BB meclis toplantıları canlı yayınlansın!

   İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye başkanı seçildikten sonra Belediye Meclisi Toplantılarının şeffaf bir şekilde canlı yayınlanacağını söylemişti. Başkan İmamoğlu, İBB meclis toplantılarını canlı yayınlatmaya başladı ve ilk toplantılar reyting rekoru kırdı. İBB meclisinin ilk iki toplantısını tam 3.5 milyon kişi izledi.
    bb-meclis.jpgTrabzon Büyükşehir Meclis Toplantılarının da sosyal medya üzerinden canlı yayınlanması isteniyor. Meclis toplantılarında hangi konuların görüşüldüğünü ve ne tür kararlar alındığını takip etmek için canlı yayına geçilmesi gerektiğini belirten spor müdürümüz Kamil Anahar, ‘Büyükşehir Belediye Meclisinde olup bitenleri öğrenmek bir vatandaş olarak hakkımız. Başkanımızdan meclis toplantılarını sosyal medyada canlı yayınlatmasını bekliyoruz’ dedi.

Taşan’ın yerine Bülbül!

tasan-(1).jpgTrabzon Diş Hekimleri Odası Başkanı Önder Taşan, Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkan vekilliğine seçilmesinden sonra Trabzon Oda başkanlığından ayrıldı ve düz üye olarak kaldı. Önder Taşan’ın yerine Yönetim Kurulu üyesi Fatih Bülbül getirildi. Taşan ve Bülbül’e yeni görevlerinde başarılar diliyoruz. Bu arada Trabzon Diş Hekimleri Odası’nda yeni görev bölümü şu şekilde gerçekleştirildi:
tasan-(2).jpgOda Başkanı Dt. Fatih Bülbül, Başkan Vekili Dt. Öner Zengin, Genel Sekreter Dt. Efran Baltacıoğlu, Sayman Dt. Demet Eğrioğlu Nas, üye Dt. Cem Şükrü Demet, üye Dt. Erhan Kala, üye Dt. M.Devrim Altunbaş, üye Dt. Fatih Önal, üye Dt. Önder Taşan.

KTÜ’de göstergeler yükseltildi!

ktu.pngKaradeniz Teknik Üniversitesi’nin geçtiğimiz yılsonu yapılan yönetim kurulu toplantısında, iflasın eşiğinde olan ve parasızlık nedeniyle tıbbı araç gerece ödeme yapamayan Farabi Hastanesi ile diğer döner sermayeli Mühendislik Fakültesi ve Adli Bilimler Enstitüsü’nden de yine rektör yardımcısı ve genel sekretere ek ödeme yapılması kararı alınmış. Genel sekreter ve rektör yardımcılarının matrahları yüzde 200 ila 600 arasında arttırılmış. Rektör ve rektör yardımcıları, ek ders almadıkları gibi fakültelerinin döner sermayesinden de pay almıyorlar. Bu nedenle ek ödeme matrahlarının arttırılması normal. Burada normal olmayan Farabi Hastanesi’nin ve Üniversite hastanelerinin durumu. Hükümet özel sağlık kuruluşlarına verdiği desteğin yarısını üniversite hastanelerine verse, sorun kalmayacak. Gerçi o zaman da özel sağlık kuruluşları alabora olacak!

Trabzon Günlerinin Trabzon’a ne katkısı oldu?

 trabzon-gunleri-001.jpg Ankara’da kamu kurum ve kuruluşlarının binlerce lira harcayarak katıldığı ve tanıtımdan çok peynir, yağ, lahana, köfte- ekmek satıldığını Trabzon Günleri’nin, Trabzon’a ve bölgeye hiçbir katkısı olmadığını devamlı yazıp çizenlerdeniz. Trabzon dışında düzenlenen Trabzon tanıtım günlerinin turizm, sanat ve kültür ağırlıklı olması gerektiğini belirtmiştik.
TSİAD Başkanı Murat Çavga, ‘Önümüzden yıldan tezi yok farklı şehirlerde düzenlenen Trabzon günleri organizasyonlarını son erdirmeliyiz. Trabzon günlerinin Trabzon’a ne katkısı oldu? Trabzon günleri, Trabzon’da düzenlenmelidir’ dedi.
Trabzon günlerinin, Trabzon’a sıfır katkısı olduğu gibi Trabzon’daki kamu kurum ve kuruluşların binlerce lirasının heba olmasına neden oldu. Trabzon günlerinin, katkısı olsa olsa Ankara’daki siyasilere, bürokratlara ve bu kentte yaşayan az sayıdaki Trabzonlulara olmuştur.

Çebi’nin odası!

cebi.jpgTrabzon Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi’nin makam odası günün her saatinde ziyaretçi akınına uğruyor. Sempatik tavrı, insanlarla olan diyaloğu ve yardımseverliği ile tanınan Selahattin Çebi’nin odasında ziyaretçi eksik olmuyor. Başkan Ahmet Metin Genç’in sağ kolu olarak bilinen Çebi, kendisine ziyaret edenlerin hemen hepsi ile fotoğraf çektiriyor ve sosyal medyada paylaşıyor. 

Sağıroğlu Ankara’da!

 sagiroglu-020.jpg Yomra Belediyesi eski başkanı İbrahim Sağıroğlu, önceki Ankara’ya gitti ve soluğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun makamında aldı. Soylu’ya destek için Ankara’ya giden İbrahim Sağıroğlu, ‘Sayın bakanımız bizden biri ve çok başarılı işlere imza atan bir kişi. Süleyman Soylu’nun eleştirilmesinin ve suçlanmasının ana nedeni başarısından kaynaklanmaktadır. Soylu’nun dün olduğu gibi bugün de yarın da yanındayız’ dedi.

Başkanın sıkıntısı!

 baskanin-sikintisi.jpg Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in bugünlerde hayli sıkıntılı olduğu söyleniyor. Başkan Ekim, seçim öncesi yaptığı açıklamalarda Yıldızlı ile Rahman camisi arasında deniz dolgusu ile yapılacak yola karşı olduğunu ve deniz dolgusu ile asla yol yapılmayacağını söylemişti. Başkan Ekim, seçim öncesi bu denli iddialı konuşmasına rağmen Ankara’dan gelen haberlere bakılırsa Yıldızlı- Rahman camisi arası deniz dolgusu ile geçilecek. Hatta, projenin ihale aşamasına bile geldiği söyleniyor.
Yıldızlı- Akçaabat batı çıkışı Rahman Camisi arasında deniz dolgusu ile yapılması planlanan yola geçmişte, Trabzon eski milletvekillerinden ve eski bakanlardan Faruk Özak da karşı çıkmıştı. 
   Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in sıkıntısının nedeninin dolgu ile geçilecek olan bu yolmuş. Akçaabatlıların ve Belediye Başkanı, deniz dolgusu ile yolun yapılmamasına karşı çıkmasını bizde destekliyoruz. 
  Yıldızlı ile Akçaabat çıkışındaki Rahman camisi arasında deniz  dolgusu ile yapılması planlanan yola alternatif yol ise Darıca-Yıldızlı arasında tünel geçişli yoldur. Akçaabatlılar, tünel geçişli yolda ısrar ederlerse hem Akçaabat, Söğütlü, Yıldızlı sahili kurtarılır, hem de ilçe rahat nefes alır. İleride de, bu yol tünel geçişli güney çevre yolunun bir bölümü olur. 

  Ahlâk sözünün Türkçe karşılığı etik değildir. Etik, genellikle mesleki anlamda, işini kurallara uygun yapmamaktır. Toplumsal değerlere uygun davranmamak etiksizlik değil ahlaksızlıktır. Ahlak ile etik arasında ki fark, koşmak ile yürümek arasındaki fark gibidir. Kavramları karıştırmayalım. 
   Aynı şekilde tecavüz ile istismar denk değildir. 
Başkasının çocuğunu sapıkça öpmek istismardır, Irzına geçmek ise istismar değil tecavüzdür. Çocuk tecavüzüne, çocuk istismarı diyemezsiniz. (Şener Mete)

Önceki ve Sonraki Yazılar