BELEDİYE DEDİKLERİ

Merhabalar

Bu köşeden hemşehrilerime ve bizleri takip edip bu satırları okuyanlara kalemimizle fikirlerimizi aktarabilmenin mutluluğunu yaşıyorum

Bu köşeden, kelimelere dökülen hissiyatımız ve düşüncelerimiz hiç şüphesiz yetkinliklerimizin tezahürü olacaktır. “Her şeyi bilen (!), hiçbir şey bilmez” özdeyişinin bir yansıması hiç şüphesiz, liyakat ve uzmanlaşmadır. Bu manada, en iyi bildiğimiz, çalışma hayatımızın geçtiği ve o sayede ülkemiz insanına hizmet etme mutluluğunu yaşadığımız mahalli idareler ve mahalli hizmet anlayışı konularında sizlerle hemhal olmayı arzuluyorum.

Bugünlerde unutulsa da çocukluk ve gençlik dönemlerimizde hayatın repliklerinden biriydi “sana belediye baksın” sözü. Bu sözden de anlaşılacağı üzere, hepimiz ister istemez belediyelerle ilgiliyiz.

Aslında bu söz çok da garipsenmemeli. Belediyelerin hukuki terimlerinden biri “mahalli müşterek” ihtiyaçlardır. Diğer bir ifade ile belediyecilik, mahalli müşterekler etrafında şekillenen bir olgudur.

Esasında, geçmişe dönüp baktığımızda mahallin müşterekleri; “mahalleli”, “kentli” aidiyetinin tezahür etmiş halidir.

Belediyeler, mahalli müşterek hizmetleri karşılarken bunu bizzat kendileri plânlayarak yapabilecekleri gibi, halkın beklentilerini de göz önüne alarak yapmalıdırlar.

Esasında, yürütülen kamu hizmetlerinin, dolayısıyla belediye hizmetlerinin mahalli müşterekler ekseninde gerçekleştirilebilmesinin en önemli argümanlarından biri, ihtiyaç analizinin ve sonrasında da fayda maliyet analizinin sağlıklı bir şekilde yapılmasıdır.

Bu cümleyi okurken, “kamu hizmetlerinde kârlılık değil, vatandaş memnuniyeti önemlidir” der gibi olduğunuzu hissediyorum.

Buna katılmamak mümkün mü? Kamu hizmetleri kârlılık esası üzerinden değil, etkinlik ve verimlilik esası üzerinden yapılmalıdır. Bundan dolayıdır ki, ihtiyaç analizi ve kâr maliyet analizi çok önemlidir. Bu sayede kamu kaynaklarının en önemli, öncelikli ve acil hizmetlere kanalize edilmesi sağlanacaktır. Böylelikle, mahalli müşterek ihtiyaçların en aciliyet hissedilenlerinin önceliklendirilmesi sayesinde, atıl kamu yatırımlarının yapılmasının önüne geçilmiş olacaktır.

Kentler, yaşayan organizmalar olarak birçok dinamiği içerisinde barındırır. Bu dinamikler, hiç şüphesiz tarihi derinliklerden gelen, geleneksel anlayışlarla şekillenen, kültür ve inançlarla taçlanan olgulardır.

İnsanlar, bu olgularla müştereklerini yaşarlar. Bugün geldiğimiz noktada, hayatın her aşamasında bulunan belediyelerin kent ve kentlilerin geçmişten gelen değerlerinin geleceğe taşınması, bunu yaparken de bu değerlerin muhafazası ve günün şartlarına göre şekillendirilerek toplumsal aidiyeti pekiştirmesi için gayret göstermeleri kaçınılmazdır.

Maddi değerler, hiçbir zaman manevi değerlerin önüne geçmemeli, ancak manevi değerlerin inkişafına hizmet etmelidirler.

Bu nedenle, nasıl ki insan yaşamının maddi ve manevi değerler etrafında şekillenen bir özelliği var, toplum yaşamının da şekillenmesine katkı verecek en önemli kurumsal yapılardan biri de belediyeler olmalıdır, haddizatında da öyledir.

Belediyeler Fuzuli’nin dediği gibi olmamalıdır. Ne demişti Fuzuli;

 

“Dost bî-pervâ felek bî-rahm ü devran bî-sükûn

Dert çok hem-dert yok düşman kavî tâli' zebun”

 

Belediyeler, kentlinin ilgili dostu, sakin dünyası olmalıdır.

Vatandaşın derdi çoktur, dert ortağı belediyeler olmalıdır.

Bu köşe aracılığıyla, sürekli olarak etkileşimde bulunmayı arzu ederim. Köşemizde değinmek istediğiniz konuları halil.memis@miargem.org.tr adresinden benimle paylaşabilirsiniz.

Hayatı ve geleceği, geçmişten gelen mahalli müştereklerimiz ve değerlerimiz etrafında inşa etmenin hayaliyle…

Tekrar selamlar.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum