Başkan sınıfı geçti mi?

Pazar günü Botanik Parkını gezmiş ve izlenimlerimi yazmıştım. Parkın yapımı devam ederken, farklı çevreler Büyükşehir Belediye Başkanını eleştiri bombardımanına tutmuştu. Bir ara biz de, kıyısından köşesinden başkanı iğnelemeyi ihmal etmemiştik.
Yeni ağaçlandırılan ve dizayn edilen parkların hemen hepsi başlangıçta ağaçsız ve boş görünür. Ki, bu da doğaldır. Burada önemli olan projenin doğru olup olmadığı ve uyulup uyulmadığıdır. Botanik parkının eksikleri veya gözü tırmalayan mekanları yok mu? Elbette var. Mesela şelalenin mermerden yapılması! Doğal kara taştan yapılsa daha iyi olurdu. Sonuçta, eksikleri olmasına rağmen Botanik Parkı beğendiğimi yazdım.
Başkanı eleştirdiğim zaman beni yere göğe sığdıramayanlar, bu sefer yapılan işi beğenmem nedeniyle eleştiri yağmuruna tuttular.
Gazetecinin, yazarın, kimilerine göre kanaat önderinin işi; körü körüne birini yerden yere vurmak, birilerini övmek değildir. Kim ne derse desin, Botanik Parkını eksiklerine rağmen beğendim. Trabzon, Zağnos Vadisi Projesi ve Atatürk Alanı düzenlemesinden sonra güzel bir eser kazandı.  Kim ne derse desin, biz hiç kimseye körü körüne muhalefet etmeyiz. 
Başkan Gümrükçüoğlu, Botanik Parkı ile sınıfı geçti mi? Bize göre geçemedi. Bütünlemeye kaldı. Gazipaşa ve Maraş Caddesi’ndeki trafik sorununu çözdüğünde, sahilde açıktan denize akan lağımı denizin birkaç yüz metre içerisine pompalattığında, Gülcemal Projesi’ni başlattığında, Moloz dolgu alanı ve Hal bölgesi için ve de Avni Aker-Yavuz Selim için bir proje ürettiğinde ancak sınıfı geçer!   Hasan Kurt


Yerel seçim erkene alınır mı?
Yerel seçimler 2019 yılının Mart ayında yapılacak. Ancak, AK Parti üst yönetimi yerel seçimlerin Kasım 2018’e alınabileceğini söylüyor. Yerel seçimlerin erkene alınabilmesi için TBMM’de 400 üyenin oyu gerekiyor. 400 üye evet derse anayasanın ilgili maddesi değişecek.  AK Parti’nin Ağustos ayında büyük kongresi var. Yerel seçimin erkene alınmasını öngören AK Partili bazı vekiller, ‘Mart ayında yapılacak seçimlerden farklı sonuçlar çıkabilir. Sıcağı sıcağına Kasım ayında seçim yapılabilir’ diyorlar.
Yerel seçimlerin erken veya zamanında yapılması halinde, bugünkü görüntü ve hava ile iktidar partisi ülke genelinde üç beş büyükşehir hariç tüm illerin belediye başkanlıklarını kazanabilir. Çünkü. muhalefet bölük pörçük. Ancak, muhalefetin birçok il ve ilçede ittifak yapabileceği söyleniyor. 

 

 

 


Tanıtmak istediğim iki kitap
 ve okumak meselesi
Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel
Son günlerde bitirdiğim ve okumakta olduğum iki kitabı tanıtmak ve önermek istiyorum. Birinci kitabın İngilizce orijinali ve bol fotoğraf ve çizimli versiyonunun Türkçe'ye çevirisine bağlantılar. Richard Dawkin'in ilk baskısı 2011 de yayınlanmış olan "The magic of reality: how we know what's really true" kitabı liseli öğrenci evlatlarınızla birlikte okuyabileceğimiz su gibi akan önemli bir kitap.
Evrensel insan haklarına riayet ve bu hakların geliştirilmesi meselesini merkezine yerleştirdiğimiz bir açık kültür, hakemlik yapacak bağımsız hukuk kurumu ve böyle bir hukuk sınırlandırılmış siyaset kurumu bir mühendislik projesi değil, bir fikir, ahlak ve estetik projesidir. Türkiye'de güya böyle bir projeye adanmışmışız oyununu, askerlerin darbe ve darbe tehdidi ile oynadık. Çok uzun bir süredir. Sonra askerler darbe yapamaz hale gelindiğinde bu projeyi yıkmaya yönelik dünya tasarımı, seçimler yolu ile iktidarı ele geçirdi. Bundan böyle mitolojiye değil bilime dayalı bir eğitim ve hukuk sistemi için vereceğimiz mücadelenin alanını, yasal alanını belirleme gücünü de ele geçirdiler.
Çünkü biz sadece sandıkta değil ideoloji mücadelesinde de yenildik. CHP'nin İstanbul İl Başkanı Türkiye'nin geleceğini Sovyetler Birliğinin tarihi enkazında arayan bir Marksist. Sosyete içinde el bebek gül bebek yetiştirilmiş babası Hristiyan Selin Sayek Böke de, inandırıcı olmayan yüz ifadeleri ile Rosa Luxemburg rolünde.
Kısa vadede siyasette değişik bir rüzgar estirmek zor görünüyor. Ama ideolojik savaşı kazanamazsak parası olan korkusu ağır basanlar kaçacak, kaçamayanlar da içeride hapsedilmiş gibi hissederek yaşayacaklardır.
Siyasetin temeli dünya tasarımı mücadelesidir. Kainat, dünya, hayat, insan, kültür, tarih ve siyaseti sap sağlam bilgisel bir tasarım ile içselleştiremezseniz, sizin laikliğiniz, kusura bakmayın ‘ağız or….luğu’nun ötesine geçemez.
Okumamız gerekiyor. Çok okumamız gerekiyor. Ergin çocuklarımızla, arkadaşlarımızla birlikte, kendi aramızda ve masal aleminde yaşayan kardeşlerimizle konuşmamız gerekiyor. Ayna karşısında makyaj, rakı sofrası ve yatakta geçirdiğimiz zaman kadarını ciddi okumaya tahsis etmiyor, edemiyorsak, Cüppeli Ahmet Efendi'nin önünde siyaseten secdeye kapanmanız sonucundan şikâyet etmemeliyiz.
İkinci kitabı bir sonraki yazımda tanıtacağım.
Saygılarımla arz ederim, efendim.
https://www.amazon.com/Magic-Reality-Know-What…/…/1451675046
https://www.dr.com.tr/…/bilim-tarihi-v…/urunno=0000000419047

Önceki ve Sonraki Yazılar