Batum, içki imalat merkezi oluyor!

Türkiye’de içkinin hemen her çeşidine art arda gelen zamlar nedeniyle, kaçak içki imalatçıları Gürcistan’ın Batum kentinin yolunu tuttu. Batum’da son aylarda çok sayıda rakı, şarap imalathanesi açıldı. Türkiye’den rakı şişesi, bandrol vs. alan içki imalatçılarının Batum’da imal ettikleri rakı ve şarapları, kaçak yollarla Türkiye’ye göndermeye başladıkları öne sürülüyor. Türkiye’de imal edilen rakı ile aynı özellikleri taşıyan Batum rakısı, farklı yollarla Türkiye piyasasına sürülüyor.                                                                                                                                               batum.jpg

Düzeltme!

Dün bu köşede Trabzon’un yetiştirdiği değerlerden biri olan Prof. Dr. Dereli’nin ‘Geçmişin ayak izleri’ adlı anı kitabından bölümler aktarmıştık. Yazının girişinde Trabzon eski belediye başkanlarından Suat Oyman’ın yerine sehven başkan olarak oğlu Ferzan Oyman’ı yazdık. Bu hatadan ötürü tüm okurlardan özür dileriz.

Oğlu aday oldu baba istifa etti!    

oğlu-aday-oldu.jpg

AKP Arsin Belediye Meclis üyesi Ahmet Taşkın, oğlu Tuna Taşkın’ın İYİ Parti’den milletvekili aday adayı olması nedeniyle partisinden istifa etti. Tuna Taşkın, İYİ Parti’nin kuruluş aşamasında genel başkan Meral Akşener’in   yanında yer almıştı. Taşkın, geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’den milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunmuştu.

Hacıahmetoğlu da aday!     

                                                                                                                                                        

Trabzon’un Of ilçesinin sevilen ve sayılan isimlerinden Mehmet Hacıahmetoğlu, dün İYİ Partiden milletvekili aday adayı oldu. İYİ Parti’nin Ortahisar ilçesinin kuruluş aşamasında görev alan Mehmet Hacıahmetoğlu’nun Of ve çevresinde önemli bir oy potansiyeline sahip olduğu öğrenildi. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra, resmi ve özel işletmelerde yöneticilik yapan Mehmet Hacıahmetoğlu’nun şansının yüksek olduğu söyleniyor.

AK Parti’de sıralama heyecanı!   

ak-parti-siralama.png

AK Parti’nin Trabzon’daki milletvekili aday adayları için Cumartesi günü temayül yoklaması yapıldı. Temayül yoklamasının zarfları bir torba ile parti genel merkezine gönderildi. AK Parti il yönetiminin etkin isimlerinden biri, Genel merkezin temayül yoklamasından çıkan sonuçları dikkate alacağını ancak son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın vereceğini söyledi.
                                                                                                                                                                                                                Temayülde sıkıntı olmaz!

AK Parti milletvekili aday adaylarından Tapu Kadastro Bölge Müdürü Adnan Cevher, temayül yoklamasında bir sıkıntı yaşamayacağını söyledi. Trabzon’un hemen her ilçesinde tanındığını belirten Adnan Cevher, ‘Milletvekili aday adayı olan tüm arkadaşlara başarılar dilerim’ dedi.

Cevher, AK Parti genel merkezinin temayül yoklamasında çıkan sonuçları dikkate alacağını söyledi.  

Örs hızlı başladı
                                                                                                                                                      İYİ Parti Trabzon milletvekili aday adaylarından Hüseyin Örs, sıralama belirlenmeden işe koyuldu. Örs, dün parti il merkezindeki kalabalığa kısa bir konuşma yaptı. Örs, konuşmasında Meral Akşener’e imza desteği verilmesini istedi. İYİ Parti’nin sandıkları patlatacağına inandığını belirten Örs, Akşener’in de Cumhurbaşkanı olacağını söyledi.

Yıldırımhan’ın hedefi!

yildirimhan.jpg

AK Parti’den milletvekili aday adayı olmayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan’ın hedefi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı. Belediye’den Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ve oradan da müsteşar yardımcılığına yükselen Mazhar Yıldırımhan’a, katıldığı Trabzon günlerinde büyük ilgi gösterildi. Yıldırımhan, neden milletvekili aday adayı olmadınız, sorusunu şöyle cevaplandırdı;
‘Aday adayı olmamamızın elbet bir sebebi vardır, şimdi önümüzde 24 Haziran gibi önemli iki seçim var, biz bu seçimlere kilitlenip hem parlamentoda AK kadroları güçlendirip hem de Sayın Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ilk turda Başkan yapmak için gayret göstermeliyiz’.

Faik Yavuz’un teknesi!     

Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesinde, cam sektörünün öncü kuruluşlu olan Yavuz Cam’ın patronu Faik Yavuz, Değirmendere’deki balıkçı barınağında kızakta olan teknesinin bakımını yaptı ve geçtiğimiz hafta törenle denize indirdi.  Tekneyi gezinti dışında balık tutmak için kullandığını belirten Faik Yavuz, ‘Eskiden iyi balık tutardım son yıllarda denizde balık kalmadığı için çoğu zaman baş dönüyorum. Ama yine de balık tutma ve dostlara yedirme konusunda iddialıyım’ dedi.

******************                                                                                                                                                                                      

Solculuğun evrensel tarihi ayağının biri jakoben, baskıcı ihtilalci gelenektir. Öteki ayağı, bir ülkede hasbelkader tarihin seyri içinde kendilerini bir arada yaşıyor durumda bulanlar arasındaki uzlaşmazlıkların, müzakere, karşılıklı taviz süreçleri ile hürriyet ve adalet değerlerini merkeze alan tarafsız bir hukuk kurumunun hakemliği altında kansız çözülmesi geleneğidir. John Stuart Mill de solcudur. Bernard Shaw da. John Rawls da. Solculuk, köylü ve aşiret görgüsüzlüğü ve cehaleti zemini üstünde Bolşevik geleneği bir fetiş olarak benimseyenlerin babasının malı değildir. "Sol" kategorisi, Türkiye'deki Jakoben cuntacılığa, bir insanın sosyalistliğinin nihai ölçütü Sovyetler Birliğine sadakattir demiş olmaz gafleti ile mezara girmiş ya da yaşıyor olanların inhisarında değildir. Fırsat eşitliği, servet ve gelir dağılımını avantajsızlara toplumsal siyasal destek vermek ve fırsat eşitliğini sağlamak için kullanmak çağdaş, hürriyetçi ve adaletçi sosyal demokrasinin iki temel değeri, kurumudur. Mal bulmuş Magribi gibi "solcu" kategorisini yağmalayan Bolşevik bozuntuları, ayrılıkçı Kürtçü ırkçılardan bu kategoriyi geri almak lazım.
Hürriyetçi düşüncenin kökeninde şimdi liberal geleneğin fikri babası sayılanların ciddi anlamda "solcu" ifadeleri vardır. Hayatımda okuduğum en solcu önerme, John Locke'un ifadesidir. Bugünkü anlam dünyamıza göre edip edip yazıyorum:
Bütün insanlar eşit doğarlar. Yani insan oldukları için eşit değerdedirler ve insan olarak eşit değerde oldukları için de siyasi iktidar ve hukuk kurumunun önünde eşit muamele görmek hakkı ile donatılmışlardır.
Bu ifade, ‘bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler’ parodisi değildir. İnsanların insan oldukları için siyasi iktidar ve hukuk kurumu karşısında bu iktidarı ve hukuk kurumunu sınırlayacak dokunulamaz değerle doğdukları, bunu koruyan haklarla donatıldıkları fikrinden daha radikal, köklü, adaletçi, solcu bir önerme bilen varsa 5500 yıllık evrensel tarihte beri gelsin.  
(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar