Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

BELEDİYE BAŞKANI DEVLET ADAMI MI, POLİTİKACI MI?

  İlk demokrasi uygulamaları belediye başkanlığı ile başlamıştır. Osmanlının son dönemlerinde belediye başkanları var. Osmanlı çok uluslu bir imparatorluk olduğu için o beldedeki tüm halkın temsilcisi, başı idi başkan. Belediye meclisi de görüntü olarak demokratik bir seçimle oluşurdu. Osmanlı Vilayet Salnamelerine bakıldığında bu durum açıkça görülür. Oysa devlet padişahlıktır, mutlakiyettir daha sonra meşrutiyet. Ancak beldelerde böyle demokratik bir düzen var.
Daha önce de şehirlerin özel bir yönetimi var. Köylerde muhtarlık geniş yetkilere sahip. Şehirlerde şehrin teslim edildiği, şehrin emanet edildiği bir yönetim var. Osmanlıda buna ŞEHREMİNİ diyorlardı. Bu görevli bir nevi belediye başkanıydı.
Cumhuriyetten sonra belediye daha da önem taşıdı. Merkezin dışındaki  demokrasiydi. Belediye başkanları ne denli partili olsa da halkın tümünü kucaklayan, birleştiren bir başkandı. Saygınlığı vardı. Şimdi diyorlar ya başkan yakasındaki rozeti çıkarır, tüm ulusun ve devletin ortak rozetini takar. Halk her sorununda ona koşar. Düğününde yanında, cenazesinde yanında, hastasını ziyarette yanında...
DEVLET ADAMI MI, POLİTİKACI MI?
Elbette devlet adamının da, politikacının da çok önemli işlevi var. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde politikacılar da var devlet adamları da var. Ancak demokrasilerde partiler sistemin vazgeçilmez öğesidir. Partiler değişik seçenekler sunar halk da seçimle uygun olanı seçer. Ancak kuvvetler ayrılığı ile devletin değişik organları oluşur ve herkesin yönetimde söz hakkı olur.
Devlet adamları ise devlette sürekliliği sağlar ve devlet de böylece yönetilir. Ancak demokrasi ile oluşan YASAMA ORGANI yasaları yapar değiştirir ve seçimden seçime devlet değişmez. Politikacı devlet adamı olamaz mı? Olur... Çok fazla rastlanmaz ancak olur. Hani belediye başkanı seçilirken parti rozetini  çıkarır ya... İşte bu devlet adamı olma niyetidir. Ancak rozet çıkarmakla tarafsız olur mu? Hani son yıllarda politikacılardan seçilen cumhurbaşkanı da tarafsızlık andı içer ya. Oldu mu... Bir partinin genel başkanı  tarafsız olur mu? Devlet adamına da politikacıya da çok gereksinim var. Ancak bunların niteliklerini bilerek hareket edelim. İllerde devletin resmi bayrağını taşıyan valiler devlet adamı olmalı. Oluyor mu... Bir bakın, kaymakamlar, valiler il müdürleri, aslında tarafsız devlet adamlarıdır da merkezi yönetim bırakırsa. Partilerin il başkanları   adeta vali gibi kaymakam gibi. Müdür gibi davranır her işe karışır. Böylece bu devlet görevlileri de devlet adamı gibi davranamaz.
NASIL BİR BAŞKAN? 
Politikadan da gelebilir, devlet adamlığından da. Ancak başkan yerel yönetimde halkın reisi, başkanı olur. Bu gerçeği bilerek hareket ederse halk da rahat eder sistem de daha güzel işler. Başkan nasıl olmalı... Baştan beri bunu irdeliyorum. Bilgili, yetenekli, erdemli olmalı. Ağızından çıkanı kulağı iyi duymalı. O beldeyi önceden çok iyi tanımalı ve ön projeleri olmalı. Kadrosunu işine göre oluşturmalı. Belediye görevlileri politikacı değil memurdur. Onlara karşı seven sayan onların da sevdiği güvendiği biri olmalı. Beldedeki herkes BİZİM BAŞKAN diyebilmeli.
Günümüzde belediyelerin olanakları çok. Araç gereç, iletişim. Başkan makamında konukları kabul ederek çay kahve ziyafetleri değil karşılıklı görüş alışverişi olmalı. Başkan haftanın birkaç gününü beldesinde dolaşmalı, beldesini  tanımalı... Başkan mahalleye gelince dalkavuklar etrafını kuşatmamalı, başkana herkes yardımcı olmalı. Oy verse de vermese de halkın memnun olduğu bir başkan olmalı. Ona oy verenler de öyle bir başkan istemeli. Ancak bu kendiliğinden olmaz. Başta başkan bu niteliklere göre hareket etmeli halkta öyle olması için çaba göstermeli.
TRABZON’DA YEREL SEÇİMLER
Muhtardan başlarsak, bölmeyen, düşmanlık aşılamayan kişi… Özel çıkarlar için bu demokratik kurum kullanılmamalı. Şimdi muhtarlar daha çok olanağa sahip görevleri çok daha az. Muhtarlar alt belediyelerle iletişimi sağlamalı. Halk ona ulaşmalı o da ilgili yerlere ulaşarak sorunlar çözülmeli.
Asıl sorun belediyelerde. Son BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ yasası ile sorun daha da karmaşık hale geldi. Büyükşehir Yasası büyük şehirler için çıktı. Onlarda belediyeler rahat çalışamıyordu. Büyük Şehir uygulaması ile kent bir büyükşehir oldu. Ancak ilçeler ilçe, köyler köy olarak kaldı. Şimdi böyle mi? Artık Trabzon’da hiç köy yok. Hepsi büyükşehrin mahallesi. Yüzlerce, binlerce yıllık köyler kentin mahallesi. Bu karmaşık durum giderilmeli. Büyük kentlerde Büyük Şehir. Küçükler bağımsız belediyeler olmalı. Geçmiş uygulamada çok fuzuli şeyler de oldu. Köyler belediye oldu. Buna gerek yok. Bu uygulama İL BELEDİYESİ’ni getirdi. Böyle bir uygulama yok.
Trabzon’da yerel seçim yaklaşıyor. Birçok aday belirlendi. Çoğu devlet adamlığından gelme. Bilim adamları da var. Adayların niteliklerine yakından bakıp öğrenmeli. Elbette siyasal parti adayları partilerine bağlı. Partilerine uygun projeler sunacak. Samimi olmalarını isteyeceğiz.
Büyük Şehir adayı sayın Murat ZORLUOĞLU. Devlet adamlığından geliyor. Bakanlıkta çok önemli görevlerde bulunmuş, başarıyla valilik yapmış. Son valiliği de Van'da. Devlet adamı olarak başarılı… Şimdi politikacı mı olacak, Devlet adamı olarak mı kalarak hizmetini sürdürecek?
ZORLUOĞLU ile aynı köylü, komşuyuz. İlkokuldan öğrencim… Sevdiğim beğendiğim bir insan. Bilgili, yetenekli, çalışkan. Bunları söylerken politik düşünmüyorum. Başarıları ile daima onur duydum. Dilerim başarılarına daha büyük başarılar ekler. Bu biraz da etrafındaki politik çembere bağlı. Eğer ZORLUOĞLU’nun başarılı olması istenirse bırakılsın  şimdiye dek olduğu gibi devlet adamlığı tecrübesinden yararlanarak özgür çalışsın.
Diğer adaylar da elbette hizmet amacı ile yola çıktı. İçlerinde  üniversiteden gelme bilim adamları da var. Dilerim onlar da bu kariyerlerini lekelemesin .Çok uygar biçimde seçimin sürmesini  ve Trabzon'a çok güzel hizmetler yapmalarını dilerim. ŞEHİR VE ADAM gibi olsunlar.  
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.