BELEDİYE BAŞKANI İLE KAVGA ETMEK İSTEMİYORUZ

BELEDİYE BAŞKANI İLE KAVGA ETMEK İSTEMİYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Necip Yıldız Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun 3 aylık icraatlarına bakıldığında genel olarak ortada elle değilir, gözle görülür bir icraatının olmadığını söyledi.

elle değilir gözle görülür bir icraat yok

 

CHP Trabzon İl Başkanı Necip Yıldız Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun 3 aylık performansını Kuzey Ekspres gazetesine değerlendirerek

“Belediyenin 3 aylık icraatlarına bakıldığında genel olarak ortada elle değilir gözle görülür bir icraat yok. Sadece söylenenler var bunları da takip diyoruz. Söylenenlerde TOKİ nin Ayasofya müzesi çevresinde yapacağı kamulaştırma çalışması ve yine basından gördüğümüz kadarıyla imzaları alındımı öğrendiğimiz kadarıyla bazı jak sahipleri ile anlaşmazlığa düşüldü. Belediyede şuan gördüğümüz icraatlara bakıldığında orta herhangi bir şey yok. Sadece belediye içinde var olan personelin yer değişimi var müdürlerin yer değişimi var. Cumhuriyet Halk partisine yakın sağa sola dağılımı var. İcraat bazına bakıldığında bunlar var. Sorunlar bazında bakıldığında sadece söylemi var eyleme geçen hiç biri sorunun çözümü yok. Bunları takip ediyoruz. Tabi ki icraatlar çok çabuk yapılmaz. Onu da bildiğimiz içinde ortaya çıkıp ta belediye Başkanını yönetimi eleştirme noktasında değiliz. Ama takip ederek ve vaatlerin yapım noktasında CHP belediye başkanına kendi partisinden daha çok hizmet alanında onun yanında olduğumuzu söyleriz. Trabzon’un önceliğinin Güney çevre yolunun Trabzon Batum GAP demiryolu olduğunu başkana ilettik. Biz parti olarak ta güney çevre yolunun bir proje bazında çalışmamız var. Niye güney çevre yolunun öncelikli olduğunu Trabzon kamuoyu ile paylaşıp belediye yönetimine ileteceğiz.

 

VERİLEN SÖZLEİRN YERİNE GETİRİLSİN

 

Bizim belediye başkanın dan öncelikli olarak istediğimiz verilen sözlerin yerine getirilmesidir. Tabi ki bunları kısa sürede yerine getirmesi mümkün değil ama bir kazmanın vurulması lazım. Bir başlangıç olması lazım. Bu başlangıcı en kısa sürede belediye başkanından bekliyoruz. Belediye başkanını zora sokmak gibi bir niyetimiz yok. Tamamen Trabzon’un çok sıkıştığını vurguluyoruz. Trabzon da işsizlik hat safhada Trabzon un yatırıma ihtiyacı var. Bu yatırım gelmesi içinde bildiğimiz gibi de Trabzon Batum Gap demiryolunun Trabzon teşvik te 4. bölgeye konuldu. En acil bölgeye konuldu bunu takdirle karşılıyoruz. Bu Trabzon için bir kazançtır ama yatırımcının gelmesi içinde yer olarak fizibilite olarak Trabzon’un rantabıl olması lazım. Bu rantabıllığın oluşması için verimin oluşması için Trabzon Batum GAP demiryolunun yapılması lazım. Batıdan İthal edilen ürünlerin Türki cumhuriyetlere Rusya ya Gürcistan’a Irak ve İran’a gitmesi için bu demiryolu şart. Buna bir öncelik verilmesi acilen Trabzon Batum GAP demiryolunun öndelik verilerek bir kazma vurulması lazım. Teşviğinde teşvikçinin de yatırımcının da buraya gelmesi için bunu görmesi lazım.

 

 

 

 

TEŞVİK TOPLANTISI DOYURUCU OLMADI

 

İstanbul da yapılan toplantı ya vekilimiz sayın Hamzaçebi katıldı. Çok doyurucu bir toplantı olmadığını ifade etti. Bizim şuana kadar aldığımız duyum toplantının çok doyurucu olmadığı yönünde. Bunun doyurucu olması için yatırımcıya bir takım alt yapıları hazırlamamız lazım. İşte Trabzon Batum GAP demiryolu bu alt yapının en önemlisidir. Olmazsa olmazıdır. Bu Trabzon için olması lazım yapılası lazım. Trabzon kentinin büyümesi için göçün önlenmesi için yeni yerleşim merkezlerine ihtiyacı vardır bunu da yapmak için bir güney çevre yoluna ihtiyaç vardır. Güney çevre yolunun paralelinde yeni yerleşim alanları oluşturduğumuz zaman ucuz maliyetli ev sahibi olunabilecek inşaat sektörü canlanacak. Yeni yerleşim merkezleri yeni ticaret merkezleri oluşacak bu da Trabzon da hem istihdam alanında bir canlılık yaratacaktır hem de iş konusunda bir canlılık olacaktır. Bunun içinde biz CHP olarak Trabzon Batum GAP demiryolu ve güney çevre yolunun acilen hayata geçirilmesi için ne yapılması gerekiyor sa yapılmasını istiyoruz. Bu konuda üstümüze düşen her görevi yerine getirmeye hazırız. Bunun önceliğini yapacak olan Ak Parti dir. Trabzon belediyesidir yapacak olan sayın bakanımızdır bu konuda her ne kadar muhalefet partileri teşvik toplantısına çağrılmasa da bundan alınganlıkta duymuyoruz büyüklerimiz böyle uygun görmüş ama biz onlar demese de gücümüz yettiği kadar elimiz uzandığı kadar Trabzon’un teşvik konusunda yatırımcının gelmesi konusunda üzerime düşen görevi yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Birilerinin illa bir şey demesine gerek yok. Bu yatırımcının Trabzon’a gelmesi için Trabzon Batum GAP  demiryoluna bir an evvel kazma vurulması gerektiğini bir kez daha söylüyorum. Biz bunu 4-5 ay öncede Kürşat Tüzmen ile Nov Otelde yapılan toplantıda dile getirilmiş Bunu çok önemli olduğu bildirilmiş ve hayata geçirilmesi için sözü verilmiştir. Buna bir an evle el atılarak başlanmasını istiyoruz. Bunun için üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız.

 

ŞUAN İÇİN SÖYLENECEK BİRŞEY YOK

 

Şuan için belediyenin icraatları için söylenecek bir şey yok. Sadece kendilerine yol gösterme adına aciliyet gerektiren sorunları dile getiriyoruz. Bunlar için ilk adımlar atılmadır. Kentsel dönüşüm projeleri Trabzon için devem etmelidir. Şuan keskin bir yorum yapmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum. Şimdiden başkan için şunu yapmadı bunu yapmadı demek istemiyoruz olumlu yaklaşmaya çalışıyoruz. Bir takım çalışmaların var olduğunu takip ediyoruz. Ama ortaya da çıkan bir şey yok. Zaman geçtikçe bizim de daha doğrusu Trabzonlunun sabrı tahammülü bitiyor. Trabzonlunun durumu iyi değil.

 

belediye başkanı ile kavga etmek istemiyoruz

 

Bir belediye başkanın eleştirmek için bir 5 yılın sonunu beklemek çok geç olur. 5yılın nesini bekleyeceğiz ki. Zaten 5 yıl sonra orda olmayacak ki nesini o zaman eleştirilelim. Biz eleştiri olsun diye eleştirmiyoruz biz Trabzon a yapılması gerekenleri söylüyoruz. Bunlar kimsenin kulak tıkma şansı yok . Bunları yerine getirmekle mükelleflerdir. 5 yıl sonra iş bitecek bundan sonra nesini eleştirelim. 5 yıl neyi bekleyeceğim. Trabzonlunun 5 yıl beklemeye tahammülümü var? Yani Trabzon 5 yıl sonramı yatırım alacak? Önceleri böyle söylenmiyordu. Bizler söylenen sözlerin takipçisi olacağız. Trabzon’da takipçisi. Biz Trabzonlulara önderlik yaparak bunları takip edeceğiz. Atını çiziyorum biz belediye başkanı ile kavga etmek istemiyoruz. Belediye ile kavgaya girme niyetimiz yok. Sadece Trabzonun alması gereken hizmetleri hatırlatıyoruz. Zaten onlar sözleri vermişlerdi. Bunların olması gerekliliğini onlarda söylemişti. Şuan merkezi hükümet te yerel yönetimde ak partili. Artık bir mazeretleri de yok yapmaya da mecburlar. Bizde onların yanında olalım.

 

 

FİKOBİRLİĞİ BATIRDILAR

 

Yaklaşan fındık sezonu içinde açıklamalarda bulunan Yıldız şuan da bir belirsizlik ortamının olduğunu ifade edip fındık sezonu başladı ama orda had safhada olan bir belirsizlik var. Trabzonlunun, Karadenizlinin artık bu belirsizliğe tahammülü kalmamıştır. Tahammül sınırları zorlanmasın. Fındık için e düşünülüyorsa buradaki Ak Parti yönetimi ne düşünüyor? Hazırlanan bir raporları var mıdır? Başbakana sundukları bir bilgi var mıdır? Ne düşünüyorlarsa lütfen Trabzon kamuoyu ile paylaşsınlar. Bu üreticisinin de fındık sezonunu kabusa dönüştürmeden bir rahatlık içersinde geçirmesini sağlasınlar. İktidarın görevlerinden bir tanesi de budur. Amaç Fiskobirliği batırmaksa zaten batırdılar. Ama Fiskobirlik diyor ki 200 trilyonla ben fındıkçının her türlü ihtiyacını karşılarım. 1.5-2 katrilyon TMO ya verip te fındığı birime yerine Fiskobirlik’le uzlaşma yolları arasınlar. Onlara tavsiyemiz budur. FKB 50-60 yıllık mazisi olan bir kuruluştur fındığı bilen bir kuruluştur. FKB ile uzlaşarak çözüm aramaya kalksınlar. TMO nun 3-4 yıllık tavrı bellidir. Fındığı bitirme noktasına getirmiştir. Yanlıştan dönsünler ve fındık için ne yapılacaksa fındıkçıyı kurtarsınlar diye düşünüyoruz. Artık bölge insanın tahammülü yok. Bir belirsizliğe tahammülü yok. Fındık fiyatının ne olacağını şimdiden açıklasınlar zaten bu yıl rekolte düşük. Fındık fiyatının yüksek olması lazım geçen sene mağdur edilen fındık üreticisi bu sene kollansın. Hükümet derhal fındık politikasını belirleyip kamuoyu ile paylaşsın.

Oğuz ÖZBAKAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.