Batum’dan gelen mektup!

Bu dünyada öyle olaylar oluyor ki, insanın aklı hafızası almıyor. Batum’dan gelen mektupta yazılanlar, Türkiye’de olmuş olsa ‘normaldir’ deriz… Batum’da olunca, insanın ‘bu kadarı da olmaz’ diyesi geliyor.

Gerçi, olay Batum’da değil de belki Moskova’da veya Paris’te de olmuş olabilir.

Sonuçta olay nerede olursa olsun, insanoğlu bir yolunu buluyor işini görüyor!

İşte Batum’dan gelen o mektup;

“Dayım 1900’lü yılların başlarında, Erzurum’dan Trabzon’a göç etti. Erzurum’da Ermeni isyanı sırasında dayımın işyeri ateşe verilmişti. Trabzon’a gelen dayımlara, hükümet, Rum ve Ermenilerden kalan mülklerden tahsis etti.  Dayımlara tahsis edilen iki konak Trabzon’un en güzel binalarındandı. Dayımlar, Trabzon’da fındık alım-satımına, ihracatına başladı. Değirmendere’de işyeri vardı. Dayım vefat edince fındık işini Fuat abim devam ettirdi. Fuat abim evlenmemişti. Fatih Parkı karşısındaki taş binada kız kardeşi ile birlikte kalıyordu. Taş bina Tanjant yolu nedeniyle istimlak edildi. Fuat abim ve ardından kız kardeşi vefat etti.”

Mektupta Fuat beyin vefatından sonra yaşanan olaylar teker teker anlatılıyor ve sonunda Fuat beyin, muazzam servetinin sürpriz bir isme nasıl gittiği ileri sürülüyor. Mektuba bir de not iliştirilmiş. Notta, bu olayı Trabzon’daki avukatların ve kentin ileri gelenlerinin de bildiği yazılı. Mektubu okuduk ve yırttık attık. Sonra, Nihat Cirav’ı ve birkaç ismi daha aradık. Aldığımız cevap ilginç, ‘anlatılanlar doğru, ancak doğru olan bir şey daha var, o da hayatın devam ettiği’!

 

Çebi’ye rakip çıkar mı?

AKP Trabzon il başkanlığına gelmesine kesin gözüyle bakılan Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi’nin rakipsiz il başkanı olacağı söyleniyor. AKP il yönetiminin etkili isimlerinden biri, “Selahattin beyin il başkan adaylığına itiraz etmeyiz, bizim ekiptendir. Ama Çebi’nin adaylığına başkanımız ne der. Ayrıca, Haydar Revi beyle de güzel işlere imza attık. Partimizin oyunu her seçimde arttırdık. Çebi veya bir başkası aday olsa bile Haydar Revi’nin vereceği kararın önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

 

Millet Bahçesi ve Yavuz Selim sahası!

TOKİ, Akyazı dolgu alanı ve orada yaptığı, yaptırdığı stadın ve sahaların, Gençlik Spor İl Müdürlüğü binalarına vs. karşılık, Hazineden Avni Aker, Yavuz Selim Sahası, 19 Mayıs Spor Salonu, Değirmendere’deki otogar ve Akçaabat sahasını aldı. O dönemler TOKİ ile yapılan protokol, sözleşmeler medyada da yer almıştı.

Bugün gelinen noktada; Trabzon’daki amatör spor kulüp yöneticileri, vatandaşların, mahalle sakinlerinin, TOKİ’ye, Avni Aker’in Yavuz Selim’in ve 19 Mayıs Spor Salonunun yerinde, şunu yapamazsın, bunu yapamazsın deme hakkı yok.

TOKİ ile yapılan protokolde, sözleşmede, ‘Kavakmeydan’daki 58 bin metrekarelik alanın 15 bin metrekaresinde futbol, voleybol, basketbol sahası yapılacaktır’ maddesi yazılsaydı, o zaman ASKF’nin, amatör spor kulüplerinin bağırma çağırma hakkı vardı.

Kavakmeydan’daki 58 dönümlük alanda nizami olmayan bir saha ile park bahçe yapılacak, bir de Avni Aker’in altına kapalı bir otopark.

***

Ben, o bölgenin Numune Hastanesi, Trabzon Lisesi’nin de içine alınması şartıyla projelendirilmesini isteyenlerdenim. Numune Hastanesi ile Yavuz Selim Sahasının ve hastanenin doğusundaki yolun, zemin altına alınmasını, Orman Lojmanlarının yıkılmasını ve alana katılmasını önermiştim. Olmadı.

O bölgede yapılacak parkın, bahçenin içerisine nizami bir futbol sahası yapılmasını ben de doğru bulmuyorum.  Bana göre orada nizami bir saha yerine iki küçük semt sahası ile voleybol ve basketbol sahalarının yapılması gerekir.

Yavuz Selim ve Avni Aker için, Trabzon’un futbol mabedi ismi kullanılır. Bu iki mekan da, hiçbir zaman Trabzon’un futbol mabedi olmamıştır.

Trabzon’da futbol mabedi olarak nitelendirilecek yer, Orman Lojmanlarının bulunduğu alandır. 1960 sonrası Vali Vefa Poyraz zamanında Orman İdaresine verilmiştir.

Avni Aker’in bulunduğu alan 1940’lı yılların sonuna kadar, küçük bir oval vadi şeklinde idi. Bu alanın güneyine Endüstri Meslek Lisesi (Sanat Okulu) yapıldıktan üç beş yıl sonra orada yeni bir saha ve stat yapılması fikri doğdu. Oval olan alan, toprak ve taşla dolduruldu ve Avni Aker yapıldı.  Doğu tarafına da antreman sahası…

Orman Lojmanlarının bulunduğu alana 1965-66’larda konutlar yapıldıktan sonra batı tarafına önce spor salonu sonra saha (Yavuz Selim) yapıldı. Spor salonunun bulunduğu alanın batı tarafı da küçük bir mezarlıktı.  Sahanın (Yavuz Selim) güneyinde, basketbol ve voleybol sahaları vardı.

***

Millet Bahçesi yapımı başladı. Bizim de beğenmediğimiz ve onaylamadığımız proje bundan sonra değiştirilir mi, bahçenin bir tarafına nizami saha yapılır mı, bilemiyoruz.

 Bize göre, orada nizami bir saha değil de semt sahası, basketbol ve voleybol sahaları ile içinde tiyatro salonu da olan bir kültür merkezi yapılsa daha isabetli olurdu. 

Önceki ve Sonraki Yazılar