Başkan yardımcısı Sevinç ve Bilirkişi!

Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Necip Sevinç, hayatını devlette çalışarak geçirdiği için, devletçilik beynine yerleşmiş. Başkan Yardımcısı Necip Sevinç,  bilirkişilerin istimlaklarda arsa, arazi ve binalara fazla değer biçtiğinden yakınmış ve bilirkişileri eleştirmiş.

Necip beyin, Atapark’ta kalenin dibinde babadan kalma bir evi var. O evin istimlakı gündemde.  Oradaki eski evin arsası 350 metrekare idi. Sevinç ailesi 250 metrekareyi belediyeye terk etti ve 100 metrekare taban alanı üzerinde her katta 20 metrekare çıkma ile 3 kat, toplam 360 metrekarelik bir ev yaptı.

Dün, istimlaklarda fazla bedel koymalarından ötürü bilirkişileri eleştiren Necip Sevinç’i aradık.

‘Sayın Sevinç, bilirkişileri eleştiriyorsunuz. Zağnos’ta kalenin dibinde sizin eviniz var. İstimlak edilecek. Bugünkü rayiç bedelle sizin evinizin arsası ile değeri takriben 250 ila 300 bin lira arasında. Erdoğdu yolunda istimlak edilen apartmanlarda bir daireye 80-100 bin lira arasında fiyat biçildiğine göre, yaklaşık 25 yıllık olan sizin evinizin değeri de bu kadardır. Belediye veya mahkeme size 250 değil 500 bin lira verse, razı olur musunuz?’ dedik.

Necip Sevinç itiraz etti ve ‘O ev bizim baba- dede evimiz. O evi yeniden yaparken 250 metrekare de arsa terk ettik. O ev bizim için paha biçilmezdir. Değeri para ile ölçülmez’ dedi.

Necip Sevinç’e, ‘Sizin eviniz size göre paha biçilmez. Değeri 250 bin lira değil 2.5 milyon lira belki de daha fazla. İtiraz yok. Bu konuda sizinle aynı fikirdeyiz.  Sizin eviniz, size göre paha biçilmez, bir başkasının evi, arsası, arazisi de ona göre paha biçilmezdir. O nedenle bilirkişi üç liralık yere beş lira veya onbeş lira verdi diye eleştiri getirmeniz hiç ama hiç doğru değil. İstimlak işini çoğu uzman faşizan bir uygulama olarak nitelendiririm. İstimlak ile kişinin, ailenin geçmişi, hatıraları vs. ortadan kaldırılıyor. Olay ayrıca salt para olarak değerlendirilmemeli’ dedik.

Önceki gün bilirkişilere veryansın eden Necip Sevinç, ‘Çok doğru söylüyorsunuz. Ben istimlak değer tespitini yapan bilirkişiler için bu eleştirileri getirmedim. İmar komisyonun karar alınıyor, 5-10 kişi karar alıyor, sonra bilirkişiye havale ediliyor. 5 kişinin 10 kişinin verdiği kararı değil de bir bilirkişinin kararı öne çıkıyor. Ben bu olayı eleştiriyorum’ dedi.

Bazı istisnai istimlaklar dışında yol genişleme, tesis yapma vs. gibi istimlaklarda biçilen değer, normal değerin birkaç katı da olsa hiçbir zaman eleştirilmemeli.

‘Hamamböceği’ ve ‘Haşere ilacı’

Her hafta Pazar günleri yazdığı birbirinden güzel yazılarla, Kuzey Ekspres okurlarının beğenisini kazanan Sinan Öztürk, dün sosyal medyada, ‘Trabzonspor Hamamböceği’, ‘Fenerbahçe Haşere ilacı’ başlıklı bir yazı yazdı. Sinan Öztürk, yazısında Fenerbahçeli dostlarını özeleştiri yapmaya davet etti. Sinan, Türkiye’de yaşamadığı ve Türkiye’de olup bitenleri Almanya’dan takip ettiği için dostlarına özeleştiri yapın diyor. Hey gidi Sinan, özeleştiriyi bırak, normal eleştiri yapmakta bile zorlanıyoruz.  Sinan Öztürk’ün yazısı şöyle;

‘Şunu anladım:
Fenerbahçe'yi ve Tayyip'i eleştirmeyeceksin!
Ne olursa olsun buna hakkın yoktur.
İşte kendilerini "seçilmiş" olarak görenlerin adaleti ve inayeti...
Tayyip ve Tayyipçiler Gezi'ye nasıl bakıyorlarsa Fenerbahçe cephesinde de durum farksızdır.
Ben daha bir Fenerli arkadaşımdan;
Aziz Yıldırım da hata yaptı ve bu takıma zarar verdi sözünü duymadım.
Oysa ben bunu şu anki TS başkanı için rahatlıkla söyleyebilirim.
Bu nasıl bir yukardan bakma psikolojisidir.
Trabzonspor’a ve Trabzon’a ezilmesi gereken bir hamamböceği gibi bakılması kendilerini nerede gördüklerinin yanıtı değil midir?
3 Temmuz'dan bu yana FB için play-offlar düzenlendi, federasyon değiştirildi, allem edildi kallem edildi; buna rağmen Avrupa sana cezayı vermiş.
Bu gün en sıradan futbol yorumcuları bile; TFF’nin 3 Temmuz'un gereklerini yapması gerektiğini, yani FB’nin hak ettiği cezayı alması gerektiğini, bunun olmadığı için artık kimsenin adalete güveni kalmadığını söylüyor.
Sağcısından solcusuna, Kürtünden Türküne, alevisinden sünnisine kadar daha bir Fenerbahçeli arkadaşımdan bir özeleştiri gelmediği gibi; hala Trabzon’u hamamböceği gibi görüp ezmeye çalışmalarını kimse kusura bakmasın ama onların "büyüklük komplekslerine" bağlıyorum.
Trabzon’un hatalarını, en başından söyleyenlerdenim, bir çok spor yazarı arkadaşım var ve bunları dile getiriyorlar.
Sırf Trabzon’un başkanıdır diye; Hacıosmanoğlu ne yaparsa doğrudur demedik. Bunu demek en başta insanın kendisine ayıptır.
Burada da söylüyorum; Bu başkan TS’ye yakışan bir adam değil.
Ama piyasa o denli yakışıksız başkanlarla dolu ki, bunu bile tölere edecek durumlara getirildik.
Bu ayıp TC’nin TFF’nin, Başbakanın ve kulüp yönetimlerinin ayıbıdır.
Fenerli arkadaşlarım üzerlerine alınırlar veya alınmazlar; ancak Trabzon’u "hamamböceği" gibi görmeye devam ettikleri sürece; kendileriyle diyaloğum olamaz.
İnsan biraz özeleştiri yapar birader...

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.