Gürol Ustaömeroğlu

Gürol Ustaömeroğlu

BAŞLIYORUZ, HAYDİ HAYIRLISI!

Sevgili okurlar geçen hafta Trabzon için hayallerimden ve bunun üzerinden de İstanbul Mimarlık Rehberi'nden bahsetmiştim. Bu rehber şu anda evimin kütüphanesine yerleşmiş durumdadır. Görmek isteyen okurlarımız Mimarlar Odası Trabzon Şubesi'nde de rahatlıkla inceleme şansına sahiptirler. Çaylara ücret ödemeyeceksiniz. Bizim ikramımızdır.

Pazartesi akşamı yaptığımız olağan yönetim kurulu toplantımızda bu rehber ile yıllara uzanan hayalimi masaya yatırdık sevgili okurlar. Zaten Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Sevgili Sami YILMAZTÜRK de özel konuşmalarda şöyle diyordu:

"Bu rehberin bir örnek teşkil etmesi dileğimizdir."

Daha gündemin ilk maddesinde sadece değil Trabzon bütün tarihsel kentlerin bir yerden başlaması gereken böyle bir çalışmaya yönetim kurulu olarak oy birliği ile girişme kararı aldık.

Öncelikli çıkış noktamız şu oldu;

Bu kentte yaşlısından en gencine hatta çocuğuna kadar her yaştan insanın ezberlediği bir cümle vardır… "Trabzon 4000 yıllık bir kenttir."

Bu cümle hep söylenir ama bunun altının doldurulduğu hiç görülmemiştir. Yani evet Trabzon 4000 yıllık bir kent,  tamam anladık ee sonra? Sonra ne yapacaksınız? Yani dedik de ne oluyor? 4000 yılın hatırına göre davranıyor muyuz? 4000 yılın tarihsel titizliğini gösteriyor muyuz?

Bıraktık bu soruları bir kenara, bu kente gelen turistler, "Ey Trabzonlular ahan da geldik. Gösterin bakalım bize 4000 yılı. Ne yapmışsınız bu 4000 yılda? Ne kalmış 4000 yıldan geriye? Sunun bakalım" dediklerinde ne yaptık?

Ya da ne yapıyoruz? Ya da ne yapacağız?

Böyle sorular karşısında aciz kaldıkça kentimizin 4000 yıllık tarihi olduğu söyleminden geri adım mı atacağız? Bunun koca bir yalan olduğunu mu itiraf edeceğiz? Ya da "Biz Trabzonlular koca bir tarihi tahrif etmekte oldukça maharetliyizdir. Bu ünümüze ün katıp 4000 yılı da yok ettik. Aha kalan budur. Beğenirsen beğen, beğenmezsen bir daha gelmezsin olur biter" noktasına mı geleceğiz?

Sevgili okurlar düşündüğümüz Trabzon Mimarlık Rehberi yukarıdaki bu sorular ve bunun altındaki cevaplarla başladı.

Buradaki temel amaç Trabzon'un mimarlık ve kültür envanterini çıkartmak ve bunu bir kitap olarak dağıtmak. Hiç eğrisine, doğrusuna girmeden meseleyi ayna şeffaflığı ile ülkeye yansıtmak.

Trabzon Tarihi üzerine kafa yormuş, saç yolmuş bir kaç mimar büyüğüme danışıp aldığım cevaplar da bize moral oldu. Ama bu cevaplar arasında ince uyarılarda vardı;

"Çok güzel ve keyifli bir işe girişiyorsunuz ama çok ama çok zor bir iştir haberiniz olsun."

Öncelikle Trabzon Mimarlık Rehberi için bir komisyon kurulmasına karar verdik. Bu komisyona mimar büyüklerimiz başta olmak üzere, tarihçi, yazar, uzman..vs kişilerin etkin katılımını sağlamak için fikir birliği oluşturduk. Yani ilk adımımız bu komisyon olacaktır. Komisyonun çalışma alanı bir uzmanlık gerektirdiği için mümkün olduğunca komisyon üyelerini serbest bırakmayı ama zaman zaman görüş bildirilmesi gereken noktalarda da konunun ucundan tutma kararı aldık.

Sevgili okurlar mimarlık mekan ve çevre yaratma sanatıdır. Bu sanatın kayda değer ürünlerinin sonsuza kadar yaşatılması bir mimarlık görevidir. Bu yaşatma ancak ve ancak bir envanter kaydı ile başlar. Yani meseleyi muhatap alma ile ilk adım atılır. Daha sonra da belgeleme yapılır. Yayınlanır.

Bu çalışma salt bina olarak değil mekan olarak değerlendirilir. Bir yaşam kültürü olarak ele alınır ki yerel dediğimiz hadise tam olarak anlaşılabilsin.

Böyle bir çalışmanın laboratuvar titizliği ile yapılacak olması gelecek kuşaklara bir anahtar olacaktır. İşte o zaman o dillerdeki 4000 yıllık kent söylemi anlamını bulacaktır.

***

Sevgili okurlar,

Trabzon Mimarlık Rehberi Trabzon Mimarlar Odası'nın bir yayını olacaktır. Bu doğru. Ama sahibi Bütün Trabzonlulardır. Bu nedenle bu çalışma süresinde  resmi, özel bir çok kurumdan destek isteyecek olmamız muhtemeldir. Bu yol haritasına komisyon karar verecektir.

Biz bu çalışmayı başlatıyoruz. İş çok meşakkatli ve çok dikenli yollar barındırmaktadır. Dolayısı ile ne kadar sürer? İşin sonu nereye varır? Hiç bir şey diyemem. Ama temiz niyetimiz ve kararımız budur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum