Başkanın toplantısı ve bedava dolgu!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrakçüoğlu, dün Meydan’da 6 yıldır onarımı devam eden eski belediye binası ve çevresinde yaptıklarını basın mensupları ile birlikte gezdi, bilgi verdi ardından da basın toplantısı yaptı.

Başkan Gümrükçüoğlu, eski belediye binasındaki makam odasını misafir ağırlama mekanı olarak düzenlendiğini vs. anlattı, binanın zemin katındaki işyerlerinin ise kafe, pastane, el işi satış yerleri vs. olarak kiraya verileceğini belirtti.

Usta Otel’in önündeki eski imar müdürlüğü binasının nasıl değerlendirileceği konusunda bir şey söylemedi. Bina, muhtemelen hatırlı bir derneğe verilebilir!

untitled-1-022.jpg

***

Başkanın üzerinde durduğu ancak çözüme yönelik hiçbir radikal karar almadığı eyleme yönelik icraatta bulunmadığı konu trafikti! Başkan, trafik konusunda topu emniyete attı. Maraş caddesinin trafiğe kapatılmayacağını söyledi.

Trabzon’da yaklaşık 800 civarında dolmuş minibüs var. Bu araçların her biri günde 30 kez Meydan veya Postane önüne geldiğinde gidiş gelişli tam 48 bin araçlık bir yoğunluğa neden olurlar.

Trabzon’un cadde ve sokaklarında seyir halindeki araçların önemli bir bölümünü minibüsler oluşturuyor.

Başkanın göreve geldikten sonra bize göre yaptığı en olumlu iş, Meydan bölgesindeki dolmuş duraklarını kaldırmak olmuştu.

Orhan bey, ne yazık ki bu güzel icraatını, Maraş caddesi ve diğer bölgelerdeki dolmuş duraklarını kaldırmakta ve mevcut minibüs sayısını yarıya indirmekte ve duraklara peron sistemi getirmekte gösteremiyor. Muhtemelen şoför ve otomobilciler odasında baskı görüyordur.

Trabzon’da ulaşımı sağlayan minibüs sayısı yarıya hatta üçte bire indiğinde, 30 kişilik bu araçların şehir içindeki seyri 6’da 1 oranında düşecek… Bunun da karşılığı 6 ila 8 bin arasında seyirdir. Yol kenarlarına park olayı yasaklanmayabilir, park ücreti mesela 20 liradan başlar ve saat başı ikiye katlanır. Bakın o zaman yol kenarlarına kimse park eder mi? Bu planlamadan sonra Maraş caddesinden tek araçlık geçit verilir veya trafik eskiden olduğu gibi doğudan batıya yönlendirilir.

***

Beşirli sahilindeki Gülcemal Projesinde dolgu tamamlandı. Orada ne tür bir düzenlemeye gidilecek belli değil.  Gülcemal’in devamı var. Başkan Gümrükçüoğlu Gülcemal’in devamını neden başlatmıyor? Bu konuda bir engel yok. 

Üstelik, dolgu için para vermeyecek, para kazanacak!

Ortahisar’da bugün inşaat yapan bir firmanın, kişinin; inşaat hafriyatını dökeceği alan yok. Büyükşehir Akçakale girişinde bir yer göstermiş. Ortahisar’dan 25-30 km. uzakta bir yer. Gidiş geliş 60 km. Bir araç gündüzleri oraya ancak iki saatte gider gelir.
Denize dökülen bir kamyon hafriyattan Büyükşehir Belediyesi 60 lira para alıyor. Günde bin araçtan 60 bin lira, yılda 10 milyona yakın bir para.

Gülcemal’in ikinci bölümü bu hesaplama ile 3-4 yılda bedavaya gelir. Veya belediyenin kasasından çok cüzi bir para çıkar.

Başkan Gümrükçüoğlu, vakit geçirmeden Beşirli sahilinde dolgu işini başlatmalı. Hatta Gülcemal’in ikinci bölümü için dolgu alanına dökülen hafriyatın parasını yapımcı alması şartıyla ihale etmeli. İddia ediyoruz, ilk bölüme ödenen paranın yarısı değil üçte biriyle ikinci bölüm yapılır.

Bizden söylemesi!

Balaban’ın projesi!

TÜFAD eski başkanı Nurettin Balaban, seçimi kaybettikten sonra Trabzonsporlu futbol adamları derneğini kurmuş ve TS eski futbolculardan Fatih Tekke’yi de başkan yardımcılığına getirmişti. Nurettin Balaban, bir süre önce İçişleri Bakanlığından bir proje için epey maddi destek almış. Nurettin Balaban’ın destek aldığı proje ile ilgili henüz bir faaliyette bulunmadığı söyleniyor. Nurettin Balaban, önümüzdeki günlerde muhtemelen destek aldığı projesi hakkında bir açıklama yapar!

balaban.jpg

Pekşen’in tepkisi!

CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen, hükümetin istihdam ve devlete büyük katkı sağlayan kurum ve kuruluşları sattığını, üretime yönelik bir çivi çakmadığını söyledi. Pekşen, ‘Üniversite mezunu gençlerimiz işsiz. Üniversiteyi bitiren gençler polis ve uzman jandarma olmanın peşinde. Çünkü ülkede üniversite mezunlarımıza iş veremiyoruz. Çünkü çalışacakları iş alanı yok. Türkiye’yi zor günler bekliyor’ dedi.

pekşen.jpg

Forum’un talebini reddetti!

forum.jpg

Değirmendere, Yüzüncü yıl parkı bitişiğindeki Forum Alışveriş Merkezi yönetimi, alışveriş merkezini batıya doğru büyütmek için Ortahisar Belediyesine başvurmuş. Alışveriş merkezinin batısındaki park alanında üç katlı inşaat yapmak isteyen Forum yönetimine Ortahisar belediye başkanı Ahmet Metin Genç, ‘ret’ cevabı verdi. Başkan Genç’in bu kararı kamuoyunda olumlu karşılandı.

Narlıbahçe’ye sağlık laboratuvarı!

Trabzon Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü binasının batısındaki Sağlık Kolejine taşınmıştı. Sağlık müdürü Dr.Kemal Süleyman, Sağlık koleji ve Kızılay binasının kuzeyindeki alana Halk sağlığı binası yapmak için belediyeye müracaat etmiş ve izin de almış. Kentsel dönüşüm bölgesi olan Narlıbahçe’de vatandaş evine bir çivi çakamazken, yıkılan, dökülen evi yenileyemezken, Sağlık müdürlüğünün bölgede yeni bina yapması farklı yorumlara neden oldu.

narlibahçe.jpg

********** 

 

"Dilde, fikirde, işte birlik" şiarıyla Türk Dünyası'nda derin izler bırakan Gaspıralı İsmail Bey'in en büyük hayali, İstanbul’daki Türk ile Doğu Türkistan’daki Uygur Türkünün aynı lehçede anlaşabilmesidir ve İstanbul Türkçesi'nin Türk Dünyasının ortak ağzı olabilmesidir, bu amaçla Rusça versiyonunu yayınlamak şartıyla Kırım merkezli Tercüman gazetesini Kırım'dan, Osmanlı'ya İran'dan, Türkistan'a, Kazan'dan, Sibirya'ya, Kahire'den Romanya'ya Türklerin olduğu geniş bir coğrafyada 1883'den 1918'e kadar yayınlayarak 20.000 tirajıyla muazzam bir etki ve saygınlığa ulaştırıyor. 

Bu büyük Türk büyüğünü vefatının 103. yıldönümünde rahmetle saygıyla anıyorum ve vatanı Kırım'ın bir gün tekrar özgür olmasını ve mezarının başında Rus bayrağı yerine Kırım, Türk ve Ukrayna bayraklarının dalgalanmasını diliyorum. (Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar