Başkanlık katında Trabzon’u tanıyan yok!

 baskanlik-katinda.jpg Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun, kadrolaşma ve işleri planlama gayreti kamuoyunda destek bulurken, AKP il yönetiminde kapı arkalarında eleştiriler devam ediyor. Başkan Zorluoğlu’nu direk eleştiremeyen parti üst yönetiminden bir isim ‘Büyükşehir Belediye Başkanlık katında Trabzon’u tanıyan biri yok’ dedi.
  Büyükşehir Başkanlık katında görev yapanların hemen hepsi Trabzonlu. Başkan vekili Atilla Ataman’dan başkan yardımcılarına kadar hemen herkes, kentin yaşayan tarihini bilmeyebilirler ama Trabzon’u tanırlar bilirler. Bu eleştiriyi getirenler tahminimiz o ki, başkanlık katında görev yapanların bazılarının partide dünden bugüne yöneticilik yapanları tanımamaları olabilir. Bu tanımama işi de çok önemli değil. Partilileri tanımakla iş yapılmıyor.

Körler sağırlar birbirini ağırlar!

korler-sagirlar-001.jpg  CHP Trabzon il yönetimi önceki gün parti il binasında danışma toplantısı yaptı. CHP eski il başkanlarından Cafer Hazaroğlu’nun divan başkanlığı yaptığı toplantıya milletvekili Ahmet Kaya, il ve ilçe başkanları ile belediye meclis üyeleri katıldı.
Danışma toplantısının başkanlar ve meclis üyeleriyle yapılması, parti üyelerinin tepkisine neden oldu. Genç bir partili, ‘O toplantıda özeleştiri yapıldı mı? Yapılmadı. Çünkü oradakiler seçim sürecinde iş başında idiler. Hatalarını yanlışlarını söylerler mi? Toplantı üyelere, partililere açık olsa idi, o zaman durum değişirdi. O nedenle bu toplantı körler sağırlar birbirini ağırlar, şeklinde olmuştur’ dedi.
  CHP danışma toplantısında Trabzon’daki başarısızlık değil de İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun başarısı anlatıldı, övüldü. Genç partili, ‘İmamoğlu’nun kampanyası için il başkanı başta olmak üzere bazı partililer İstanbul’a gitmesine gitti de, orada İmamoğlu’na ne katkı verdiler. Bizim büyükler ancak birbirlerine hava atarlar. Trabzon’da en güçlü olduğumuz ilçelerden biri Ortahisar değil miydi? Ortahisar’da alınan sonuç ortada’ diye konuştu. 
  Toplantıya katılan Nuri Aydın ise, Trabzon’da 31 Mart öncesinde bir belediye başkanımız vardı. 31 Mart’tan sonra yine bir belediye başkanımız var’ dedi. Nuri aslında durumu net bir şekilde ortaya koydu. Yani, CHP Trabzon’da yerinde sayıyor demek istedi. Aslında yerinde sayma işini de İYİ Parti desteği ile gerçekleştirdi deseydi daha isabetli bir tahlil yapmış olurdu. 

Mustafa Yaylalı’nın sıkıntısı!

 mustafa-yaylali.jpg Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası eski başkanı Mustafa Yaylalı, AKP’nin Büyükşehir Belediye başkan aday adaylarından biri idi. Yaylalı, Büyükşehir belediye başkan adayı olmak için üç-beş yıldır öne çıkmak ve adını duyurmak için hamleler yapmıştı. Oda başkanlığının yanısıra Kent Konseyi başkanlığı, aday adaylığını açıklamadan önce deniz dolgusu ile yapılmak istenen yeni havalimanın kağıt üzerindeki projesi ile adını duyurmuştu. Mustafa Yaylalı, bir ara TOKİ müteahhitliği de yapmış. İnşaat sektöründe çalışması olan Mustafa Yaylalı, AKP’den belediye meclis üyesi oldu. Şaban Bülbül gibi o da başkan vekilliği veya yardımcılığı bekledi. Olmadı. İmar Komisyonunda yer aldı. Geçenlerde AKP’ye yakın bir mühendis Mustafa Yaylalı’nın imar komisyonu başkanı olmak için hamle yaptığını söyledi. Yaylalı’nın bu aşamada imar komisyonu başkanı olması mümkün değil. Ya komisyon başkanı istifa eder ya da bir sonraki dönemde başkan olabilir. Her ne kadar Yaylalı’yı tanıyan mühendis bu ifadeleri kullanmış olsa da, biz Mustafa beyin bu aşamada böyle bir niyeti olduğunu sanmıyoruz.
  
Kunduracılar Caddesi’ndeki o tuvalet!

  kunduracilar-003.jpgTrabzon Belediyesi eski başkanlarından yanılmıyorsak Asım Aykan döneminde, Kunduracılar Caddesinde Kanuni Anadolu Lisesine giden yolda, mülkiyeti belediyenin olan 60-70 m2’lik arsa üzerinde köşe başında 3-4 katlı bir bina yapılmıştı. Belediye daha sonra bu binayı kat kat satmıştı. Binanın bodrumunda iki de tuvalet var. Biri erkek diğeri kadın tuvaleti. Kunduracılar Caddesinin en eski esnafından Cemal Kadıoğlu geçenlerde, Trabzon’un alışveriş merkezi olarak bilinen Kunduracılar, Semerciler sokağında yıllar önce kadınlar için yapılan tuvalet yıllardır kapalı. Kadınların daha çok olduğu bölgede erkekler için tuvalet açık tutuluyor, kadınların ki ise kapalı. Böyle bir anlayış olabilir mi’ dedi.  
  Cemal Kadıoğlu, bir de kapalı olan kadınlar tuvaletinin fotosunu gönderdi. Belediye yetkilileri herhalde kapalı olan tuvaleti açtırırlar.

Aylık 50 lira!

 aylik-50.jpeg Ayasofya Müzesi’nin güneyinde, giriş kapısının önünde TOKİ bir kapalı otopark yapmıştı. TOKİ otoparkı Büyükşehir belediyesine devretmişti. Önceki dönemde Büyükşehir belediyesine bağlı şirket tarafından işletilen bu otoparkta bir otomobilin aylık otopark ücreti 50 lira imiş. Evet yanlış okumadınız aylık 50 lira! 
   Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait çay bahçeleri, kafeterya, restoran, satış yerleri ve otoparkları işleten TRABİTAŞ A.Ş.’nin yeni yönetimi olaya müdahale etmiş ve aylık ücreti yanılmıyorsak 150 liraya çıkarmış. Hemen itiraz gelmiş. Ancak, yönetim taviz vermemiş.

*************** 

  sukru-kuleyn-001.jpgBu yaşıma kadar; Falih Rıfkı Atay’ın ”Zeytindağı” kitabını okumamış olmak benim için çok büyük bir eksiklik olmuş...
Ne yazık ki fethettiğimiz kıtaları “Ne sömürgeleştirmişiz nede vatan yapmışız”
Bütün Ortadoğu ve Arap dünyasında her şey Arapların veya yabancıların.
Bize ait hiç bir şey yok!
Kimse Türkçe bilmiyor biz Arapça öğrenmeye çalışıyoruz..
Biz sadece Jandarma idik gerçi jandarma bile değil sadece evsabı.
”Floransa ne kadar bizden değilse, Kudüs de o kadar bizim değildi.”
Biz Kudüs’te kirada oturuyor,
Halep’ten bu tarafa ne Türkçe ne de Türk geçiyordu.
Sadece; Türk ordusu kanala doğru ölüme giderken;
”Geç yiğidim geç” diyen, Urban entarili Arapları, gür sakallı Dürzileri, saçları örgülü Yahudileri görüyorduk!
Bütün dostlara;
Bu kitabı okumalarını tavsiye ederim!
Bir taraftan hüzünlenirken diğer taraftan Arap dünyasının gerçek yüzünü göreceksiniz...
Osmanlı’nın ve ardından İttihatçıların; hayalleri peşinden giden kavruk Anadolu gençliğinin kaderine, anaların ızdırabına ağlayacaksınız. 
(Şükrü Kuleyin)

Önceki ve Sonraki Yazılar