Başkanın kahvaltısı ve ‘EYOF Parkı’!

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle, gazetecilerle eski adı 100. Yıl olan EYOF Parkında bir araya geldi. 
  Osmanlı İmparatorluğunun son 50 yılında yayınlanan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminde idi. Gazeteler hazırlanır denetimden geçtikten sonra yayınlanırdı. Türk basınında sansürün ilk uygulandığı tarih 10 Mayıs 1876’dır. İkinci Meşrutiyetin ilanından yani 24 Temmuz’dan sonra bu uygulama kaldırılır. İşte bu tarih ‘Türk basınında sansürün kaldırıldığı tarih’ olarak adlandırılır. 
   1964 Haziran’ın da kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir basın günü ve bayramı oluşturmaya karar vermiş… Gazeteci yazar Falih Rıfkı Atay, her yıl 24 Temmuz tarihinin basın bayramı ve günü olarak kutlanmasını önerir ve bu öneri kabul edilir.
  Türk basınında sansür, her ne kadar Cumhuriyet öncesi Osmanlı’nın son döneminde kaldırılmış olsa da, basında, medyada örtülü, dolaylı, direk sansür maalesef hale devam etmektedir. Gerçi, medyanın çok sesliliği ve son yıllarda büyük kitlelere ulaşan sosyal medya; basındaki örtülü, dolaylı vs. sansürü de otomatik olarak ortadan kaldırdı. Bugün, bazı haberlere medyanın büyük bölümü yer vermese bile küçük sayılan bölümü duyulmasını istenmeyen haberleri veriyor. Ancak yine de büyük küçük fark etmez, medya dün olduğu gibi bugünde devletin, hükümetin veya medya sahibinin, sahiplerinin kontrolündedir. 
***

  Eski adı 100.Yıl olan EYOF Parkı, Trabzon Ortahisar merkezde yaşayan ailelerin önemli bir bölümünün özellikle Cumartesi ve Pazar günleri piknik yaptıkları, çocukların oynadıkları, koştukları eğlendikleri bir mekandır. Bu parkın hazırlanmasında eski başkanlardan Hasan Melek’in katkısı büyüktür. EYOF Parkı ile ilgili birkaç yazı yazmıştık. Parkın arazisinin deniz kenarındaki ve doğu bölgesinin az bir kısmı hariç geri kalan yani parkın ana nüvesini oluşturan 68 bin m2’lik bölümü merhum Hazım Ongan beyin tapulu malıydı. Suat Oyman’ın belediye başkanlığı döneminde, Oyman bu araziyi m2’si 33 liradan 10 yıl vade ile belediyeye aldı. Merhum Ongan, aslında araziyi belediye hibe etmişti. Bizde bu parka 100. Yıl veya EYOF Parkı değil Hazım Ongan parkı adının verilmesi önerimizi yazmıştık. 
Başkan Zorluoğlu’nun basınla buluştuğu parkın batısında kamelyaların ve ortada büyükçe bir restoranın bulunduğu mekan, önceki başkan döneminde bir yerde gözden çıkarılmıştı. Restoran ve kafeteryalara üç beş gün önce de uğramıştık. Dünkü gibi her taraf tertemiz, hizmet ve menü mükemmeldi. 
  Bu güzel mekanı kısa sürede toparlayan isim TRABİTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Gül’dü. Adnan, uzun yıllar Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde üst düzeyde görev almış başarılı bir bürokrat. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, göreve başlayalı 4 ay oldu. İşe önce belediyeden başladı. Kadrosunu oluşturdu ve çalışmaya başladı. Belediyedeki kadro değişikliği kamuoyundan olumlu tepki alırken parti içerisinde kimileri tarafından eleştirildi. 
  Başarılı olmak, iyi iş yapmak kadro işidir. İyi bir kadro kurarsan kesinlikle iyi iş yaparsın. Zorluoğlu da bize göre iyi bir kadro kurarak işe iyi bir başlangıç yaptı. 
Başkan, sohbetinde bir ara ‘Trabzon gerçekten zor bir şehir’ ifadesini kullandı. Trabzon’un zorluğu geçmişten günümüze gelen alışkanlıklardan kaynaklanıyor. Bu alışkanlıkların başında kuralsızlık, yasaları delme, kayırma, dedikodu, siyaset gelir. 
Başkan Zorluoğlu’nun bu zorluğu aşacağına inanıyoruz. Aşamasa bile büyük mesafe alacaktır, diye düşünüyoruz.
***

   Başkan, dolmuş sistemine çekidüzen vermek için Şoför ve Otomobilciler Odası ile görüştüğünü söylüyor. Trabzon Ortahisar’da 800 civarında dolmuş ve taksi var. Ortahisar’ın dolmuş sistemini 800 dolmuş ve taksicinin temsilcisi mi belirlemeli yoksa ilçede yaşayan yüzbinlerin temsilcisi mi?.. Ki, bu yüzbinlerin temsilcisi Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Burada, şoförlerin değil bu kentte yaşayanların söz sahibi olması gerekir. Trabzon’un trafiğini dolmuşçuya, atanan emniyetçiye veya daire müdürüne bıraktığınızda işin içinden çıkamazsınız. Başkan Zorluoğlu, trafik ve benzeri sorunların çözümü için geniş kitlelerin görüşünü almalıdır.
  Maraş Caddesi ve Meydan Parkından Boztepe’ye çıkan yoldaki trafik keşmekeşliğini çözmek için, bize göre Maraş caddesi ya trafiğe kapanacak ya da doğudan batıya tek şerit olacak. Maraş Caddesindeki yoğunluğu, dolmuş minibüsleri ile Boztepe istikametine giden araçlar oluşturuyor. İkincisi Gazipaşa Caddesi eskiden olduğu gibi inişli çıkışlı olmalı. Yol kenarındaki otopark kaldırılmalı. Sahilde özel hastanenin önündeki yol aktif hale getirilmeli. Özel hastane ile köprü altına kadar olan yolda üç sıra ücretsiz otopark var. Ana yol resmen işgal edilmiş, müdahale yok. 50 metre tünel tarafında ise yolun kenarına aracını üç dakika park etsen trafik ekipleri cezayı yapıştırıyor. Böyle bir şey olabilir mi? 
Başkanın basınla buluşmasında verdiği mesajları haber sayfalarımızda okuyabilirsiniz. 

Hasan KURT60_b-009.jpg

 

 

 

 

 

LOZAN HEZİMETTİR DİYENLERE!

- Ege'de birçok adayı Yunan işgal etti.
- Dicle ve Fırat'ın debisi AB kontrolüne verildi.
- Subaylarımızın başına çuval geçirildi.
- Suriye sınırında -Rusya korkusundan- uzun süre hava aracı uçuramadık.
- Süleyman Şah Türbesini, YPG yardımı ile kaçırabildik ve Cumhuriyet Tarihinde ilk kez toprak terk ettik.
Başbakan bununla övündü.
- Kıbrıs Rum Kesiminin Türkiye AB üyesi olmadan üye olamayacağı şartını kaldırdık ve bu yetmezmiş gibi veto hakkı verilmesine de ses çıkarmadık.
- ABD el altından düşman ilan edilirken Kürecik Üssünü kurmasına gık bile diyemedik.
- İsrail, Uluslararası sularda sivil gemimizi vurdu. Casus Beli durumu oluştu; sinip kafamızı kaldıramadık. 
- Libya, Irak, Suriye gibi dostların parçalanması için ABD'ye yardım etmek zorunda bırakıldık.
- Ve daha niceleri...
Her askerine 1 tüfek verecek mecali olmayan Meclis'in yaptığı Lozan Antlaşması hezimet ise
DÜNYA'NIN BİZİ KISKANDIĞI BU DÖNEMDE YAPILANLARA NE AD VERECEĞİZ? 

(Atilla Dilaver) 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar