Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

BAYRAK, ATATÜRK RESMİ... NİÇİN VE NASIL SAKLANMALI

               MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE KARŞI DUYARLILIĞIMIZ
    Bu değerler insan topluluğunu millet yapan, ulus yapan ve tarih sayfalarında onurlu yer almasını sağlayan öğelerdir. Bayrağımız… Bizim bayrağımız çok farklı. İnternet ortamında açılan bir yarışmada açık ara birinci gelmiş, dünya bayrakları  arasında. Biçim olarak görüntü olarak   ve anlam olarak çok farklı bir bayrak. Türk Ulusunun yurt sevgisi, özgürlük aşkı  ve bu uğurda  verdiği  onurlu savaşlar bu bayrakla  sembolleşmiş.  Bayrağın oluşum efsanesi çok ilginç. Hiçbir bayrağın böyle bir öyküsü yok.  Gerçekten yurdunu savunan Mehmet’in  kanı göl olurdu çoğu kez . İşte bu göle yansıyan  ay ve yıldız. Bu gerçekten bir mucize . Fakat gerçek. Böylesine kutsal bir değer taşıyan bayrak öyle herhangi bir eşya gibi saklanmaz.
Evet bayrağımızın yapılış kuralları, saklanması yasa ile belirlenmiş. Nerede, nasıl saklanır. Bir çok ülkede bayrak gelişigüzel bir eşya gibi saklanır. Ondan giysi yapılır, hatta çamaşır bile yapılır ancak bizim bayrağımız böyle değil. Milli bir değer, manevi  bir değer. Ona göre dikkat edilmeli. Bu tür değerler günlük politikadan  ayrı tutulmalı.
Bir ara kirli politika, bayrağı da neredeyse kirletiyordu. “Bayrağı çok abartıyorsunuz” diyenler oldu. “Bayrağı değiştirmek gerekir” diyenler oldu. “Bayrak bu ne olacak” diyenler oldu. Sağduyulu halkımızın duyarlılığı sayesinde kurtardık, kurtardık ancak tam değil...
Bayrağımızın eşi, arkadaşı, ayrılmaz parçası... Onun değerini bilen,  ona karşı  ulusal uyanışı gerçekleştiren bir büyük TÜRK... ATATÜRK...  O da Bayrağın  ayrılmaz arkadaşı. Bayrak  neredeyse ATATÜRK orada .
Bunun yanında  elbette manevi değerler de var. Onları da koruyacak  ve anlamına  uygun  kollayıp  saklayacak değerlendireceğiz.
 
                        BU DEĞERLER NEREDE, NASIL SAKLANACAK?
    Bayrak, rozet  olur...  Evimizde en  yüce yerde saklanır, en temiz biçimde. Bayrak  çıkar için gösteriş için saklanmaz. O ayak altına alıp yükselmek için değil,  başımızın üzerinde yükseltmek için  saklanır.
Hani bayrağa karşı bu saygısızlık karşısında bu açığı kapatmak için  evlere bayraklar asıldı, sokaklara asıldı... Kimi haddini bilmezler yollara da serdi.. Yoo bayrağımız öyle saklanmaz. Bayrağı  öyle kalitesiz kumaştan yapıp , balkonlara çamaşır gibi asmak  ve aylarca  orada asılı bırakıp  soldurmak, bozmak  bayrağa karşı büyük bir  saygısızlıktır. Bayrak sürekli asılmaz. “Ey işte ben buyum beni görün” diye asılmaz. Özel günlerde  ve uygun biçimde ve uygun bayrak asılır. Öyle iç çamaşırı gibi  ipe asılmaz bayrak.
Resmi kurumlar zorunlu. Onlar da kontrollü gönderine çekecek . Makam odalarında masalarda  uygun biçimde olacak .  Evimizde saklayacaksak  yine en temiz ve en kaliteli biçimde  uygun yerde… Uygun penceremizde, belirli sürede.. Öyle aylarca  saklayıp  soldurarak  değil.
ATATÜRK resmi...  Resmi kuruluşlarda makam odalarında, belirlenen kurala uygun Atatürk resmi bulunacak . Bu resimler de  bayrak gibi .. Kimileri sırf  yasak savmak  için solgun, çirkin ... Bu mutlaka önlenmeli . Çünkü o da bayrak gibi  korunmalı, kollanmalı .
Elbette rozetini de takabiliriz, onu da yine kuralına göre . Bunlar çıkar için, gösteriş için değil bizi biz yaptığı için  olmalı.
ATATÜRK anıtları, büstleri, heykelleri... Evet bunlar  kesinlikle bir tapınak değil, bir tapış değil.. Sadece  milli bir değer, milli bir anıt ve anı. Onlar da amacına uygun  olmalı. Anıtlar, heykeller de son yıllarda bayağı bozuldu. Aslına  uygun değil, temizliği ve bakımı  yapılmıyor . Ya küçücük bir kukla gibi, ya   biçimsiz bir heykelcik gibi . Böyle olmaktansa kaldırılsın .
Özel iş yerlerinde Atatürk resimleri… Bu da çok önemli. 20-30 yıl öncesine dek  hemen her eczanede Atatürk  portresi olurdu. Temiz kahvehanelerde  çok güzel Atatürk  resmi olurdu. şimdi ya hiç yok ya da olan   işte öyle .
Eczaneler, özel  kuruluşlar olsa da kamuya hizmet veren kurumlar olduğu için ATATÜRK  resmi olmalı. Hem de resmi dairelerdekine benzer  kurala uygun.  Özel kuruluşlar, avukatlık büroları, doktor  muayene  ofisleri.. Benzeri kurumlarda da olmalı. Salt  gönüllü   oldukları için değil, kamuya hizmet veren kurumlar olarak zorunlu olmalı... Bakıyoruz kimi   özel kurumlar  buna uyuyor, çok güzel  Atatürk  resmi var işyerlerinde. Kimilerinde de başka tablolar  var . Osmanlı Arması ... Evet Osmanlı bizim milli tarihimizin  bir  bölümü  de  bu arma ne bayrak yerine  geçer ne de Atatürk  resmi yerine. Osmanlı, tarihimizde bir bölüm . Tarihimizde Selçuklu da var, Göktürkler de var,  Hunlar da ... Ancak bugün  yaşayan bir devlet var  ve bu devletin kurucusu var . Ondan  söz ediyoruz . Ne Osmanlı Bayrağı, bayrağımızın yerine geçer, ne de Osmanlı arması  Atatürk  resmi yerine geçer .  
 
                    TARİHİMİZİ  TARAFSIZ  BİR GÖZLE  İNCELEYELİM
     Bayrağımızın, İstiklal Marşımızın  anlamını ve önemini kavrayarak  gerekli yerde ve zamanda  değerlendirelim. Bu devlet nasıl ve kim ve kimler tarafından  kuruldu… İyi öğrenelim, iyi öğretelim. Bu değerleri  tam ve doğru öğrenir ve değerlendirirsek  devletimiz  ve ulusumuz   sonsuza dek  tarih sahnesinde yer alır . Ne bayrak ne de Atatürk  resmi,  dini bir simge değil, milli bir  simgedir.
Bayrak  çamaşır gibi ipe asılmaz, balkona  serilmez . Atatürk resmi de  öyle herhangi  bir resim gibi duvara yapıştırılmaz.
Atatürk resmi  siyasal parti liderlerinin resmi ile  asılmaz. Özel işyerlerinde de  işyerinin  sahibinin babasının resmi ile  yanyana asılmaz . Bayrağın da Atatürk  resminin de yeri farklıdır.  Siyasal parti liderlerinin resmi ile  Atatürk resmi   beraber asılmamalı. Atatürk resminin yeri ayrıdır. Siyasal partinin liderini o partinin  taraftarları sever, sevsin  ancak ATATÜRK sevgisinin ve saygısının yeri  ayrıdır.
Tüm  milli ve manevi değerlerimiz önünde saygı ile eğilerek hak  ettikleri yere koyalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.