Başkan’ın ağır misafirleri!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Atatürk Alanındaki Başkanlık ofisinde önceki akşam, TGC eski başkanlarından Ergun Ata ve Murat Taşkın ile Arsin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi ile uzun uzadıya sohbet etmişler. Gazeteci Murat Taşkın, ‘Başkanlık makamının ışıkları yanıyordu. Kapıdaki görevlilere kim var, diye sordum. Başkan geldi, dediler. Başkanı aradım ve makama çıktık. Havadan sudan konuştuk’ dedi.

Polisin duyarlılığı

BJK teknik direktörü Şenol Güneş ile birkaç genç TS taraftarının havalimanındaki tartışmalarına kamuoyundan farklı tepkiler gelmişti. Dün İstanbul’dan arayan bir okurumuz, Taraftarların Şenol Güneş’e, ‘Hoca davayı sattın’ dediklerini hatırlatarak, ‘Şenol Güneş, çok stresli idi. O çocuklara el sallasa veya yanına çağırsa olay kapanacaktı. Ama Güneş öyle yapmadı. Olayların büyümesi için ne gerekiyorsa onu yapmaya çalışırken bir güvenlik görevlisi, ‘Hocam lütfen ortamı germeyin’ diye ikaz etti. Şenol Güneş, güvenlik görevlisinin uyarısına rağmen yangına körükle gitti. Hoca yanlış yaptı’ dedi.
Şenol Güneş, futbol oynarken de, teknik direktörlük yaparken de para alan, para kazanan biri. Yani profesyonel. Hangi takımda görevli ise o takımın başarılı olmasını istemesi kadar doğal bir şey olamaz. Havalimanında Güneş’i eleştiren genç taraftarlar ise harçlıkları ile maça gidenler. Şenol Hocanın öfkelenmesini doğru bulmuyoruz.

başkanin-002.jpg

İYİ Parti nereden oy alıyor!

iyi-parti-010.jpg

Önceki gün ofisinde kalp krizi geçiren ve kaldırıldığı hastanede vefat eden CHP Parti Meclisi üyesi Yavuz Karan dün toprağa verildi. Merhum Karan’ın cenaze töreni için İstanbul ve Ankara’dan çok sayıda isim Trabzon’a geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Akif Hamzaçebi, Haluk Pekşen, parti meclisi üyeleri, milletvekilleri, belediye başkanları Yavuz için Trabzon’da idiler.
Sabah Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile öğleden sonra ise Erzincan eski savcısı milletvekili ve PM üyesi İlhan Cihaner ile görüştük.
Cihaner’e, CHP’liler başta olmak üzere vatandaşlar gerçekten büyük ilgi gösterdi. Cihaner ile sohbetimde işadamı Serkan Kılıç da vardı. Bir ara İYİ Parti Ortahisar eski ilçe başkanı Derviş Köz de sohbete katıldı.
Cihaner’in bize yönettiği ilk soru, İYİ Parti’nin durumu oldu. ‘İYİ Parti’ye en fazla hangi partiden katılım oluyor’ diye sordu.
‘Hemen her partiden katılım var. Gözlemlediğimiz kadarıyla MHP’den ayrılanların yanısıra CHP’ye oy veren kesimin bir bölümü İYİ Parti’de. Ayrıca eskiden ANAP ve DP’de siyaset yapanlar da İYİ Parti’ye yeşil ışık yakıyorlar’ dedik.
O esnada yanımıza İYİ Parti Akçaabat ilçe yöneticilerinden biri geldi. Ailece CHP’li olduklarını söyledi.
Cihaner, AKP-MHP ittifakı konusunda, ‘İttifaklar tavanda değil tabanda olursa sonuç alınır’ demekle yetindi.
İYİ Parti’nin, yalnız AKP tarafından değil CHP üst kadroları tarafından da mercek altında olduğunu söyleyebiliriz

Mesut Yılmaz’ı ziyaret etti!

mesut-yilmaz.jpg

Gürcistan’ın Batum kentinde iş yaşamını sürdüren ANAP Trabzon eski yöneticilerinden Günhan Üçüncüoğlu, dün İstanbul’da eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ı ziyaret etmiş.
Oğlunun ölümü nedeniyle Yılmaz’a başsağlığı dileklerini ileten Üçüncüoğu, ‘Mesut Beyle Trabzon’u Trabzonspor’u ve siyaseti konuştuk. Mesut bey önemli mesajlar verdi ve Batum’a geldiğinde mutlaka bana uğrayacağını söyledi’ dedi.

******

Saadet Partisi genel başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu’nun ve parti sözcülerinin beyanlarına ve tartışma programlarındaki ifadelerine bakıldığında Ak Parti ile ittifak yapmayacakları görülüyor. Bu kararlarını sürecin başında kesin bir dille söylemediler. Süreci uzatarak zaman içinde tartışma programlarında ve mümkün olan her ortamda basın ve medyayı kullanarak tabanlarına bu kararın nedenlerini ayrıntılı bir şekilde izah ettiler. Tabanlarını bu karara hazırlayıp ikna ettiler. Artık tabanları ve Ak Parti içindeki ödünç oyları verecekleri başka kararları kabul edebilecek durumdalar. Gerçekten siyaseten çok başarılı bir taktik uyguladılar ve süreci iyi yönettiler, takdir etmek gerekir.
(Hasan Akyüz)

***

Trabzonspor Yönetimine;
Dün gece dönüş yolunda iki yönetici arkadaşa söylediklerimi tekrarlıyorum...
Bu kulübe bu saatten sonra çözüm adına vereceğiniz hiç bir şey kalmadı...
En kısa zamanda tüzük tadilat kongresini toplayarak kongrelerin Mayıs ayına alınmasının önünü açın..
Zorlamanın ve inatlaşmanın kulübe çok büyük zararı olur..
Hem ekonomik hem de sportif açıdan çok zor günler yaşıyoruz...
En acısı da camia olarak hızla “Trabzonspor kimliğinden” uzaklaşıyoruz.
Burada o suçlu bu suçlu diyerek işin polemik tarafına girmeyeceğim...
Aslına hepimiz suçluyuz sadece suç oranımız değişik...!
Bana göre ise çözüm;
En kısa zamanda yapılacak kongrede yıllardır tahribata uğramış yapıyı düzeltecek yeni bir oluşumla onarmamız gerekmektedir...
Ekonomik olarak küçülme ama kimlik inanç ve onun getireceği pozitif enerji ile sportif büyüme...
Ortak hedefe kilitlenmiş;
İyi günde kötü günde birbirine destek olan,
Dengeli, proje geliştiren, uyumlu, inançlı, yönetim, teknik heyet, futbolcular ve taraftarla bütünleşecek bir yapı..
Adamına göre değil her şartta her zeminde Trabzonsporluluk...
Artık birbirimiz suçlamak yerine birbirimizi dinleme ve anlama zamanı gelmedi mi?
Kısacası ortak akıl ile,
Yiğit düştüğü yerden kalkar..
Trabzonsporlu olmak ayrıcalıktır...
(Şükrü Kuleyin)

**

Kapitalizm krizinin arkasındaki insanlık krizi mi?
Araba, ev ve para gibi ölü nesnelere odaklı, üretken olmayan bir yaşam tarzına tutulmuş olmak...
Gülümsemenin gülmenin yerini aldığı, manasız gevezeliklerle derin sohbetlerin, ümitsizlikle de kederin yer değiştirdiği...
(Eric Fromm- sosyolog-filozof)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar