim kaybetmiş ve hala o koltukta oturan bir genel başkan yoktur. Sayın Baykal, 5. seçimde de birinci parti olamayınca istifa edeceğine söz veriyor musun? Türkiye’de 65 yaşına gelen bir vatandaş emekli oluyor. Sayın Baykal acaba kaç yaşında emekli olmayı düşünüyor?” dedi. CHP’nin bu kurultayından da hiçbir sonuç çıkmayacağını savunan Sarıgül, “Yine Baykal çalacak yandaşları oynayacaktır. CHP bu kadro ve siyasi anlayışla halkın umudu olamaz” diye konuştu. Sorunun, sosyal demokrasinin önünü tıkayan sözde sosyal demokrasi anlayışı olduğunu belirten Şişli belediye başkanı Mustafa Sarıgül, “Kimse endişe etmesin, sosyal demokrasi bu konumdan çıkartılacak ve yeniden halkla bütünleşip iktidar olacaktır. Bunun için ben ve arkadaşlarım var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

TAŞERONLARI DEĞİL KENDİ GELSİN

Konuşmasında Deniz Baykal’ı sert bir dille eleştiren Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül şöyle devam etti; “Sayın Baykal ömür boyu kendi seçtiği delegelerle sürekli genel başkan olur ama halkın oylarıyla başbakan olamaz. Allah kimseyi koltuklara mahküm etmesin, kimse de gücünü koltuktan almasın. Sayın Baykal Trabzon’da iki milletvekilliğinden birini kaybetmiş ve hala o koltukta oturuyor.”Yerel seçimlerde Şişli belediye başkanlığı için aday arayışı içinde olan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a adeta meyden okuyan Sarıgül, “Ben Baykal’a asla boynunu uzatmam, ben boynumu hakka ve halka uzatırım. Sayın Baykal Şişli’ye taşeronlarını göndermesin, kendi gelsin” şeklinde konuştu. Sarıgül’e Trabzon programında yer alan belediye ziyaretlerinin (Araklı ve Yomra) CHP’li belediyeler olmadığının sorulması üzerine, “Bizim tenceremiz kaynamıyor, maymunumuz oynamıyor. Yarın tenceremiz kaynarsa birçok insan yanımıza gelir. Ama bu dar günümüzde bize gönüllerini açanlar bizim için çok önemlidir” dedi.

 

CANALİOĞLU ÇOK BAŞARILI

Trabzon’un kerametine ve uğuruna inandığını belirten Sarıgül, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu’nun başarılı bir başkan olduğunu, halka yakın ve parti ayrımı yapmadan herkese eşit hizmet sunduğunu dile getirdi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın da kendilerine çok yakınlık gösterdiğini belirten Sarıgül, “Herkesin hakkını teslim etmek lazım. Sayın Özak ne zaman bir talepte bulunsak bizi geri çevirmemiştir” ifadesini kullandı. İnançlı bir ailenin çocuğu olduğunu da dile getiren Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Camiye ve kışlaya siyasetin asla girmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.