Başkan Zorluoğlu’nun ezber bozan konuşması!

   Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, dün meclis toplantısında alışılagelmişin dışında ve bugüne kadar hiçbir başkanın yapmadığı konuşmayı yaptı ve isim vermeden bir gazeteciye ve internet sitesine verdi veriştirdi.

Başkan Zorluoğlu, ‘Siyasilerin ağır şekilde eleştirileceği anlayışına katılıyorum. Ancak iftira ve yalan habere tabi ki hayır. Maalesef bazıları bizi durdurmaya çalışıyor. Şevkimizi kırmaya çalışıyor, toplum nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışıyor’ dedi.

Zorluoğlu, Şehit Kadir Tuncer’in defnedileceği gün, Best FM radyosunda seçimler öncesi yaptığı bir programın görüntüsünün yayınlandığını belirterek, ‘Ulusal bir haber sitesi bunu ne zaman veriyor, tam şehidin olduğu gün. Bu kadar alçakça, kahpece yalan haber ancak o haberi yapanlara yakışırdı. Aynı haber sitesi ki aynı noktadan yönlendirildiğine inanıyorum... Birkaç gün önce de Düzköy şehidimiz ile ilgili haber paylaştı. Ulusal düzeyde bu internet sitesinde sanki çok kötü bir şey yapmışız gibi algı oluşturulmaya başlayıncaya kadar. Bu itibarsızlaştırma çabasının sadece bu haber sitesinden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Bu işler masa başında yazılıyor ama bunun arkasında başka şeyler olduğunu biliyorum. Bu sadece ulusal düzeyde olan bir şey değil. Biz bu haber sitesi hakkında hem iftira, hem de yüklü bir tazminat davası açtık”  dedi.

 

Yerel uzantıları

İnternet sitesindeki haberlerin yerel uzantıları olduğunu iddia eden başkan Zorluoğlu, ‘Sistematik şekilde şahsıma ve Büyükşehir belediyemize yönelik iftira kampanyası yapan mihraklar var’ dedikten sonra kendisine yönelik karalama ve yıpratma haberlerini sıraladı.  Zorluoğlu, bir anket firmasının anketinde Trabzon Belediyesinin ve kendi adının olmamasına rağmen yerel bir gazetenin, ‘Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı 10’da yok’ diye haber yaptığını belirterek, “Basının eleştirilerine saygı gösteriyorum. Gösterdiğimiz tavrı herkes biliyor. Bu haberleri yapanlar, bunlar yalnız değiller. Tek başına bunu yapmıyorlar. Sistematik bir şey. Bunları biliyoruz, halkımız da biliyor. Ben bunu kabul etmiyorum. Sistematik, yalan iftira karalama kampanyası ile kendi istediklerini büyükşehre yaptırma çabasını kabul etmiyorum reddediyorum’ ifadelerini kullandı.

 

Yazalım, köşeye sıkıştıralım!

Başkan Murat Zorluoğlu konuşmasının son bölümünde ise şöyle dedi;

‘Yıllardır gelenek tutturmuşlar. Yazalım, iftira atalım, köşeye sıkıştıralım. Kitapları basalım, gidelim Büyükşehir Belediye Başkanına satalım. Biz bunu çözdük. Bu kitapları satın almıyoruz. Bu arkadaşlara diyoruz ki hodri meydan. Bizim kamuoyunda saklayacağımız gizleyeceğimiz hiçbir yanlışımız yoktur. Eksiğimiz olur, hatamız olur, yanlışımız olur. Bu şekilde bize şantaj yapamazsınız. Size de söylüyorum sizin arkanızdakilere de söylüyorum. Bunlarla mücadelemiz devam edecek. Bu şehri bu anlayıştan kurtarmadıkça Trabzon’u gerçek manada Büyükşehir yapamayız”…

Başkan Zorluoğlu’nun konuşması meclis üyeleri tarafından alkışlarla desteklendi…

                                                      **********

 

    Başkan Zorluoğlu’nun konuşmasının son bölümündeki,  ‘Yıllardır gelenek tutturmuşlar’ ifadesi ilginç… Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin geçmişe dönük kitap, dergi basımı ve satın alma işi bir kurcalansa demek ki ortaya çok büyük rakamlar çıkacak. Belediyeler, yazan-çizeni, sanatçıyı, gazeteleri destekleyebilirler ve desteklemelidirler. Ama bunun da bir sınırı olmalıdır. Ve ayrıca, belediyelerin medyaya destek vermeleri, eleştirilmeyecekleri anlamı da taşımaz. Eleştiri, gazetecilik ahlakı ve sorumluluğu çerçevesinde olmalıdır. Açığı olmayan, işini düzgün yapan başkana veya bir kamu görevlisine, vatandaşa, atılacak iftira, şantaj ve karalama geri teper.

Başkan bir de bu işin arkasında olanlardan bahsetti. Arkada gerçekten birileri varsa ki, başkan ‘var’ diyor. Bu durum daha da vahim!

Başkan Zorluoğlu, Trabzon tarihinde ilk kez adres göstererek bir gazete sahibini ve gazeteciyi şantaj yapmakla suçladı ve ezber bozan bir konuşma yaptı… Başkanın bu çıkışı, Trabzon’da önümüzdeki süreçte özellikle medyada çok şeyin değişeceğinin de işareti!

 

Din Hürriyeti nedir?

 

Türkiye'de dini vaaz veren kişi, vaiz olarak anayasaya ve yasalara aykırı telkin yapmak meselesi ciddi bir meseledir. Kadınları evlerinde tutun, okullara göndermeyin bu kesin "Kuran" emridir diyor ‘Cübbeli’ bu adam. Bu kadınların hukuk önünde erkeklerle eşitliğini reddeden ve camideki erkek cemaati evlerindeki kadınların Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hukukuna göre sahip oldukları haklarını kullandırtmamaya kışkırtan bir konuşma yapıyor. Bu "din hürriyeti" ile "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin anayasası ve medeni kanununa, ceza kanununa uymak, bunların uygulanmasını sağlamak görev ve hakkı" arasında TEMEL ÇELİŞKİDİR. Bunun zaman içinde barış içinde çözümü mümkündür, eğer seçmen Müslümanların çoğunluğu Kuran'daki hükümler o zamanla sınırlıdır, zaman değişti, yeni zamanda bu hükümler uygulanamaz derlerse. Demezlerse İslam dininin yaygın olduğu bütün ülkelerde Bu komik adam gibi ve bu komik adamın bağlı olduğu Şeyhe bağlı cemaat gibi teokrasiyi tahrik edecek zorlayacaklardır. Bu ülkelerde yurttaşlar kendilerini bu teokrasiye karşı savunmak isterlerse, sürekli istikrarsızlık ortamında çok zulüm, çatışma, zefalet ve cehalet yaşanacaktır. Bu Cübbeli Ahmet hoca, her ne halt ise, camide cemaate çocuklarınızı okutmayın, üniversiteye göndermeyin diyor. Şimdi bu din hürriyeti mi? Bir başkası bir Üniversite Kürsüsünde çocuklarınızı camiye göndermeyin diye telkinde bulunmak hakkına sahip mi? Bu bilim özgürlüğü sayılır mı?

  Bütün Müslüman aleminin başı beladadır. Peygamberin tecrübesi 600 lü yıllarda Mekke ve Medine’deki kültürün sınırları içinde yaşandı. Bu tecrübenin kodlarını bugüne taşıyıp, bugün Müslümanların yaşadığı toplumlarda siyaseti, hukuku ve kültürü eritip, bu cahil adamın telkin ettiği gibi, 600 lü yıllarda yaşanan bir tecrübenin kalıbı içine dökmeye kalkışırsanız, bu girişim herkesin başını belaya sokar. Müslümanların da başını belaya sokar, olmayanların da başını belaya sokar.

(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar