Bayraktar-Göktaş kavgası!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Giresun’dan Trabzon’a geliyor. Tarih 23 Kasım 2013, günlerden Cumartesi.. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da o gün Trabzon’da. Başbakan, Atatürk alanında öğle saatlerinde Trabzonlulara hitap etti, akşam da Akçaabat’ta bir restoranda partililer, davetliler, gazetecilerle yemekte..

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Vali, Emniyet Müdürü, milletvekili Faruk Özak, eski vekil Kemalettin Göktaş ve protokole mensup üç-beş kişi Trabzon Havalimanı VİP salonu önünde ayakta laflarken, Kemalettin Göktaş; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a bindiriyor! Ağza alınmayacak sözler söylüyor! Bayraktar, önce cevap vermiyor.  Göktaş, salvo atışlarını sürdürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dayanamıyor ve birkaç cümle ile karşılık veriyor.. Göktaş, geri durur mu, tekrar atışa başlıyor. O esnada Faruk Özak, eliyle Göktaş’ın ağzını kapatıyor ve sükûneti sağlıyor.

Olay, birkaç internet sitesinde haber olarak veriliyor. Gazeteler olayı,  görgü şahitlerinin ifadelerine dayanarak birkaç satırla geçiştiriyor. Olayın cereyan ettiği saatlerde, orada gazeteci yokmuş!

Aradan 10 gün geçiyor ve Bakan bey ile Göktaş arasındaki tartışma, ulusal bir TV kanalından gizli kamera kaydı veya amatör kayıt şeklinde yayınlanıyor.

Görüntü dalgalı, silik de olsa belli. Bakanın hareketleri, protokoldekiler görünüyor ve eski vekilin söyledikleri duyuluyor.

Bakan ile vekil arasındaki tartışmayı kimin kayıt altına aldığı belli değil! Hemen herkes şu kurum bu kurum elemanı olabilir, diyor ve iş gelip cemaat- hükümet kavgasına bağlanıyor! Görüntüler bir süre saklanmış sonra bir TV kuruluşuna verilmiş, deniyor. Olabilir de olmayabilir de!

Xxx

Bayraktar ile Göktaş arasındaki bu söz düellosunda bize göre ayıp eden, yanlış yapan kesinlikle Kemalettin Göktaş’tır. Göktaş ile Bakan ayrı partide olsa ve Bakan’a bu sözleri söyleyen bir vatandaş olsa, gerekçe bulunabilir.

Ama sen, bakan ile aynı partiden ve üstelik o partinin kurucusu olacaksın ve uluorta valinin, vekil arkadaşlarının, protokolün önünde bakana hakaret edeceksin.  Göktaş, ‘Bu parti bizim sen kim oluyorsun’, havasında bir görüntü vermiş! Göktaş, partinin kurucusu, partinin güçlü ismi olsa da bir bakana uluorta bu şekilde bağırmamalı, harekette bulunmamalıydı. Bu olay bakanı değil Göktaş’ı yaralamıştır.

Kemalettin Göktaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı hemşerisi Erdoğan Bayraktar’a neden böyle bir çıkış yaptı? İşin temelinde ihale mihale, para pul, işe adam yerleştirme olduğunu sanmıyoruz. Bu olayın nedeni bize öyle geliyor ki partide söz sahibi olma mücadelesidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, icraatıyla, Trabzon’a yaptığı hizmetle Trabzon’da eski yeni tüm milletvekillerinin bir değil birkaç adım önünde. Bayraktar yalnız Trabzon’da değil Göktaş’ın kalesi Of ‘ta da zirvede.  Bakan ile vekil arasındaki bu kavgayı kimileri Büyükşehir Belediye Başkan adayı belirlemeye de bağlıyor. Bakan bey, parti teşkilatında ve kamuoyunda yıpranmış olan Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun yerine Muhammet Balta’nın veya bir başka ismin aday olmasını istemiş, Göktaş ise buna karşı çıkmış. Kavganın temeli parti içi siyasi çekişme imiş!

Göktaş ile Bakan arasında geçen bu olayın, bazı yerel gazetelerde farklı yorumlanması bu görüşü doğrular mahiyette. Göktaş’la kavgalı olanlar bu olayda Göktaş’ın yanında yer aldılar. İlginç!

Bu olayda Bakanı hedef tahtasına oturtmak, bize göre yanlış!

Bakanı başka konularda eleştirebiliriz, eleştirmeliyiz, ama bu olay da bakanı, Göktaş ile aynı kefeye koymak hiç de doğru değil.

Volkan beyin mesajı!

CHP milletvekili Volkan Canalioğlu’na önceki gün bir mesaj attım ve Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ili ilgili görüşümü aktardım. Canalioğlu’na; aday olmamasını önerdim. Aday olursa veya aday olması yönünde ısrar ediliyorsa, ‘şunu bunu isterim de’ dedim.

Eleştirdiğim ve arasıra iğnelediğim kişilerin en az yarısı, bir süre de olsa bizden selamı sabahı keser. Yolda izde görseler kafalarını öne eğerler. Zar zor konuşurlar. Sitem ederler vs.

Mesela Faruk Özak ile birkaç yıldır küsüz! Karşılaştığımızda öylesine selam verir! Siyasetçilerin, STÖ Başkanlarının çoğu böyledir. Bir ara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ile ilgili bir haber yazdık. Metin Kara, odaya giden gazeteyi kestirdi. TTSO eski başkanlarından mektep arkadaşımız Şadan Eren’e de iki satır yazdık. O da yolunu değiştirdi!

Orhan Gümrükçüoğlu da yazdıklarımıza kızıyor, ama yolunu değiştirmiyor, selamını veriyor, açıklama ve düzeltme gönderiyor arasıra da zevahiri kurtarmak için mahkemeye gidiyor.

Volkan Canalioglu da kızan, darılan ekipten!

Bize kızanlara da arasıra görüşümüzü bildiriyoruz.

Canalioğlu, dün mesajımıza mesaj ile karşılık verdi ve şöyle dedi;

‘… Burhan hoca, ne örgütte ne de halkta bir heyecan yaratamadı. Sevgi ve selamlarımla bana kızgınlığını bitir.. Bu işler biter dostluk kalır’

Kamuoyunda Volkan Bey aday olacak mı olmayacak mı diye tartışılıyor.

Canalioğlu’nun aday olup olmayacağı yukarıdaki bir cümlede gizli!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.