Bayrak kalsın öbürünü indirin!

   Yenimahalle İncirlik Cami’nin yerinde yıllar önce altında fırın olan küçük bir cami vardı. 1960’lı yılların başında yazları o camideki kuran kursuna giderdik. Sonraları eski caminin yerine yeni güzel bir cami yaptılar. Altında şadırvanı tuvaleti ve yar tarafta çayhanesi ile.
  Cami’nin derneğinin başkanı Trabzon kamuoyunun yakından tanıdığı namı değer Tabutçu Ali... Alilerin babaları bir zamanlar tabut yaptıkları için, kendilerine bu lakap verilmiş. 
  Tabutçu Ali, cami için büyük emek harcamış bir isimdir. Ali, milli bayramlarda Caminin önüne Yenimahalle tarafına büyük boy bir Atatürk posteri ile Türk Bayrağı asar. 15 Temmuz FETÖ kalkışmasında da camiye Atatürk ve Türk bayrağı asmıştı.
Tabutçu Ali, 30 Ağustos Zafer Bayramından bir gün önce büyük boy Atatürk posterini ve bayrağı Cami’nin batı cephesine asar. 
 bayrak-kalsin.jpg Ve bir süre sonra Müftülükten aradığını söyleyen bir isim, ‘Bayrak kalsın öbürünü kaldır’ der. Ali, ‘Sen ne diyorsun. Öbürü dediğin kim?’ diye çıkışır. Karşıdaki ses, ‘Öbürünün kim olduğunu sen anlarsın’ diye karşılık verir. Ali, tepki koyar, ağzına geleni söyler ve telefonu kapatır. Müftülükten aradığını söyleyen isim, tekrar telefon açar. Ali bu sefer daha ağır karşılık verir ve ‘Kaldırmıyorum, gel sen kaldır’ der. 
Trabzon Müftüsü Osman Aydın, aslen Çaykara Zelega köyündendir. Ailesi yıllar önce Adapazarı’na yerleşmiş. Müftü bey, bugünlerde izinli. İddia o ki, Caminin batı cephesine asılan Atatürk posteri, birilerini rahatsız etmiş ve olay müftü beye intikal ettirilmiş. Müftü bey de yardımcısına, ‘Atatürk resmini o camiden indirin’ talimatını vermiş.
  Şimdi birileri çıkıp, ‘Müftü bey veya yardımcısı öyle bir talimat vermedi, Atatürk düşmanı birileri müftü yardımcısının adını kullanmış olabilir’ diyebilir.
Tabutçu Ali’nin hangi numaradan arandığı belli. Atatürk posterini indirin diyen net bir şekilde ortaya çıkar. Ve şu ana kadar müftülükten henüz bir açıklama, ‘Kurumun adını kullanarak bir meczup telefon açtı’ denmedi.
Din adamlarının ve siyasal İslamcıların önemli bir kesimindeki Atatürk düşmanlığını anlamaktan gerçekten zorluk çekiyoruz. 
Atatürk, Diyanet teşkilatını kurmuş, din adamı yetiştirilmesini istemiş, bugün maaşlı namaz kıldırma memuru olmalarını sağlamış ve bir kesim hala bu insana düşmanlık besliyor. Olacak iş değil!
  Büyükada Sinagogu’nda ise; Musevi vatandaşlarımız 30 Ağustos’u İzmir marşıyla kutluyor diğer yanda Atatürk’ün kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı 30 Ağustos için Cuma hutbesinde Atatürk’ten bahsetmiyor, Allah razı olsun demiyor...
*************
  Bir otomobil, Amerika'da asgari ücretle bir buçuk yılda, Almanya'da iki yılda, Türkiye'de otuz yılda alınabiliyor. Ekonomisi uçan Türkiye'de asgari ücretlinin çalışmaya başladıktan 30 yıl sonra bineceği yerli ve milli vasıta hangisidir?
a) Mercedes 
b) BMW 
c) Audi 
d) Ferrari 
e) İmamın Kayığı
 (Dr. Kemal Küçükali)
 
****************
Cevap ve düzeltme metni
  Kuzey Ekspres Gazetesi’nin 03.08.20119 tarihli baskısının 5. sayfasında ‘Yerin kulağı’ başlıklı köşede Metin Kondel imzası ile yayınlanan yazıda Türkiye’de iletişimin öncüsü ve ülkemizin önde gelen büyük ve saygın kuruluşlarından biri olan Türk Telekomünikasyon A.Ş.(Türk Telekom) aleyhinde bütünüyle gerçek dışı ve mesnetsiz iddialara/ithamlara yer verildiği, hiçbir araştırma ve veriye dayanmaksızın yanlış bilgilendirme yapıldığı, gerçeğe aykırı beyanlar ve hukuksal dayanaktan yoksun ifadeler kullanıldığı, bu suretle Müvekkil Şirket’in kişilik haklarının alenen ihlal edildiği ve kamuoyu nezdindeki saygınlığa doğrudan saldırıda bulunulduğu görülmüştür.
  Türk Telekom tarafından yapılan 28.05.2013 tarihli özel durum açıklamasında da belirtildiği üzere, Türk Telekom’un eski hissedarı Ojer Telekomünikasyon A.Ş(OTAŞ) maliki olduğu Türk Telekom hisseleri üzerindeki mülkiyet hakkını kullanarak, mevcut borçlarının re finansmanı ve vadesinin uzatılması ve bu yola hissedarlarına temettü ödemesi yapmak amacıyla, bir kısım finans kuruluşlarını ile kredi anlaşması imzalamış ve söz konusu kredinin teminatı olarak sahip olduğu Türk Telekom hisselerini, hisselere ait haklar OTAŞ’da kalmak kaydıyla rehin verilmiştir. Bu kapsamda Türk Telekom’un OTAŞ’ın borçları ile ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamakta olup söz konusu borçlarının Türk Telekom üzerinde herhangi bir finansal etkisi yoktur. OTAŞ’ın bahsi geçen borçlarının yeniden yapılandırması için OTAŞ’a kredi veren taraflarca bir mutabakata varılmış ve 21.12.2018 tarihi itibariyle, OTAŞ’ın sahip olduğu, Türk Telekom’un hisseleri Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş tarafından devralınmıştır. Bu tarihten itibaren OTAŞ ile Türk Telekom arasındaki hissedarlık dâhil herhangi bir bağ bulunmamaktadır.
   Üstelik faaliyetlerini son derece verimli bir şekilde yürüten Türk Telekom, bunun sonucu olarak FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Faaliyet Karı), FAVÖK artışı ve FAVÖK marjında 2008’den bu yaba 2019’un ilk yarısında en başarılı ilk yarıyıl sonuçlarını da elde etmiştir. Türk Telekom’un FAV0K’u 2019’un ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artışla 5,3 milyar TL ‘ye yükselirken FAVÖK marjı ise geçen yılın ilk altı ayına göre rekor 6,9 puan yıllık artışla ile yüzde 47,8 ‘e ulaşmıştır. Bu başarılı performansın neticesi olarak da Türk Telekom’un böylesine güçlü ekonomik performans göstergelerine rağmen şirketin için boşaltıldığı algısı yaratmak amacıyla kasıtlı olarak kullanılan ‘ Adamlar Türk Telekom’u boşaltıp gittiler’ ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır.
  Yukarıda yapılan açıklamalara istinaden, basın özgürlüğüne, bu özgürlüğün ana unsuru olan gerçek haber ve özgür yorum ilkelerine saygı duyduğumuzu ancak Türk Telekom ve yöneticileri aleyhinde gerçeğe aykırı ithamlar içeren ve Türk Telekom’un saygınlığı ile bağdaşmayan tüm iddialar içeren söz konusu yazı ile ilgili yasal yollara başvuracağımızı, değerli kamuoyuna saygı ile bildiririz.
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar