Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

BELEDİYE BAŞKANLARI PARTİSİZ SEÇİLMELİ

Belediye Başkanları ve meclislerin tarafsız seçilmesini ve tarafsız kalmasını iddia ediyorum. Bu tezimi savunmak için bazı kavramları açıklayarak onayınıza sunacağım.
Öncelikle Belediyenin tarifini yaparak görevleri ile devam edip beraberce siyaset ile ilişkisini sorgulayacağız.
Belediye; il, ilçe, bucak gibi yerleşim yerlerinde sokakların bakımı, temizlik, aydınlatma, su, esnafın denetimi gibi kamu hizmetlerini gören, başkanı ve üyeleri seçimle gelen, tüzel kişiliği olan örgüt olarak tanımlanıyor.
3 Temmuz 2005 tarihinde kabul edilen 5393 sayılı Belediye Kanununa göre de tarifi şöyle; Belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan idari ve mali özerkliğe sahip kamu tüzel kişisini ifade eder.
Madde 13’e göre herkes ikamet ettiği beldenin hemşerisidir. Madde 14’ de Belediyenin görev ve sorumlulukları yazılıdır. Bu görevleri arasında; imar, su, kanalizasyon, ulaşım gibi kentsel alt yapı, çevre ve sağlığı, temizlik, zabıta, itfaiye, defin vb. gibi hizmetler bulunur. 
Bu görevler içerisinde siyasi bir yan var mı? Hizmetin siyaseti olur mu? Beldede insani yaşam koşullarının sağlanması siyasetten bağımsız tamamen vicdani, insani ve görev bilinci ile ilgili bir sorumluluktur.

Zaman içerisinde artan insani ihtiyaçlar Belediyelerin daha da güçlü olmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu anlamda, halka halk için gerekli hizmetleri yapmak görevi çok kıymetli ve kutsaldır.
Yönetime talip olanlar bu bilince sahip olarak adeta kendini topluma adayarak görev yapabilme istek, irade, uzak görüşlülük ve gücünde olmalıdır.
Yerel Seçim öncesinde adayların sorumluluk alma heves, şevk ve heyecanlarını görmemek ve takdir etmemek mümkün değil. Hizmete koşma isteği çok sevindiricidir.
 Tüm aday adayları partililerce takdir ve tebrik edilmeli iken maalesef bazı yerlerde ‘’bu da nereden aday oldu diye küçümsemeler’’ hem parti etiği hem de insani açıdan talihsiz bir yaklaşımdır. Size hizmet etmeye talip olanları tebrik etmelidir. Ordu evlerinde şöyle yazı vardı: ‘’ Size hizmet eden vatan evlatlarına saygılı olun.’’  
Gönül ister ki adayların hepsi Belediyenin yapısal durumları içerisinde görev alabilsinler. Aday adayı olmak cesaret ve irade gerektirir ki, takdire şayandır.
Adayların mutlaka halka olan vaatleri ve projeleri de olacaktır. İyi niyetle ifade edecekleri projelerin gerçekçi ve uygulanabilir olma konusunda daha ciddi olmaları gereklidir.

Hedef; belde de insani yaşam standartlarını azami derecede artırmak üzerine olmalıdır. Bu anlamda her şehrin sorunu olan altyapısız, plansız, çarpık kentleşmenin önü mutlaka alınmalıdır. Halkın öncelikli sorunlarını çözmeden diğer tali hizmetlere yönelmek büyük hatadır.
Belediyecilik görevlerinin yapılması için güçlü bir yapısının da olması tartışılmaz önemli bir sorundur. Merkezi yönetim bu yönde adımlar atmalı, yerel yöneticilerin yetkilerini ve güçlerini artırıcı kararlar almalıdır.
Belediyeler halk ile iç içe görev yaparak sorunları çözmeye odaklanmalıdır. Halktan kopuk, üstten bakan, yalan söyleyen, vizyonu olmayan yöneticiler ile gelişme ve hizmet sağlamak da olası değildir.
Belediyeyi parti belediyesi olarak görmek de son derece yanlış ve sakıncalıdır. Bilindiği üzere, seçilenlere her partililerden oy verilebildiği gerçeği de vardır. Partiler belediyeleri arka bahçesi olarak görerek kullanmaktan vazgeçmelidir. Belediyeler halkındır, partilerin olamaz.
İşte açıklamaya çalıştığım sakıncalardan dolayı partinin değil halkın Belediyesi olunabilmesi için yerel seçimler Muhtarlık seçimleri gibi bağımsız adaylar arasından yapılmalı ve seçilenlerde Parti rozetini takarak ve partinin gücünden ivme kazanarak seçilmediğinden daha güçlü, bağımsız olacak ve daha serbest hareket edebilme gücünü kendinde bulacaktır.
Yazdıklarımı okuyanların çoğu; sistem böyle, yapacak bir şey yok, diyecektir. Ben de diyorum ki; güç sizde, size dayatılana değil, sizin istediğinize oy verin, seçin. 
Yereli yönetmek siyasi olmayıp tamamen hizmet odaklı bir görevdir. Halk kendisine hizmet edecekleri seçmeli, onlara yukarıdan bakacakları değil.
Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum