Bayraktar’dan Ö Z Ü R bekliyorum

17 Aralık’ta kopan “kıyametten” sonra isimleri rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla anılan bakanlar görevlerinden azledildiler. Önlerine istifa metni gönderilen dört bakandan biri 12 yıldır AKP’de yapılmayanı yaptı…

Televizyon kanalını izleyenler Bakan Bayraktar’ın telefonda söylediklerine şahit olunca, “İşte Karadeniz insanı, Trabzonlu” böyle olur dedi…

Çevre ve Şehircilik eski Bakanı, NTV canlı yayınına telefonla katılıp deprem etkisi yapan sözlerini bir hatırlayım…

“Sayın Başbakan’ın istediği bakanla çalışmak ve istediği bakanı görevden almak en tabi hakkı ve yetkisidir. Fakat rüşvet ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyon yayınlayınız şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Soruşturma dosyasında var olan ve yasalara uygun olarak onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakanın talimatı ile yapılmıştır. Bu minval üzerine bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Bu milleti rahatlatmak için Sayın Başbakanın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletimize saygı ile sunuyorum…” demişti.

Özetle, istifaya zorlandığını belirten Erdoğan Bayraktar, yapılan operasyon dosyasında şahsını rencide edecek, izah edemeyeceği hiçbir hususun olmadığını da ekleyerek sözlerini tamamlamıştı.

Başbakan Erdoğan, o günlerde öfke belagatine kapılmış “İçimizdeki kötüleri temizledik…” diye açıklamalarda bulunmuştu.

AKP’ye gönül verenler de Erdoğan Bayraktar için, “Cemaatçi, sırf oğlunu kurtarmak adına böyle konuştu…” diye sallayıp yerden yere vuruyorlardı!

***

 

İstifa edip kırk gün ortalarda görünmeyen, eski bakan Bayraktar için, Başbakan Erdoğan,Pişman olduğunu gösterirse geri döner, özür bekliyorum” sözü,  Erdoğan Bayraktar’ın Aralık ayında telefonda söylediklerini bir anda unutturdu… Daha önce istifa etmeli dediği başbakan için, “Benim davamın lideri Başbakandan özür diliyorum…” açıklaması, ise bu kez Bayraktar “sonunda düşündü “ yorumlarına neden oldu!

Başbakan’dan özür dileyerek tekrar partisine kaldığını açıklaması, zihinlere Temel fıkralarının gelmesine vesile oldu. Bu saatten sonra kendisine ve partisine hayırlı uğurlu olmasını dilemekten başka bir diyeceğimiz yok!

Tüm bunlar olup biterken aklıma birden Erdoğan Bayraktar’ın Bakan olduğu, yıldızının parladığı dönemde söyledi bir söz geldi…

AKP’liler tarafından bir dediği iki edilmediği günlerde, Bakan Bayraktar 2012 yılında Trabzon’da Tanjant- Fatih bağlantı yolunun açılışında yaptığı konuşma ile yine deprem etkisi yaptı!

O günlerde Trabzonluların futbolda haklarının yenildiği, alın terlerinin çalındığı yolunda, haklı tepkileri vardı.

Yine o günlerde polisin dinleyip savcıların elindeki tapeler ortaya dökülmüş, yerel mahkeme futbolda şike ve teşviklerin verildiğine hükmetmişti.

İşte o yol açılışında mikrofonu eline alan eski bakan Erdoğan Bayraktar,Trabzonspor’un kupasını ve şampiyonluğunu vermek için ince bir ayar peşindeyiz…” demişti.

İnce ayar sözünün üzerinden iki yıl geçti…

Ne kupa, ne şampiyonluk Trabzonspor’a verildi!

***

Başbakandan özür dileyip partisine dönen Erdoğan Bayraktar’ın Trabzonsporlulara verdiği sözü yerine getirmediği için bir özür borcu var…

Bekliyorum!

 

Betona

bürünen

Trabzon

 

Yerel seçimlere iki aydan az bir zaman kala, partiler ve adayları vatandaşla buluşup yaptıklarını, şayet seçilirlerse Trabzon için yapacaklarını anlatıyorlar…

Hiç kuşku yok ki vatandaşla buluşma konusunda AKP diğer partilere oranla daha hazırlıklı ve daha donanımlı!

Şehirdeki ilan panoları ve billboardlar yetmemiş olacak ki, AKP daha önce dağıttığı 61 projenin dörtte biri kadar bir kitapçık çıkartmış. Bayağı emek harcamışlar apartmanlarda ki posta kutularına kadar girmişler.

Posta kutumun içine atılan, Belediye Başkanı O.F. Gümrükçüoğlu’nun beş yıllık dönemini anlatan el kadar kitapçıkta “Trabzon yeşil büründü” bölümü dikkatimi çekti!

Anlaşılan beş yıl bu şehrin “Kaptanlığını” yapan Gümrükçüoğlu sahilden geçerken hiç güneye doğru bakmamış. Bakmış olsa mantar gibi yükselen 10-11 katlı binaların arasında yeşili ancak dürbünle görebilirdi. Yine “Boztepe’ye  ( Beton tepe) çıksa, başkanlığı süresince yeşil yerine Trabzon’da çatıdan başka bir yer görünmediğini fark ederdi!

Sizi bilmem ama ben yeşil hasretimin gidermek için  Trabzon’da ne sahile ne Boztepe’ye çıkıyorum. Fırsat bulursam Zigana’ya ve ya Mamata gidiyorum. O zaman yeşili görüyorum…

Trabzon yeşile büründü diyenlerin kulakları çınlasın!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum