BEKÇİSİ YOK MUYDU?

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin daha öce Fen işleri müdürlüğü olarak kullanılan bölgede, İtfaiye Müdürlüğü yanında üniversiteye hazırlık kurs mekanı olarak kullanılan tek katlı yığma binası önceki akşam önce soyulmuş sonra da yakılmış! Büyükşehir İtfaiye ekipleri yangını kısa sürede söndürmüş ancak binada epey hasar meydana gelmiş. Hatta idari binadaki bilgisayarlar çalınmış! Olay yerinde inceleme yapan uzmanlar, hırsızlık ve ardından kundaklamadan şüphelenmişler. Moloz sahil bölgesi özellikle geceleri ipsizin, sarhoşun, evsizin cirit attığı bir bölge! Belediyenin o bölgede ayrıca garajı da var. Bu mekanın gece bekçisi yok mu? Varsa bekçi nerede idi?

Yarısı hayır verecek!

MHP Trabzon milletvekili adaylarından işadamı Hüseyin Kıran, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda, MHP’nin Trabzon’daki yeni il ve ilçe yöneticilerinden bazılarının hayır oyu vereceklerini söyledi. MHP ve ülkücü camianın en az yüzde 90’lık bir kesiminin hayır oyu vereceğini kaydeden Hüseyin Kıran, ‘Ben bugüne kadar bir iki istisna dışında hiçbir MHP’li ve ülkücüden evet oyu vereceğim, diyeni duymadım’ dedi.

Mahir Ünal ile Kurt’un sohbeti!

Kültür ve Turizm eski bakanı AKP Kahramanmaraş milletvekili Mahir Ünal önceki gün Trabzon’da idi. Ünal, beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ve AKP il Başkanı Haydar Revi ile Kunduracılar caddesinde esnafı ziyaret etti.

AKP il Başkanı Haydar Revi, Kunduracılar caddesinde TS eski asbaşkanlarından Nevzat Şakar’ın işyerinin önüne geldiğinde, eski bakan Mahir Ünal ve Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ile birlikte işyerine girdi ve üst katta Şakar’ın yanına çıktı.

O esnada Nevzat Şakar, gazetemiz sahibi Hasan Kurt ile sohbet ediyordu. Revi, Ünal’a, ‘Sayın Bakanım Nevzat bey, Trabzonsporumuzun eski asbaşkanı, Hasan bey Kuzey Ekspres Gazetesi’nin sahibi’ derken Orhan Gümrükçüoğlu araya girdi, ‘Sayın Bakanım, bu Hasan kardeşim benim neredeyse yarım asırlık kardeşim olmasına rağmen bana en fazla muhalefet eden bir dostumdur’ dedi. Kurt, Gümrükçüoğlu’nun söylemine tepki gösterdi ve ‘Orhan bey haksızlık etme’ dedi.

Bakan Ünal, masanın üzerindeki bir kitapçıkta Trabzon’un eski fotoğraflarını görünce, ‘Bu yapılar duruyor mu?’ diye sordu. Yapıların birçoğunun ayakta olduğu söylendi. Ardından Hasan Kurt, Trabzon tarihi hakkında kısa bilgi aktardı. Bakan Ünal, Hasan Kurt’u ağzı açık dinledi. Sonra, referandum üzerine derin sohbet başladı. O esnada Nevzat Şakar, ‘Efendim ne yersiniz, ne içersiniz?’ diye sordu. Bakan ve Belediye Başkanı, ‘Sağ olun, teşekkür ederiz’ dediler. Kurt, tekrar müdahale etti ve ‘Muharrem Usta’dan kebaplar söylendi’ dedi… Bir yandan yemek faslı diğer yandan referandum… Sohbet, epey uzun sürdü… Kurt ile Bakan Ünal, evet veya hayır üzerinde anlaşamadılar ama mekandan dost olarak ayrıldılar.

İtalya’dan selam!

TTSO Yönetim Kurulu üyesi, işadamı Murat İskender birkaç günlüğüne İtalya’ya gitti. Dün Milano’dan arayan İskender, ‘İtalya çok güzel bir ülke ama Trabzon’u çok özledim’ dedi. Trabzon’daki işadamları arasında yurt dışına en fazla giden isimlerden biri olan Murat İskender’in turizm alanında yatırımları bulunuyor.

Hayali istihdam!

Demokrat Parti il Başkanı ve Trabzon Hayır Platformu sözcüsü Ali Akar, bazı bürokratların istihdam yarattık, şu kadar kişiye iş verdik, söylemlerinin gerçekleri yansıtmadığını belirtti. Trabzon’da son yıllarda yeni iş sahası açılmadığını kaydeden Ali Akar, ‘Her gün iki lokanta kapanıyor, üçü açılıyor, iki telefoncu açılıyor biri kapanıyor. Allah aşkına Trabzon genelinde nerede yeni iş alanı açıldı. Organize sanayi bölgeleri diyorlar. Akçaabat Şinik Organize’de geceleri çakallar cirit atıyor, Vakfıkebir de gündüzleri hayvanlar otluyor. Bunlar nerede iş sahası açtılar. Belediyelere, kamu kurumlarına referandum nedeniyle geçici işçi alıyorlar ve bundan da övünüyorlar. Bu aldıkları geçici işçiler 3-5 ay sonra zaten kapı dışarı edilecekler. Bu kardeşlerimizi, oylarını almak için işe aldılar’ dedi.

Ali Akar, eleştirilerinde haksız da değil.

Nazım Özcan’a plaket

Trabzon İskenderpaşa Orta Okulu Müdürlüğüne getirilen Cihan Kırış, okulun eski mezunlarına plaket vermeyi sürdürüyor. Geçenlerde gazetemiz spor danışmanı Altuğ Atalay’ı ağırlayan Kırış dün de gazetemiz yazarı, ANAP eski il başkanı CHP Ortahisar belediye başkan adayı işadamı Nazım Özcan’a plaket verdi. Nazım Özcan’ı işyerinde ziyaret eden Okul Müdürü Cihan Kırış ‘80 yıldan bu yana İskenderpaşa okulunda her kuşak öğrenim gören çok değerli Nazım Özcan ailesine, okul aile Birliği başkanımız ve yardımcımızla birlikte ziyarette bulunduk. Rahmetli babası, kendisi ve çocukları İskenderpaşa okulundan mezun olan eşi de eski okul aile birliği başkanımız olan Nazım Bey ile ailesine plaket vermekten onur duyduk. Kendisinden okulumuza bir sınıfı yenileme sözü aldık. Özcan ailesine ve ortağı olan çok değerli dostumuz Ömer Dayı’ya nazik ev sahipliğinden dolayı çok teşekkür ediyorum’ dedi.

********************

Türkiye’de medyayı ele geçirmiş hödük bir zihniyetle cebelleşip kendinizi yormanıza hiç gerek yok. Cumhuriyet Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu topraklarda yaşayan insanlara miras kalmış en büyük çatıdır. Siyasi ikballeri için bu çatıyı çökertip kendilerine bir parti devleti kurmaya çalışanlara sandıkta ‘’Hayır!’’ diyeceksiniz. Yani 16 Nisan’da altı üstü yapacağınız şey çok basit. Sandığa gidip bu görgüsüzlere ‘’Hayır!’’ basmak! Bu polemiği yapılacak, çapsızların politik gargarasına gelecek bir konu da değil. Ondan sonrasını Ak Saray’ın kuçukuçuları düşünsün. (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar