Başkanı dinlerken…

Geçmişte Bolu beyine kafa tutan Köroğlu’nun,Delik demir icat oldu mertlik bozuldu” sözü çok gerilerde kaldı…”Arz” küresinde ise 21’inci yüzyılda teknoloji aldı başını gitti. Hızına yetişebilmek imkansız…

Uzay çağının en büyük etiketi hiç kuşku yok ki cep telefonları, yediden yetmişe herkesin elinde…

Sizi bilmem ama benim telefonuma günün yirmi dört saatti ha bire mesaj gelir… Şunu yap, şuraya bu numarayı yaz yolla, maaşını bizim bankaya getir şu kadar altın kazan gibi…

***

 

Yerel seçime altı ay gibi bir zaman kalınca iktidar partisi kolları erken sıvayıp yola koyuldu Bankalardan fırsat kaldıkça, siyasi mesajlar da gelir..: “Sayın Belediye Başkanın O.F.G şu gün şurada açılış yapıp temel atacak  ve ya bu gün yerel televizyon kanallarının  birine katılacaktır…” diye

Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu bazen büyük afişlerle bazen de ilan panolarında dört yıldır yaptıklarını resimlerle anlatıyor. Kaçış yok evden çıktığınız andan itibaren kafanızı nereye çevirseniz şehrin her yerindeBaşkan…  

Başkan bununla da yetinmiyor, yerel televizyonlara on beş günlük aralarla konuk olarak evlerimize kadar geliyor…

Kısacası Başkan iletişim araçlarını çok iyi kullanıyor.

Televizyonlarda Başkanın karşısına da ne hikmetse hep aynı simalar geçiyor! Gümrükçüoğlu anlatıyor, onlarda dinliyor, arada birde soru sorar gibi yapıp birbirlerini ağırlıyorlar.

Televizyonda Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu dinlerken acaba şu meşhur 61 projede yapılmayanlar hakkında söyleyecekleri olur mu diye pür dikkat kesildim… Kafamda dolaşan soruları ha şimdi soracaklar diye bekledim…

Boşuna uykusuz kaldım.

***  

 

Şehrin kaptanının” yaptıklarını anlatırken, söz verip de yapamadıklarını es geçmesine bir anlam veremedim. (Buradan yapılanları önemsemediğim anlamı çıkmasın)

Oysa yapılmayıp bu şehrin çehresini değiştirecek yatırımların akıbetini Trabzon’da yaşayıp oy verenlerin de bilmesi gerekir!

Mesela; komşu illerden Rize’de, Giresun’da, Ordu’da çevre yolları için büyük adımlar atıldı. Trabzon için hayati önem taşıyan bu projenin, kaldırıldığı rafta tozlanmaya devam etmesinin nedenini öğrensek fena mı olurdu?

Sürmene’de yapılması düşünülen davullar çalınarak duyurulan tersanenin “kara bahtını” merak ediyorum. Neden hayata geçmedi? Tersanede şu kadar insan işe ve aşa kavuşacak diye boy gösterenlerin bu günlerde hiç seslerinin çıkmamasını Başkan Gümrükçüoğlu ortaya dökse kıyamet mi kopardı?  

Boztepe’ye yapılacağı söylenen teleferiğin dört yılı aşkın bir zaman dilimi içinde kazmanın bile vurulmaması, terminalin hala eski yerinde durmasının sebeplerini bilmeye hakkımız var. Seçim öncesinde beş bin kişi işe ve aşa kavuşacak denildi. İş ve aş konusunda bir arpa boyu yol alındı.

Bir ara bölgenin lojistik üstü oluyoruz diye ayağa kalktık, üzerinden kaç yıl geçti, hatırlamıyorum… Ses geldi bakanlar değişti, vali merkeze alındı beklenen görüntü hala gelmedi.

***

 

Açık söylemek gerekirse benim için kişiler önemli değil.

Makamlar kalıcı şahıslar gelip geçici. Bağcıyla işim olmaz, maksadım bu şehir adına üzümün en iyisini yemek!

Görevimiz icra mevkiinde oturanların seçim dönemlerinde bu kadim şehrin insanlarına verdikleri sözleri eksiksiz yerine getirip getirmediklerini takip etmek.

Kısacası Başkan Gümrükçüoğlu’nu dinlerken duymak istediklerimi duyamayınca, bu dört köşeli şehirde yaşayan biri olarak kendimi kandırılmış hissettim!

Ya siz?

 

Unutuldun

Trabzon

 

Yerel seçim yaklaşırken, gözüm gibi saklamaya çalıştığım Trabzon’u lider kent yapacağı dercedilen 61 proje kitapçığımı bu günlerde bilgisayarın yanından hiç ayırmıyorum.

Kitapçığın kapağını açınca karşınıza bu şehrin büyüklüğünü anlatan bir sloganla karşılaşıyorsunuz; “Sen Trabzon’sun büyük düşün

Aslında 2009 yerel seçiminde kendisine vaat edilenlerin yerine getirilmesi ve kazananın Trabzon olması için vatandaş üzerine düşeni sandıkta fazlasıyla yaptı.

Ama gelin görün ki çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman’ın tarih boyunca büyük önem verdiği Trabzon, ne yazık ki günümüzün  siyasetçiler tarafından unutuldu!

İktidar partisinin bu gün yüzde elliye varan oy almasının sebebi sağlıkta yaptıkları reformlara borçlu olduğunu bilmeyen yok.  

Geride bıraktığımız Perşembe günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı toplantıda 14 ile 15 Şehir Hastanesi projesini açıklarken heyecanlanmadım dersem yalan olur.

Başbakan, Adana, Ankara, Elazığ, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Mersin, Yozgat, İzmir, Konya, Manisa ve Bursa’yı sayıp da Trabzon’un ismini söylemeyince heyecanım bir anda  hüsrana döndü.

Yukarıda ismi geçen şehirlerden daha çok Trabzon’un ihtiyacı olduğunu, bunun için Avni Aker ve Yavuz Selim sahalarını ve şimdiki Numune Hastanesi’ni de içine alacak bir sağlık komplesinin yapılması gerektiğini sadece biz ifade etmedik.

Anlaşılan yetkililer duymayınca Trabzon ne kadarda büyük düşünse Ankara’nın düşünmediği gün gibi ortada.

E, gözden ırak olan gönülden ırak olurmuş!

 

Köpekler

cirit atıyor

 

Yerimi fazlasıyla aşmak istemiyorum ama yazmadan da edemeyeceğim…

Geçen hafta Meydan parkında bir tanıdıkla sohbet edip çay içelim dedik. Daha merdivenlerden inmeden karşımızda bir köpek!

Eskiden Belediye otobüslerinin durduğu yerde havuzların yanında oturalım diye o tarafa yöneldik, yine karşımızda bir köpek!

Biraz lafladıktan sonra bu kez yürüyerek eski belediyenin önünden Boztepe istikametine yol alırken parkın bitiminde tüyleri dökülmüş haliyle insanları ürküten bir köpek daha!

Şehrin en “canlı” mekanında, çoluk çocuğun ve yaşlıların mesken tuttuğu parkta bu kadar köpeğin cirit atmasına anlam veremedim.

Yetkililer parka hiç uğramıyor mu?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.