Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

BAYRAMLAR SALT TATİL DEĞİLDİR

KUTSAL BİR BAYRAMIN ARİFESİNDEYİZ

  Bayram üzerine çok konuştuk, çok yazdık. Yıllardır, yüzyıllardır bayramlar kutlanır. Ancak hala anlamı anlaşılamamış. Kutsal bayramların nedeni ve amacı kutsal kitaplarda anlatılmış, milli bayramlar da tarih bilimi ile anlatılmış. Ancak yüzyıllardır anlamları tam anlaşılmamış. Oysa çok açık. İnsan toplumsal bir varlık, birbirine muhtaç. Sevinçlerini de birlikte acılarını da birlikte yaşarsa daha mutlu olur. Sevinç de paylaşılır acı da. Tüm bayramların amacı bir sevinci, bir mutluluğu birlikte yaşamak. İslam dininin iki kutsal bayramı var; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı. İnananlara birer armağan olarak verilmiş. Ramazan’da oruç ibadetini yapanlara güzel bir işin sonunda ödül verilmiş, RAMAZAN BAYRAMI... Bayramda ikram yapılır. Bir aylık orucun sonunda ziyaretlerde, konuklara tatlı ikram edilir, şeker sunulur bu nedenle bir kısım yerlerde adı ŞEKER BAYRAMI. Adı ne olursa olsun BAYRAM. Bir iki ay önce hükümet açıklamış Ramazan Bayramında dokuz gün tatil. Turistik kurumlar çok sevinmiş. Bayramı salt tatil olarak düşünenler de çok sevinmiş. Sevinmek, mutlu olmak güzel de önce bayramı kutlayalım, sonra da dinlencemizi yapalım.
BAYRAMI NASIL KUTLAMALI
Bayrama bir iki gün kaldı. Bayram hazırlıkları yapılıyor. Şekerlemeler alınmış, tatlılar hazırlanmış. Ancak bundan daha çok önemsenen tatil. Bayram tatili nerde geçirilecek. Bayramı kutlama bağlamında düşünülürse önce SILA-İ RAHİM. Yani uzakta bulunan ana baba ziyaret edilecek, sılada yakınlar akrabalar, mezarlar doğulan, büyünülen yerler. Bundan büyük mutluluk olur mu… Büyükler, küçükler ziyaret edilir, yakınlar, akrabalar, eş dost komşular… Geçmiş güzel günler acılar, mutluluklar yad edilir. İyi dileklerde bulunulur. İşte gerçek bayram böyle kutlanır.
ŞİMDİDEN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
  Artık tatili tatil olarak yaşayın ancak bayramı ve tüm bayramları da bayram olarak kutlayalım. Günümüz dünyası birçok yönden zenginleşiyor. Ancak sevgi yönü aksıyor. Günümüz dünyası iletişim çağını yaşıyor. Yanınızda olmasa bile okyanus ötesinden insanlarla bile tanışabilir, dertleşebilirsiniz. Kimi kez yardımlaşmak bile mümkün. Gerçek insan, onurlu yaratıktır. Sever sevilir. Tüm acıları dargınlıkları sevgi ile yener. Dinsel bayramların da kutsal buyruklar yerine getirilecek ve yüce dinimizin en önemli buyruğu güzel ahlaktır. Bayramlar vesilesi ile güzel ahlakta bir adım daha atılacak. Yardımlaşma hiç bir gösterişe kaçmadan yapılmalı, mutluluklar acılar paylaşılmalı.
  Ramazan bitti. Bir ibadet ayı. Bu ayda edinilen güzel davranışlar bayramla perçinlenmeli ve yaşamın kalan kısmı bu güzel ahlakla yaşanmalı. Savaşlarla, kavgalarla, çekişmelerle kirlenen dünya temizlenmeli. Dünyaya uzaydan bakınca yeşil güzel bir top gibi görülüyor. Bu güzel kürede nerde yaşadığını bilerek salt insan yaşıyor. Bu büyük değer uzaktan görüldüğü gibi güzel korunmalı ve gelecek kuşaklara daha da güzelleştirilerek  bırakılmalı. Oysa dünyaya yakından bakınca hiç de uzaktan görüldüğü gibi olmadığı görülüyor. Savaşlar, kan, zulüm, haksızlık, onurlu insanlara yakışmayan bir yaşam. Bu dünya, bu küre üzerinde böyle yaşanmaz. Bu nimetin değerini bilmeli.
  Camiler ibadet mekanı. Çok gösterişli, çok güzel. Ancak camiler mimari yönden güzel olduğunca görevlerini tam yerine getiremiyor. O güzelim yapılara şeytan yakışır mı? Elbette yakışmaz. Ancak bir caminin cemaati bayramda bile görüşemiyorsa, dargınlığı üstünden atamıyorsa, caminin içinde dışında, avlusunda, oturma odasında birbirini çekiştiriyor, camiden çıkanlar kavga ediyorsa o camilerin güzelliği ne işe yarıyor. Oysa yüce yaratan mabetleri insanlar birbirini daha çok sevsin diye, dertlerini, kederlerini atsın diye yapılmasını istiyor, emrediyor. Yoksa gösteriş için riya için yapılan hiçbir işi dinimiz kabul etmiyor.
SALT DİNİ BAYRAMLAR DEĞİL TÜM BAYRAMLARI
  İki dini bayramımız var. Dilerim birini salt şeker, diğerini de salt et bayramı yapmayız. Hepsinden önemlisi yüce bir ahlakı birlikte oluşturup yaşarız.
Milli Bayramlar... Milli Bayramlar da bayram. Onlar da çok önemli. Ulusça, halkça insanca birlikte elde ettiğimiz güzellikleri, kazandığımız zaferleri unutmamak için bu bayramları da anlamına uygun kutlamalıyız. Gelecek kuşaklar dünü iyi öğrenip bu günü anlayacak ve yarınlara sağlam adımlarla yürüyecek.
Son yıllarda, 15-20 yılda daha da hızlanan bir biçimde bayramlar anlamını yitiriyor. Kimi kez salt tatil kimi kez de formaliteyi yerine getiren göstermelik törenler. Oysa özel günler bayramlar toplumsal yaşamın vazgeçilmez bir öğesidir. İnsan ancak böylece İNSAN olur.
  Politika devleti yönetme işi ise salt bölmekte, parçalamakta kullanılmasın. Politikaya da ahlak gelsin. Yalansız, dolansız, güzel ahlakla yaşayalım. BAYRAMIMIZ KUTLU, GÜNLERİMİZ ÇOK GÜZEL OLSUN dileklerimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.