Başkanlığa yürüyüş ve İmamoğlu Partisi!

  5 ve 6 Haziran tarihinde bu köşede, “İmamoğlu’nun Başkanlığa Yürüyüşü” ve ‘İmamoğlu Partisi’ başlıklı iki yazı yazmıştım, İmamoğlu’nun Trabzon’a geldiği günlerde.
  İlk yazımın girişinde;  “31 Mart’ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin sonucu,  Türkiye’de siyasi dengeleri değiştirecek gelişmeleri de beraberinde getirme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle, İstanbul’u 25, Türkiye’yi 17 yıldır yöneten irade,  gelişmeleri engellemek ve değişimin önüne geçmek için seçim sonucunu kabul etmedi ve yeni bir seçim yapılmasını istedi. 
İstanbul, Türkiye’nin her vilayetinden insanların yaşadığı, Türk ekonomisinin başkenti olan bir mega kenttir. İstanbul, ayrıca Kafkaslardan Balkanlara, Ortadoğu’dan Karadeniz’in kuzeyine kadar olan bölgenin de merkezidir. 
Böyle bir kentin büyükşehir belediye başkanlığının muhalefetin eline geçmesi demek, iktidar için sonun başlangıcı anlamı taşır”
dedikten sonra AKP’nin İstanbul’da neden kaybettiğini belirterek;
“Ekrem İmamoğlu, bugün gelinen süreçte 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının yanı sıra erken veya zamanında yapılacak Başkanlık seçiminde de Recep Tayyip Erdoğan’ın rakibidir” diyerek yazımı noktalamıştım.
***
  İkinci yazıda Ekrem İmamoğlu’nun Atatürk Alanında Trabzonlularla buluşmasında gördüklerimi şöyle aktarmıştım;
“AKP’lilerin siyasal İslamcıları, fırsatı ganimet bilerek adını kağıt üzerinde değiştirdikleri ve 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Meydanı dedikleri, tarihi Meydan Parkı ve Atatürk Alanı, iğne atsanız yere düşmez vaziyette. Parkın içi dışı, yollar ve bayramlaşma alanı tıka basa dolu… Alana giremeyenler yolların kenarlarında… Gencinden yaşlısına… Kalabalığın bu denli fazla olacağı tahmin edilmemiş olacak ki, İmamoğlu ve Atatürk posterleri, Türk bayrakları yeterli sayıda dağıtılamamış.
Gerçi, kim, kimler dağıtsın ki, mitinge dönüşen buluşmanın organizatörü, partisi purtusu, derneği yok. Bayramın ikinci günü, insanlar köylerinde, tatilde. Araç yok. O yok, bu yok.
   Buna rağmen Trabzonlular yediden yetmişe, gönülden, isteyerek Ekrem İmamoğlu’na destek vermek için Atatürk Alanına koşmuş.  Buluşma bitiyor, İmamoğlu’nun otobüsü insan seli arasında Atatürk Alanından sahile yarım saatte ancak gidebiliyor.
  Trabzon ve çevre illerde yarım asırdır mitingleri, toplantıları takip eden biriyim. 
Ben böyle bir şey görmedim. Evet, İmamoğlu’nun dünkü buluşmasından belki daha kalabalık miting olmuştur. Ama bu mitinglerin hepsi, istisnasız hepsi bindirilmiş kıtalardan oluşmuştu.
 Dün sağcısıyla solcusuyla, dindarıyla, genciyle yaşlısıyla Atatürk Alanını hınca hınç dolduran onbinler, İmamoğlu’nun ne söyleyeceğini duymak için değil, İmamoğlu’nu görmek ve destek vermek için kendi imkanlarıyla oraya toplanmıştı. Kalabalık üstelik heyecanlı ve İmamoğlu’nu sahiplenmiş.
Bana biri, dünkü buluşmayı nasıl gördüğümü sorsa, vereceğim tek cevap, ‘Bu bir halk hareketidir’...
imamogluuu.jpgBu olayın başka bir izah tarzı yok.
Bu satırları yazarken, İmamoğlu Giresun’a henüz varamamıştı. Espiye, Görele ve Tirebolu’da insanlar sel olmuş sahil yoluna akın etmiş. Otobüs Tirebolu ilçesini ancak yarım saatte geçebilmiş. Giresun’da da belediyenin önündeki alanda yine büyük coşku. Muhtemelen Ordu’da da aynı görüntü…
İmamoğlu, Türkiye’nin bir başka kentine de gitse tahminim o ki heyecanlı kalabalıklar daha da artacak. Siyasette, havayı yakaladığında önünde engel kalmaz, aşarsın. 
  Ekrem İmamoğlu’nun, kavgadan uzak, uzlaştırıcı söylemleri, yaşadığı mağduriyet ve ‘bu olay partiler üstü bir olaydır, bu bir demokrasi mücadelesidir’ sözleri toplumda karşılık bulmuştur. İmamoğlu, farklı görüşlerin ortak sesi ve umudu olmuştur.  
  CHP ve İYİ Parti’nin desteği ile aday gösterilen Ekrem İmamoğlu, bugün gelinen noktada partileri aştı. Ekrem İmamoğlu, artık bir marka hatta bir parti oldu. 
Ekrem İmamoğlu Partisi…
Ekrem İmamoğlu’nun başlattığı bu halk hareketi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimini aşmıştır. Bu hareket yakın bir gelecekte AKP iktidarının sonunu getirecektir. Gidişat onu gösteriyor.” diye yazımı noktalamıştım. (kuzeyekspres.com.tr’de iki yazı da okunabilir)
***
  Ekrem İmamoğlu’nun, bir sonraki dönem için (2023) aday olacağını söylemesine rağmen, ilk seçimde İstanbul Büyükşehir adayı gösterileceğini ve seçimi de yüzde 52 oyla kazanacağını ilk kez yazan ve yakın çevreme söyleyen kişiyim. 
İmamoğlu’nun adaylığında ve başarısında en önemli pay sahiplerinden biri CHP Kemal Kılıçdaroğlu, bir diğer isim de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’dir. İmamoğlu’na başlangıçta CHP’nin ‘solcu’ geçinen önemli bir kesimi karşıydı. Bu karşılığı kıran isim Meral Akşener’in de desteğini alan Kemal Kılıçdaroğlu’dur.  
***
  Kuzey Ekspres dün İstanbul seçimlerini, ‘O artık başkan!’ manşetiyle verdi. Manşet üstünde ise  ‘Halk Hareketi Trabzon’da başladı, İstanbul’da şaha kalktı’ idi. İktidar Partisi’nin adayı Binali Yıldırım, AKP’nin 81 il teşkilatının, devletin tüm imkanlarını, tüm tarikat ve cemaatlerin, AKP zenginlerinin desteğini almasına rağmen seçimi kazanamadı. Kazanma ihtimali de yoktu çünkü karşısındaki adayın arkasında halk vardı. İmamoğlu’nun Trabzon’da başlattığı halk hareketi İstanbul’da şaha kalktı ancak final yapmadı. Şartlar ne olursa olsun her geçen gün büyüyen bu hareket erken veya zamanında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde final yapacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Ekrem İmamoğlu, başkan seçilecektir. Bunu da bir kenara yazın.  
Hasan Kurt 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar