Bekir bey kaç kişiyi tanır?

 bekir-bey.jpg MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçenlerde, bir grup il başkanı ile bir toplantı yapmış ve ‘İstanbul’da hemşerilerinizle yakın temasa geçen, çalışın’ mealinden talimat vermişti. MHP ve Ülkücü camianın önemli bir kesimi 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ekrem İmamoğlu’na oy vermişti. Bahçeli, tahminimiz o ki, 31 Mart’ta İmamoğlu’na oy verenlerin bu sefer Binali Yıldırım’a oy vermeleri için il başkanlarını göreve çağırmış. MHP Trabzon il başkanı Bekir Sıtkı Tarım’ın, Binali Yıldırım için İstanbul’a gidip gitmeyeceği öğrenilemedi. Gazeteci Hakkı Emiroğlu, ‘Bekir bey İstanbul’da kimi tanır. Bekir bey MHP’ye daha dün geldi. Benim gibi dağ bayır mı dolaştı. Hapse mi girdi’ dedi. 
Hakkı Emiroğlu her ne kadar bunları söylese de, İstanbul’da mutlaka tanıdığı vardır.

Müftülük oraya taşınsın!

ortahisardaki-muftuluk.jpgMoloz’da dolgu alanında yapılmakta olan ve ismi konusunda kamuoyunda henüz birliktelik sağlanamayan caminin alt katına Ortahisar’daki Trabzon il Müftülüğünün veya Maraş Caddesi ile Cumhuriyet Caddesinin kesiştiği yerin bitişiğindeki Ortahisar Müftülüğünün taşınması isteniyor. Moloz’da çoklarının protokol camisi olarak adlandırdığı büyük caminin zemin katında toplantı ve konferans salonları, kütüphane, ofisler yapılacak. Caminin zemin katının birkaç m2 olduğunu söyleyen emekli bir din görevlisi, ‘İl Müftülüğü Ortahisar’daki mekanı bırakıp caminin zemin katına gitmez. O mekan Ortahisar il müftülüğü için ideal bir yer. İlçe müftülüğü yeni caminin zemin katına taşınmalı’ dedi.

İlçelere yeni kaymakamlık!

ilcelere-yeni-kaymakakmlik.jpgTrabzon’un Ortahisar ilçesine yeni kaymakamlık binası yapılmasının ardından bazı ilçelere de yeni kaymakamlık binalarının yapılması gündeme geldi. Akçaabat ilçe merkezinde eskiden jandarmanın kullandığı daha sonra Tapu Kadastro teşkilatına devredilen arazide Kaymakamlık binası yapılacak. Bazı ilçelerde yapılacak olan kaymakamlık binalarına ise yapımcı bulunamıyormuş. Firmaların, hak ediş alamama tehlikesi ile karşı karşıya olduğu söyleniyor.
 TİSKİ, Atapark’ataşınabilir!
tiski-atapark.jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesinin ana birimlerinden biri olan TİSKİ Arsin Yeşilyalı’da, eski belde belediyesi binasında hizmet veriyor. TİSKİ’de çalışan personelin tamamına yakını sabah akşam Ortahisar’dan Yeşilyalı’ya gidip geliyor. Büyükşehir Belediyesi ile aynı binayı kullanan Ortahisar Belediyesi yeni binasına taşındıktan sonra TİSKİ’nin, bu binaya gelebileceği konuşuluyor. Bu arada, kimi TİSKİ çalışanı Çimenli’deki eski Köy Hizmetleri binasına taşınmanın daha doğru olacağını söylüyor.
 Dortmund için park ve cadde aranıyor!

dortmund-2.jpegTrabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu bir heyet ile geçtiğimiz hafta Almanya’nın Dortmund kentinde idiler. Almanya’nın Dortmund Belediyesi ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi kardeş şehir. İki belediyenin meclisi, önceki dönem ayrı ayrı karar almışlar ve proje koordinatörü olarak işadamı Türkay Gümüş’ü koordinatör tayin etmişlerdi. 
  Dortmund Belediyesi ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliği ve yakınlaşmayı da Türkay Gümüş sağlamıştı. 
Dortmund Belediyesi, kardeş şehir olduğu farklı ülkelerin kentleri adına Dortmund’da park ve bahçe yapmış ve kardeş şehirlerin adını da bu parklara vermişti.
  Dortmund Belediyesi, Trabzon Parkının açılışı için vali, büyükşehir belediye başkanı, TTSO başkanını Almanya’ya davet etti. Trabzon heyeti de bu nedenle Dortmund’a gitti ve parkın açılış törenine katıldı. Dortmund ile Trabzon’un kardeş şehir olmasını sağlayan Türkay Gümüş ise ne hikmetse heyette yer almadı. 
Dortmund Belediyesinin Trabzon Parkına karşılık Trabzon Büyükşehir Belediyesi de, Trabzon’da ya bir parka ya da bir caddeye Dortmund adını verecek. Trabzon’da ismi değiştirilecek caddenin fazla olması nedeniyle Dortmund’a rahatlıkla bir caddenin adının verilebileceği ve bu caddenin Beşirli’deki eski sahil yolu veya Kaşüstü’ndeki ana cadde olabileceği söyleniyor. Trabzon’da yeterli sayıda parkın olmaması nedeniyle Dortmund kentinin adının mevcut parklardan birine verilmesinin zor olduğu yeni park yapılması halinde bu parka Dortmund adının verilebileceği belirtiliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar