Batıyoruz  kurtarın!

Batıyoruz kurtarın!

Trabzon Marangozcular ve Mobilyacılar Odası Başkanı ve MOBİAD üyesi Ali Sadık, hammaddelere yapılan zamlar karşısında çaresiz kaldıklarını, önlem alınmaması halinde KOBİ’lerin devre dışı kalacağını söyledi.

Beraberindeki MOBİAD yöneticisi Vedat Muhcu ile birlikte açıklamalarda bulunan Ali Sadık, “Sadece Trabzon değil Türkiye’deki sektörümüzle ilgili herkesi ilgilendiren bu zamlara yetkililerin dikkatini çekmek istiyoruz. Son bir kaç yıla kadar orta ölçekli işletmelerde işler yolunda idi. Fakat özellikle son bir yıldır hammadde temininde büyük sıkıntılar yaşamaktayız. Hammadde üreticilerinin kafalarına göre uyguladıkları zam politikaları bizleri çok mağdur etmekte, sektörü içinden çıkılamaz bir hale getirmektedir. Yabancı menşeli ürünlerin ithalatı sonucu ülkemize giren bu hammadde ürünlerine yapılan orantısız zamlar maalesef yerli üretim yapan hammadde sağlayıcılarını da tahrik etmekte, yerli üreticiler de aynı oranda zamlarla karşımıza çıkmaktadırlar. 6 ay önce 150 TL’ye aldığımız ithal ürün hammaddeyi bugün 300 TL’ye alamaz olduk. Bu sadece bir üründe değil, ithal gelen her üründe böyle. İki kat fiyat üzerine konuldu tüm ürünlerde. Yurt dışından gelen ürünler olduğu için dövize endeksli diyorlar ama dövize bakıyorsunuz yüzde 34 yükselirken bu ürün sağlayıcılar yüzde 100, yüzde 150 zamlarla bizi çıkmaza sokuyorlar” dedi.

Bakan Albayrak’a çağrı

“Şehrimizin evladı, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a sesimizin ulaştırılmasını istiyoruz” diyen Sadık, “Bizi bu zamlardan kurtaracak tek sistem, yapılacak denetimlerdir. Mobilya ve bu sektör ile bileşen diğer sektörlere hammadde sağlayan fabrikaların, atölyelerin, depoların denetlenmesini istiyoruz. Döviz kuru yüzde 34 artarken bunlar nasıl yüzde 100 ürünlere zam vurabiliyorlar. Bunun araştırılmasını istiyoruz. Aksi halde işin içinden çıkamıyoruz, müşterilerimize bir ürünün üretim fiyatını veriyoruz, imalata geçtiğimizde öyle bir zam geliyor ki, üründen kar etmeyi bırakın zarar ettiğimiz zamanlar oluyor. Ekonomik tedbirlerle en zor dönemlerde esnafını unutmayan Sayın Albayrak’tan ricamızdır, KOBİ’lerin sesine kulak verin” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.