Belediye Başkanının düzeltme ve cevap yazıları!

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Kuzey Ekspres Gazetesi’nin iyi bir okuru ve takipçisi olduğunu söyleyebilirim.  Başkan, eleştirilerimize, haber ve yorumlarımıza er veya geç mutlaka noter kanalıyla veya mahkeme kararı ile cevap ve düzeltme, ara sıra da tekzip gönderir.

Bizde başkanın gönderdiği cevap ve düzeltmelerin bazılarını yayınlarız.  Bazılarına itiraz ederiz, bazılarını da dosyaya koyup kaldırırız. Başkan diğer yayın organlarına benzer açıklama ve tekzip gönderip göndermediğini merak ediyoruz.

Gerçi, Başkanı Trabzon’da eleştiren yayın organı da yok gibi…

***

Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, 29 Temmuz tarihinde gazetemizde yer alan ‘ Sahil Projesi nerede Başkan’ başlıklı haber için cevap ve düzeltme istedi. Bununla yetinmedi, cevap ve düzeltme için ‘Projeler eksiksiz işliyor’ başlığını kullanmamızı istedi.

Gümrükçüoğlu, öyle sanıyorum ki bu gazeteyi Trabzon’daki diğer bazı gazetelerle karıştırdı.

Haberde, gerçekle ilgisi olmayan yorumlarda bulunmuşuz.  Bilgi eksikliği varmış, haber art niyetli yapılmış ve kamuoyunu yönlendirmeyi hedefliyormuşuz.

Başkan Gümrükçüoğlu bugüne kadar gönderdiği onca düzeltme ve cevap yazısında genelde hep aynı ifadeleri kullandı ve hala kullanıyor.

Haberin alt başlığı şöyle, ‘2009 seçimi öncesi ‘ sahildeki pis kokuya’ son vereceği sözü veren Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’nun, Çevre Bakanlığından bu iş neden destek almadığı merak ediliyor. Trabzon sahilinde yürüyüşe inen vatandaşlar ‘pis koku’ işkencesi ile karşı karşıya kalırken,  seçilmeden önce bu sorunu çözeceği sözünü veren Gümrükçüoğlu’nun 4.5 yıldır proje yaptırıp yaptırmadığı merak ediliyor. Trabzon bir çevre bakanına sahipken şehrin öncelik arz eden bu sorununun çözüme kavuşturulmaması kafaları karıştırıyor.

Haberi yazan neyi saptırmış, neyi yalan yazmış. Beşirli sahilinde atık su hala açıktan akıyor. Derin deşarj sistemi yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından destek alındı mı alınmadı mı? Alınmışsa para nerede kullanıldı?

Başkan, üç- beş satırlık habere neredeyse iki sayfalık cevap ve düzeltme gönderdi.  Ve ayrıca gönderdiği yazı da iddia ve sorulara cevap da yok. O nedenle cevap ve düzeltme metnini haberin düzeltilmesi olarak görmediğimiz için kullanmıyoruz.  Başkan, bu yazıyı ‘Projeler eksiksiz işliyor’ başlığıyla açıklama olarak gönderse o zaman belki haber olarak kullanılır.

Bazı gazeteler yayın organları, farklı bir yayın politikası izleyebilir. İktidardan yana olabilirler. Bu da doğaldır. Bazıları da daha özgür ve bağımsız yayın yapar. Kuzey Ekspres de bu yolu tercih etti.

Xxx

Başkan, ‘Muhtarlardan iftar boykotu’  habere de cevap ve düzeltme göndermiş. Cevap ve düzeltmeyi de ‘400 muhtar iftarda buluştu’ başlığıyla birinci sayfadan kullanmamızı istemiş.

Kuzey Ekspres Gazetesi’nde 2 Ağustos da 1. Sayfada yer alan haber nasıldı?

Üst başlık; Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’nun davetine muhtarların çoğunluğu katılmadı.

Ana başlık; Muhtarlardan iftar boykotu!

Alt başlık ne; Yaklaşık 600 muhtara iftar daveti gitti. Yemeğe 150’ye yakın muhtar katıldı. Muhtarların çoğunun icraatını beğenmedikleri Gümrükçüoğlu’nu protesto için iftar davetine gitmedikleri ileri sürüldü.

Haberde, iftara katılmayan muhtarlardan bazılarının adı da yazıldı.

Bu haberin, nesini düzelteceksin?  Yazılanlar yalan mı, yanlış mı?

Hayır… Hepsi doğru ayrıca eksik!

Başkan da açıklamasının bir bölümünde şöyle diyor; Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Trabzon Muhtarlar Derneği Başkanı birer muhtarımız olarak davet edilmiştir. Tabii ki tüm muhtarlarımızın meşguliyetlerinin olup olmaması, bu veya başka nedenlerle iftara katılmaması o günkü planlamalarına bağlıdır.

Başkan diyor ki; evet muhtarlar davete katılmadı. Herhalde başka işyeri vardı!

Zaten, başlığın sonunda ünlem var. Ortada bir olay var. Haber, muhtarlarla görüşülerek yazıldı. Zaten başkan da yazılanları yalanlamıyor! İftarda öyle başkanın söylediği gibi 400 muhtar yoktu. Azaları ile birlikte belki 100- 150 civarında muhtar ve vekili vardı.

Netice itibarıyla, bir kamu kuruluşunun başındaki kişi beğenmediği, kendisine yönelik eleştirel haberlere öyle iki de bir düzeltme ve cevap göndermemeli. Gönderirse ne olur?  Hiçbir şey olmaz.

Gazete yönetimi açıklamayı ya kullanır ya da mahkemeden kullanılması için karar bekler. Tabi o karara da itiraz hakkı var. Mesela biz devamlı ediyoruz. Çünkü, tekzip olarak verilen kararlar öylesine veriliyor!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.