Başkan ve yönetim kurulu neyi yanlış yaptı?

Göreve geldiğinde kulübün durumu ortadaydı. Trabzonsporlular gibi düşünen, Trabzonsporlular gibi sevinen, Trabzonsporlular gibi üzülen ve Trabzonspor’u anlayan bir antrenör olsun istediler.

Yanlış mı yaptılar?

Trabzonspor geçen yıl hem ekonomik olarak hem de saha içinde pek çok zorlukla karşılaştı. Bunları beraber aşacağız dediler, beraber Trabzonspor’u ayağa kaldıracağız dediler…

Yanlış mı yaptılar?

Başkan ve yönetim kurulundaki arkadaşları, Ünal karaman, yardımcıları, futbolcular, teknik ekip ve personel hep birlikte kenetlendiler. Süreci aşacağız dediler.

Yanlış mı yaptılar?

Evet; göreve gelirken “şampiyonluk sözü” vermediler. 5 yıllık bir planlama yaptılar, sabredelim dediler; ama her zaman da yarışın içerisinde kalacağını söylediler.

Yanlış mı yaptılar?

Her şeye rağmen geçen sene 2 maçta şampiyonluğu kaçırdı Trabzonspor… Bu yıl lige Cemil Usta’nın adı verildi… Başka bir anlamı daha oldu ligin. Ama yine de umut tacirliği yapmadılar… Nitekim umutsuzluğa da sürüklemediler camiayı. Popülist ve gerçekdışı söylemlerden hep kaçındılar.

Yanlış mı yaptılar?

Sezon başında Ünal Karaman ile sözleşme imzalanacağı esnada dahi karşı çıktılar, imzalamayacaklarını iddia ettiler, hocayla yönetimin arasını açmaya çalıştılar. Yönetim çıktı Ünal Karaman ve tüm yardımcılarıyla sözleşme imzaladı.

Yanlış mı yaptılar?

‘Neden Ünal Karaman ile sözleşme imzaladınız?’ diyenler, bir süre sonra ‘sözleşme imzalamazsanız sizi bitiririz’ de dediler… ‘Neden Ünal Karaman ile sözleşme imzalamıyorsunuz?’ diyenler sonra ‘göndermezseniz sizi bitiririz’ dediler… Yönetim ise hepsinin karşısında, hocanın yanında durdu…

Yanlış mı yaptı?

Transfer dönemi geldi… Hep birlikte bir takım oluşturdular. Trabzonspor Kulübü’nde antrenörün bilgisi olmadan transfer yapabilir misiniz? Hocayla birlikte transfer yaptılar. Her zaman hocanın transferlerde onayı olsun istediler. Karaman’ın istedikleri oldu, aldıkları oldu, ekonomik durum dan ötürü alamadıkları da oldu tabii. İyi bir kadro oluşturdular, gelecekte de Trabzonspor’u sırtlayacak bir kadro oluşturdular…

Yanlış mı yaptılar?

Ekonomik düzen her şeyden önemli dediler. Hocanın eli, aklı rahatlasın, önü açılsın, ayağına diken taş değmesin diye bütün futbolcuların ödemelerini gününde hatta gününden önce yaptılar. Maaşlarını, primlerini, hak edişlerini hep zamanında ödediler.

Yanlış mı yaptılar?

Trabzonspor UEFA kupasına katıldı. Ligde iyi sonuçlar aldı, iyi maçlar oynadı, güzel sevinçler yaşadı; ama bunu hep birlikte yaptılar. Başkan ve yönetim kurulu ile tüm teknik heyet, personel, profesyonel çalışanları hep birlikte başardılar. Ekip oldular, aile oldular.

Yanlış mı yapılar?

Daha sonra Ünal Karaman Avrupa Ligi’ndeki bir maçın ardından “bu futbolcuları ben almadım” dedi… Yönetim sessiz kaldı, doğru bulmadı belki ama tek kelime de etmedi, içine attı.

 

Yanlış mı yaptı?

Karaman yine birkaç hafta önce çıkıp sanki şaibeli veya kendisini zorlayan bir şeyler varmış gibi “çok şey yaşıyorum ama sadece yaşıyorum, konuşamıyorum” dedi. Yönetim tek kelime etmedi. Başkan, yönetim kurulundaki arkadaşlarına da özellikle söyledi, kan yutup kızılcık şerbeti içeceğiz kimse konuşmayacak dedi.

Yanlış mı yaptı?

Sivasspor’a, Göztepe’ye, Galatasaray’a, Denizlispor’a puan kaybetti Trabzonspor, tek kelime etmediler. Hep hocanın arkasında durdular, güvendiler, güvendiğini hissettirdiler.

Yanlış mı yaptılar?

Konyaspor maçından sonra gayet normal bir biçimde Başkan “bu oyun bizim oyunumuz değil” dedi. Hoca buna alınganlık göstermiş. Ahmet Ağaoğlu bu kulübün başkanıdır. Tesislerde yatmıyorsa bile evinde keyifle yattığını da kimse söyleyemez. Trabzonspor’un başarısı için nerede uyuduğunu, nerede uyandığını hatırlamaz hale geldi. Hasta oldu, hastanelere düştü… Onun da ailesi var, onun da eşi çocuğu var. Bir gün olsun “of” demedi. Bu görev kutsaldır, dedi, daha çok çalıştı. Kusura bakmayın ama Trabzonspor kulübü başkanının da, bu organizasyonu yöneten insanın da biraz konuşma hakkı olmasın mı? Yanlış mı yaptı?

Ünal Karaman bu açıklamaya alınmış, doğrudur veya yanlıştır; bunu kamuoyu tartışır, eleştirir. Ama belli ki bu açıklamanın üzerine Ünal Karaman bir strateji geliştirdi. Hafta boyunca “ben istifa ediyorum” dedi. Takım kaptanını yanına çağırarak istifa edeceğini söyledi. Daha sonra kulüple hiçbir ilgisi olmayan insanlarla bile bunu paylaştı. Ahmet Ağaoğlu bu kulübün başkanı… 20 tane yönetici arkadaşı var. Karaman bir tanesine bile bu konuyu açmadı. Sonrasında da malum süreç yaşandı. Hoca karar vermiş, kararını uyguladılar.

Yanlış mı yaptılar?

Yönetim kurulunda ne hoca değişikliği ne de hocanın gönderilmesi gibi bir gündem yoktu. Hatta sorulara da bu yönde çok sert ve net bir biçimde cevap verdiler. Ama ünal karaman bu yola girdiyse yapacak bir şey de yoktu. Hiç kimse Başkanın bu açıklamasında istifayı gerektirecek bir şey göremiyor. Ünal Karaman’ın bunu bahane ederek ayrılmaya karar verdiği gözüküyor. Kendince bir gerekçe gösterdiğini ve gitmek istediği anlaşılıyor. Yönetim her şart ve koşulda Ünal Karaman’ın yanında oldu. Kulüp 2 yıllık sürede onlarca kez hakemler tarafından lime lime doğranırken Başkan her seferinde çıkıp Trabzonspor’u savundu, Ünal Karaman ise “ben hakemleri konuşmuyorum” dedi…

Başkan ve yönetim milyonlarca lira ödedi, bedel ödedi… Ünal Karaman gidip o hakemlerin elini sıktı. Tek kelime etmedi yönetim, kırıldılar söylemediler, alındılar konuşmadılar. Takıma ve hocaya zarar gelmesin diye uykusuz kaldılar. Ünal karaman Başkanın bir cümlesine alınmış, istifa etmiş. Ne yapalım?

Şimdi merak ediyoruz…

Yönetim kurulu nerede yanlış yaptı?

Başkan Ağaoğlu nerede yanlış yaptı?

Belki kendisine “dikensiz gül bahçesi” bırakamadılar ama ellerinden geleni yaptılar. Zor şartlarda, zor günlerde bir gün olsun Ünal Karaman’ın futbolcular karşısında boynunu eğdirmediler. Yüzünü kızartmadılar. Başkan be yönetim çalmadı, çırpmadı, hırsızlık, soysuzluk yapmadı. Utandırmadı. Gururunu incitmedi…

Hep Karaman’ın yanında oldu, hep takımla beraber oldu. Hangi sorunu varsa çözmek istedi. Her an arkasında ve yanında olduğunu hissettirdi. Maaşsa maaş, primse prim… Hepsini günü gününde ödedi... Transferse transfer… Bugün Sörloth, Rodallega’nın tüm sezonda attığı golü yarım devrede attı. Sturridge 7 gol 4 asist, yani 11 gol katkısıyla oynuyor… Obi Mikel tartışmasız bir adam. Avrupa’da 4. en iyi oyuncu.

Başkan nerede hata yaptı?

Ünal Karaman’a al 845 milyonluk borç, altına imza at mı dediler? Git transferi yap, parasını da nerden bulursan bul mu dediler?

Yönetim aç, susuz, uykusuz kaldı… Laf işitti, en çok eleştiriyi aldı. Yine de her zaman hocayı savundu, yapılanmayı ve geleceği savundular.

Hata mı ettiler?

Söyleyin şimdi Ahmet Ağaoğlu ve yönetim kurulu neyi yanlış yaptı?

Önceki ve Sonraki Yazılar