Başkanlar sinyal alamadı!

Erken seçimde AK Parti’den milletvekili adaylığını düşünen belediye başkanları Ankara’dan sinyal alamayınca istifa etmediler. AK Parti’de milletvekilliği adayı olmayı düşünen isimlerin başında Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, il başkanı Haydar Revi Ankara’dan ışık alamayınca görevlerinden istifa etmediler. Başkanlar arasında istifa eden tek isim ise Akçaabat Belediye Başkan yardımcısı Cevat Birinci. 

Bürokratlardan vekil aday adaylığı için dün akşam saatlerine kadar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kul ve Tapu Kadastro Bölge Müdürü Adnan Cevher, Telekom Diyarbakır Müdürü Necmi Mazlum ve Semih Peker görevlerinden istifa ederek aday adayı oldular. AK Parti’de önceki seçimde aday adayı olan bazı bürokratların son anda istifa edebilecekleri söyleniyor. 

AK Parti kulislerinde, Trabzon’da serbest çalışan bazı isimlerin önümüzdeki günlerde aday adaylığı için başvuru yapacakları söyleniyor. 

Öte yandan AK Parti Trabzon milletvekillerinden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dışında geri kalan 4 vekil dün milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulundu. Trabzon milletvekilleri Salih Cora, Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu ve Adnan Günnar aday adayı olduklarını sosyal medyada bir arada çektirdikleri fotoğrafla duyurdular. 

baskanlar-1.jpg

İYİ Parti’nin adayları!

KTÜ öğretim görevlilerinden Hüseyin Örs, İYİ Parti’den milletvekili aday adayı olmak için dün görevinden istifa etti. Örs, KTÜ’deki görevinden istifa etmeden önce ilçe başkanlarını aradı ve görüşlerini aldı. İYİ Parti, İl Disiplin Kurulu Başkanı Hüseyin Koloğlu da, aday adaylığı için partideki görevinden ayrıldı. İYİ Parti’de Örs ve Koloğlu’nun yanı sıra Yavuz Aydın ve Şükrü Kuleyin’in de aday adayı olacakları öğrenildi. İl Başkanı Hasan Saka’nın da aday adayı olacağı tahmin ediliyor. İYİ Parti’den aday adayı olmak için önümüzdeki günlerde çok sayıda ismin başvuru yapacağı öğrenildi. İYİ Parti kurucusu Ali Sağır, “Aday adaylığı için parti genel merkezinde izdiham var. Partimizden aday adaylığı için yüzlerce kişinin başvuru yapacağını tahmin ediyorum” dedi.

iyi-parti-1.jpg

 

Yetki Kemal Bey’de!

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, ittifak ve cumhurbaşkanı adayı belirleme yetkisini genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na verdiklerini söyledi. Pekşen, “Seçime muhtemelen iki veya üç parti ile ittifak yaparak gireceğimizi sanıyorum. Başkan adayımızı belirlemede olduğu gibi ittifak konusunda da tek yetkili sayın genel başkanımızdır” dedi. 

Pekşen, milletvekili aday adaylığı için başvuru yapacağını belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi, özgürlükçü ve demokrat bir partidir. Milletvekili aday adaylığı için hiçbir engel yoktur. Partimizden milletvekili aday adaylığı için çok sayıda arkadaşımızın başvuru yapacaklarını bekliyorum. Aday belirleme işi, teşkilatların ve kamuoyunun tercihleri göz önünü alınarak parti meclisinde gerçekleşecek ve son kararı da sayın genel başkanımız verecektir” dedi.

 

Birinci ve Yunusoğlu!

birinci.jpg

MHP’de milletvekili aday adaylığı için il başkanı Nihat Birinci istifa etmişti. MHP’de vekil aday adayı olmak için dün akşam saatlerine kadar görevinden istifa eden olmadı. MHP’de Birinci’nin yanı sıra eski milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu ve Muhammet Öztürk’ün aday adayı olabilecekleri söyleniyor.

 

Saadet’in adayları

saadet.jpeg

Saadet Partisi’nde kimlerin aday adayı olacağı henüz netleşmedi. SP’nin Trabzon’daki önemli isimlerinden Dursun Ali Düzenli’nin 24 Haziran’da yapılacak erken seçimde final yapmak ve son kez şansını denemek istediği söyleniyor. Trabzon il genelinde sevilen bir isim olan Düzenli’nin bugünlerde karar aşamasında olduğu söyleniyor. 

 

***

57’NCİ ALAY GERÇEĞİ

Metin YILMAZ

Çanakkale Kara Savaşlarının 25 Nisan 1915’te başlaması nedeniyle TV’lerde, basında haberler yapılıyor ve sosyal medyada paylaşımlar var. Bunlara göre efsanevi 57’nci Alayın tümüyle yok edildiği ve bütün Mehmetçiklerin şehit olduğu, alay sancağının da düşmanın eline geçtiği yazılıp çiziliyor.

Gerçek değildir!

57’nci Alay kara savaşlarının başladığı 25 Nisan 1915’den 19 Ocak 1916’ya kadar Çanakkale Cephesinde görev yapmıştır ve hiç şüphesiz en başarılı alayımızdır.

Kara savaşlarının başladığı 25 Nisan 1915’den zaferle bittiği 21 Ağustos 1915 2. Anafartalar’a kadar 57’nci Alay bütün zaferlerde vardır.

1'nci Anafartalar Zaferinden üç gün sonra 13 Ağustos 1915'te alay komutanı olan Hüseyin Avni Bey karargaha düşen bir top mermisiyle şehit olmuştur, en çok kaybı 57’nci Alay vermesine rağmen bütün askerlerimiz şehit olmamıştır.

Çanakkale’deki başarılarından dolayı 57’nci Alay’a 30 Kasım 1915’te Sultan Reşat tarafından altın, gümüş imtiyaz ve harp madalyaları verilmiştir. 57’nci Alay bağlı olduğu 19’ncu Tümen'in 19 Ocak 1916'da Çanakkale Cephesinden ayrılmasıyla Tekirdağ yakınlarında konuşlandırıldı ve Çanakkale’de Avustralyalıların bir ağaç dalında bularak ülkelerine götürdükleri iddia edilen sancağa Şile yakınlarında eğitim yaptığı askeri kampta bu madalyalar 25 Nisan 1916’da takılmıştır. 

Bunlardan da anlaşılacağı gibi Conbayırı'nda 57’nci Alay Sancağının Avustralyalılar tarafından ele geçirildiği iddiası kesinlikle doğru değildir.

57’nci Alay bağlı bulunduğu 19’ncu Tümen'le birlikte yeni kurulan 15’nci Kolordu bünyesinde Galiçya Cephesi'ne gönderildi. (Bugünkü Polonya Ukrayna arasında bölüşülen bölge, Türklerin daha önce Desti Kıpçak dediği coğrafyanın batısı). 

Burada büyük yararlılıklar gösteren alayın mevcudu 1.100 kişiye düşmüştür. 16 Ağustos 1917’de Türk Ordusu Galiçya’dan çekilmeye karar vermiştir ve 57'nci Alay Çanakkale ve Galiçya cephelerindeki başarılarından dolayı bu sefer Sina ve Filistin Cephesi'ne gönderildi.  57'nci Alay burada da büyük yararlılıklar göstermesine rağmen asker sayısı 260 askere kadar düştü ve bu 260 askerimiz 19 Eylül 1918'de Nablus Megiddo Muharebesinde İngilizler tarafından esir alındı.

57’nci Alay Sancağı Türk ordu geleneği göz önüne alındığında alay İngilizler tarafından esir alınırken, sancağını teslim etmeyerek imha edildiği düşünülüyor, yani düşmanın eline geçmemesi için sancak ya yakılmıştır ya da toprağa gömülmüştür, çünkü bizde sancağın düşmanın eline geçmesi çok onur kırıcıdır.

Gerek Çanakkale'de gerek Galiçya’da ki başarıları ve 1'nci Dünya Savaşında üç ayrı cephede savaştığı için, savaştaki başarılarının ve Şehitlerinin anısına, birde en çok madalyaya sahip alay olduğu için bugün Türk Ordusunda 57’nci Alay bulunmaz, fakat bütün alaylarımız 57’nci Alay olarak kabul edildiği için bütün alaylarla da yaşatılır.

57'nci Alayı saygıyla minnetle yad ediyoruz ve başta ATATÜRK olmak üzere bütün Şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar