Belediye başkanları ve parti rozeti!

  Türkiye’de yerel yönetimlerin seçimleri öncesi ve sonraki ilk günlerde başkan adaylarının ağızlarından düşürmediği ilk söz, ‘Seçilirsem parti rozetini çıkaracağım’ cümlesidir. 
  Trabzon’da geçmişten bugüne bu sözü uygulayan ve yerine getiren başkan Orhan Karakullukçu’dur. Onun dışında hiçbiri bu sözü yerine getirmedi. Orhan bey de, bu sözü yerine getirdiği için bir sonraki seçimde parti içinden vuruldu ve seçimi kazanamamıştı. 

  belediye-baskani.jpgTrabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu önceki gün AKP il yönetim kurulu toplantısına katıldı. İl Başkanı Revi, toplantı sonrasında sosyal medyada, ‘Büyükşehir belediye başkanımız Murat Zorluoğlu, il yönetimi toplantısına katıldı’ şeklinde fotoğraflı paylaşımlarda bulundu…
Zorluoğlu, tahminimiz o ki, Haydar Revi’nin daveti üzerine bu toplantıya katılmıştır. AKP’nin önümüzdeki süreçte il kongresi var. Haydar Revi, yeniden il başkanı seçilmek için değil, aday gösterilmek için gayret ediyor. Gösterilmek diyoruz, çünkü AKP’de önemli olan başkanlığa aday gösterilmek. Aday gösterildiğinde rakip de çıkmıyor ve tek aday olarak seçime giriyorsun ve kazanıyorsun! Başkan Zorluoğlu, seçim çalışmaları sırasında il ve ilçe yönetiminden pek memnun değildi. 
Başkanın, görevden aldığı ve yaptığı atamalar, aslında il başkanı ve yönetimine bakışının da bir göstergesidir. Gerçi kimileri bu atamaları Başkan Zorluoğlu’nun seçim sonrası ceketinin yakasından parti rozetini çıkarmasına bağlıyor. Başkanın rozet çıkardığı doğrudur. Ancak bir başka doğru da Büyükşehir Belediyesinde yaptığı atamalarda, inisiyatif kullandığıdır. Ekibini kendisi kurdu. Güvendiği ve tanıdığı isimleri göreve getirdi. Birkaç istisna dışında partiyi devre dışı bıraktı. Göreve getirdiği Genel sekreterden TİSKİ genel müdürüne, daire başkanlarına baktığımızda bunu görüyoruz. 
 
İl Başkanı Haydar Revi’nin il kongresi öncesi, Zorluoğlu ile görüntü vermesi adaylığının önünü açar mı açmaz mı bilemiyoruz. Bize göre AKP’de Revi devri sona ermek üzere. Gerçi, AKP genel merkezinin, milletvekillerinin etliye sütlüye dokunmayan temsilde hata yapmayan, yamuğu yumuğu olmayan Revi’den daha iyisini bulmaları da pek mümkün değil. Ancak, partinin milli görüş kanadı, vakıfları, dernekleri, sendikaları tabandan gelen birinin başkan olmasını istiyor. 
Bu gruplar Orhan Gümrükçüoğlu’nun 2. Dönem belediye başkan adayı olmasında etkili olmuşlardı.  İl başkanını belirlemede etkili olabilirler mi? Murat Zorluoğlu’nun desteğini almadan etkili olacaklarını sanmıyoruz. AKP’de il başkan adayı belirlemede kilit isim Murat Zorluoğlu’dur.

‘Hisseler Diyanet’e aktarılsın’

  Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası’ndaki Atatürk vasiyeti olan yüzde 28’lik Cumhuriyet Halk Partisi hisseleri, 1950’li yıllardan bugüne temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilir. Hisselerin Hazineye devri için girişimde bulunulur ancak sonuç alınamaz. Çünkü, Anayasanın ve yasaların ilgili maddelerine göre bu mümkün değildir. Bunun mümkün olması miras hukukunun delinmesi anlamı taşır!
Buna rağmen AKP İş Bankasındaki CHP hisselerinin hazineye devri için birkaç kez hamle yaptı. Son hamlesi daha yeni. 
1in-jb5w_400x400-002.jpg   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin meclis grubunda yaptığı konuşmada, Meclis’in vereceği kararla CHP hisselerinin Hazine’ye tahsis edileceğini söyledi. Erdoğan, “İş Bankası masada bunu unutmayın. Gazi Mustafa Kemal'in İş Bankası'nı CHP'ye değil, Hazine'ye tahsisi vardır. Bu İş Bankası, Hazine'nin malı olacaktır Allah'ın izniyle. Bu parlamento bu tarihi kararı da Allah'ın izniyle alacaktır. Milletin hazinesine İş Bankası oradaki hissesi ile % 28 yine devredilecektir. Niye? Milletin malı. Hazine’nin malı. CHP oradan para almıyormuş. O dört yönetici niye oradalar. Niçin el kaldırıyorlar, indiriyorlar. Bu tarihi yanlışı da yolsuzlukların önünü keseceğiz” dedi. 

  İş Bankası yönetim kurulunda  CHP’nin atadığı 4 üye olmasına rağmen, bankanın kar payı CHP’ye değil Atatürk’ün vasiyeti gereği Türk Dil Kurumu ve Tarih Kurumuna veriliyor. Yani, CHP’ye İş Bankasından bir kuruş gitmiyor. 
Geçenlerde Milli görüşün ve AKP’nin ‘1’ numaralı yazarı olarak bilinen ilahiyatçı Abdurrahman Dilipak, ‘CHP’nin İş Bankasındaki hisseleri Diyanete aktarılsın’ dedi. Dilipak’ın bu söylemine tepki gösteren Rubil Gökdemir ise, ‘Bu sözler, toplumsal gerilimi arttırmasıyla bilhassa söylenmiştir’ şeklinde cevaplandırdı.
İş Bankasındaki CHP hisseleri ve kar payı, Türk Dil ve Tarih Kurumlarına değil de, Dilipak’ın söylediği gibi Diyanete veya Ensar, Türgev gibi vakıflara aktarılsa aslında, hükümet İş Bankası üzerine bu denli gitmezdi, diye düşünüyoruz. Gerçi, bazı ekonomistler İş Bankasının yüzde 28’lik hissesinin hazineye devri ile birlikte hisselerin Varlık Fonuna geçeceğini ileri sürüyorlar. 
Bu İş Bankası olayı, görünen o ki çok su kaldıracak!

                                                                                            Hasan KURT

                                              *******************

Doktorunuz diyor ki!

  Baş ağrılarının çoğu(%90) yaşamı tehdit etmeyen, ileri incelemeler gerektirmeyen, nöbetler halinde tekrarlayan, çoğunlukla tedaviyle kontrol altına alınabilen migren, küme ve gerilim tipi ağrılardır. Migrende şiddetli ağrı 4-72 sürebilir. Ağrı genellikle tek taraflıdır. Zonklayıcıdır ve hareketle artar. Bulantı görülebilir, ışığa, sese, kokuya duyarlılık olabilir... Küme baş ağrısı tek taraflıdır, göz çevresi ve şakakta kıvrandırıcı ağrı ile ortaya çıkar. Ağrının olduğu tarafta genellikle göz kapağı düşer, göz yaşarır,burun akar...Gerilim tipi baş ağrısı genellikle sinirsel gerginlikten kaynaklanır, migrendekinden daha hafif ve yaygındır. Bulantı, ışığa ve sese duyarlılık yoktur... Önceki ağrılara benzemeyen, hayatımda çektiğim baş ağrılarının en şiddetlisi diye tarif edilen, ıkınma ve öksürmeyle artan, görme kaybı, uyku hali gibi durumlarla beraber olan baş ağrıları araştırılmalıdır. Baş ağrılarının az da olsa (%10), beyin, damar, sinir, göz, sinüzit, menenjit gibi hastalıklarla beraber olacağı unutulmamalıdır. (Dr. Kemal Küçükali)

Duayla berber açılışı!

duayla-berber.jpg  Eski Türkiye’de üretime yönelik büyük tesisler, yollar vs. törenle hizmete açılırdı. Günümüz Türkiye’sinde ise berber, manav, cafe, konfeksiyon mağazaları törenle açılmaya başlandı. Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinde  ‘Maliya Barbers’e Kuaför’ adlı berber dükkanın açılışını ilçe kaymakamı Murat yıldız, Belediye Başkanı Dr. Mehmet Aşık ve AKP ilçe başkanı Abdullah Birgül yaptı. Dualarla açılan berber de ilk traşı kaymakam Murat yıldız oldu. Türkiye gerçekten çağ atlıyor!

Önceki ve Sonraki Yazılar