Başkan sözü!

baskan.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Beşirli sahilindeki kokunun yakın bir zaman dilimi içerisinde tarih olacağını söyledi. Beşirli sahilinde önceki belediye yönetimi döneminde başlatılan dolgu, tahkimatsız devam ediyor. Faroz limanına kadar doldurulacak olan alanın dörtte üçlük bölümünün tamamlandığı, önümüzdeki günlerde dolgu alanının kuzeyinde tahkimata başlanacağı bildirildi.

Beşirli sahilinde, dolgu nedeniyle küçük derelerin ve kanalizasyon akarlarının önünün kesildiği, TİSKİ’nin dolgu alanındaki toprağı yarıp, akarları borularla ilk etapta dolgu dışına taşıyacağı ve daha sonra denizin iki üç yüz metre iç bölgesine boşaltacağı kaydedildi.

TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş ile dolgu alanında incelemelerde bulunan Başkan Murat Zorluoğlu, Trabzonluların sabırlı olmalarını isteyerek, ‘Kimse merak etmesin çok yakın bir zamanda Beşirli sahilindeki koku tarih olacaktır’ dedi. 

Başkan Zorluoğlu, dolgu alanının düzenlenmesi için çalışmaların başlatıldığını söyledi.

 

Konut satışı azalmış!konut.jpg

Doğu Karadeniz Bölgesinde geçen yıla oranla konut satışlarında yüzde 5’lik bir azalma olmuş. TÜİK verilerine göre, Doğu Karadeniz illeri arasında Rize ve Giresun’da konut satışı artarken, Ordu ve Gümüşhane’de önemli oranda azaldı. Trabzon’da ise konut satışının yüzde 0.2 oranında azaldığı kaydedildi. Bölge illerinde konut satışlarının azalmasının nedenlerinden biri Arap ülkeleri vatandaşlarının konut alımı yapmamaları ikincisi ise iç piyasadaki durgunluk. Emlakçılar, satışlardaki durgunluğun bir süre daha devam edeceğini 2021 yılı bahar ayları itibarıyla artacağını umut ettiklerini söylüyorlar.

 

pist.jpgPist yenilenirken aydınlatma yapılamaz mıydı?

Türkiye’deki havalimanları arasında en fazla uçağın inip kalktığı ve en fazla yolcu kapasitesine sahip ilk 10 havalimanı arasında yer alan Trabzon havalimanın, havaalanı pisti birkaç ay önce yenilenmişti. Trabzon havaalanının pistinin bugünlerde de ışıklandırma sistemi yenileniyor. Üç ay devam edecek çalışma nedeniyle Trabzon havaalanı gündüzleri kapalı olacak. Havaalanı pistindeki ışıklandırma çalışmalarının Aralık ayı sonuna kadar bitirileceğini söyleyen yetkililer, ‘Işıklandırma yenileme çalışmalarına 20 Ekim Çarşamba günü başlanacak. O gün itibarıyla havaalanı sabah 08.00 ile akşam 18.00 arasına kadar kapalı olacak. Uçuşlar gece yapılacak’ dediler.

Turizm firmalarını yetkilileri ise, pist yenilenirken aydınlatma çalışmaları neden yapılmadı’ diye eleştiri getirdiler. 

 

Yomra Kaymakamı alkış aldı!yomra.jpg

Yomra’da önceki belediye döneminde Avrasya Üniversitesine tahsis edilen 40 dönümlük alan, Yomra Belediyesinin yeni meclisinin tahsisi kaldırması ve ardından mahkemenin Yomra Belediyesini haklı bulması sonrası, Belediye dolgu alanının 18 dönümünü üniversiteye bırakmış ve 22 dönümünü de Yomra halkının kullanımına açmıştı. Yomra Belediyesinin bu kararına ve icrasına itiraz eden Avrasya Üniversitesine, Yomra Kaymakamlığı resmi bir yazı göndererek, işgal ettiği alanı boşaltmasını bildirdi.

Avrasya Üniversitesinin Yomra Kaymakamlığının resmi yazısına nasıl tepki vereceği merak ediliyor. Yomra Kaymakamlığı ise vatandaştan tam destek aldı.

       

azerbaycan.jpgAzerbaycan Bayrağı Boztepe’de!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, önceki gün Boztepe’de 61 metre yükseklikteki direğe Azerbaycan bayrağı çektirdi. Türk Milletinin Azerbaycan’ın haklı davasında yanında olduğunu belirten Ahmet Metin Genç, ‘Azerbaycan ile Trabzon’umuzun geçmişte de tek vücuttu. Trabzon Lisesinin efsane hocalarından Aliye Aşırbeyli, Trabzon’umuzda iz bırakan Azerbaycanlı bir hocamızdı. Azerbaycanlı kardeşlerimizin mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz. Karabağ ilelebet Türk toprağı olarak kalacaktır. Boztepe’mizde Azerbaycan Bayrağı dalgalandığı gibi orada da Karabağ’da da dalgalanacaktır’ dedi.

 

3. tünel tartışması!

Trabzon Belediye eski başkan adaylarından, İçişleri Bakanlığı danışmanlarından Mazhar Yıldırımhan, Ortahisar ilçesinde Cumhuriyet caddesinin sahil girişinden Çömlekçi arasında yapılması planlanan ancak Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve Belediye meclis üyeleri ve de kamuoyu tarafından karşı çıkılan 3. tünelin zaruri olduğunu, Trabzon’un bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini söylemesi tepkilere neden oldu.3-tunel.jpg​​​​​​​

Yıldırım’ı eleştiren CHP Büyükşehir ve Ortahisar Meclis üyesi, Köy Hizmetleri​​​​​​​ eski bölge müdürlerinden Turgay Şahin; ‘Mazhar bey, mühendis midir, mimar mıdır, şehir plancısı mıdır​​​​​​​?​​​​​​​ Ne anlar bu işlerden. Onun kafasındaki Orhan Gümrükçüoğlu itfaiye önüne karşı çıkmamıza rağmen trafiğe hiçbir katkısı olmayan şimdiki o ucube köprülü kavşağı yaptırmıştı. Yıldırımhan kendi görev alanındaki işlerinde fikir beyan etse daha iyi olur’ dedi.

 

**************

 

Pragmatizm, gerçeğin temel ölçütünün pratik değerler olduğunu savunan felsefi bir yaklaşımdır. Bu yaklaşıma göre doğruluğun tek ölçütünü yarardır. Herhangi bir şeyin değerine onunla ortaya çıkacak faydaya bakılarak karar verilmektedir. Bu kelimenin Türkçe manası da faydacı ya da yararcı anlamına gelir.

Eğer hayat görüşü olarak pragmatizmi benimsemişseniz dünyanızda kutsal kalmaz. Tüm kutsalları çıkarınız için kullanmaya başlarsınız. Çıkar için kullanılan her kutsal artık meta haline gelir. Vatan da bayrak ta din de hukuk ta....vs ne kadar yararlı olduğuna göre değerlendirilir, pragmatizmde. Siyaset kutsalları kullanmaya başladığında dikkatli olun. Kutsalları kullanan kim olursa olsun en büyük zararı kutsallara verir. Kutsalları siyasetçileri tarafından çıkar amaçlı kullanılan toplumlar buna tepki vermezse birliğini kaybeder. Çünkü ortak kutsal değerler toplumu bir arada tutan çimentodur. Pragmatik olarak kutsalları kullanmayı adet haline getirenler çoğunlukla bunu kendi kutsal değerleri adına yaptıklarını düşünürler. Ve yarattıkları kaosun farkında bile olamazlar.

Aşağıdaki hikaye pragmatik felsefeye çarpıcı bir uyarıdır.

Fransa’da 1800’lerde ünlü avukat Berryer fakirlik içinde ölürken genç meslektaşları:

- Üstat, demişler, ayaklarınızın altına altın torbalar koymuşlardı, neden almadınız?...

- Almak için eğilmek lazımdı, demiş Berryer..

Günümüz, bırakın eğilmeyi, gerdan kırarak peşrev çekerek k.. yalayarak çıkar peşinde koşanlarla dolu. Halbuki dünyanın bütün çıkarları sevgiyle dünyayı kucaklayanlar için değersizdir. Fabrikatör çevreyi kirleterek, müteahhit betonlaştırarak, siyasetçi seçilmek için ..vs dünyayı kirletir. Gelir bir corona virus küçücük bedeniyle yok ettiğin değerlerin intikamını alır.

Gün sevmek günü, dünya sevgi dünyasıdır. Pragmatizm bunu anlamaz.

(Dr.Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar