Belediye doğalgazda sınıfta kalmıştır!

Trabzon’daki muhalefet partilerinin yapması gereken işlerin bir kısmını bizim gibi gazeteci ve yazarlar yapınca, Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu haklı olarak tepki gösteriyor. Eleştiri ve yorumlarımıza bile açıklama gönderiyor ve onun ötesinde yorumlarımıza mahkeme kararı ile tekzip aldırabiliyor.

Orhan Gümrükçüoğlu, dün yandaşı bir gazeteye ilginç açıklamalarda bulundu. Gümrükçüoğlu, doğalgaz konusunda öyle bir tablo çizmiş ki, sanki Trabzon’u bir baştan bir başa doğalgaz hattı ile örmüş.

Başkan diyor ki; 27 bin 717 konutun kapısına doğalgaz geldi ancak 12 bin kişi doğalgaz kullanıyor. Trabzon’daki konut sayısı ne kadar?  Net sayıyı bilmiyorum ancak tahminim o ki, en az 100 bindir... Ki bu rakamın 150 bin civarında olduğu söyleniyor. Konut sayısını su saati sayısı ile belirlenebilir.

Trabzon belediye sınırları içerisinde (eski sınırlar) faraza 100 bin konut varsa, başkanın ifadesine göre bu 100 bin konutun dörtte birine doğalgaz getirilmiş… Ve 100 bin konut içerisinde doğalgaz kullananların sayısı da 9’da bir!

Bir belediye Başkanı bu rakamı nasıl başarı olarak lanse edebilir. Hangi mahalleye doğalgaz geldi, hangi mahalleye gelmedi şeklinde bir değerlendirme yapmayacağım. Başkanın verdiği rakamlara bakılırsa Trabzon’un sanal olarak dörtte birine gerçek olarak da en az 6’da birine doğalgaz verildi.

Başkan, bunları söylerken doğalgaz dağıtımını yapan firmayı da koruyor. ‘Firma ne yapsın, Trabzon  dağlık bir kent, hat,  boru döşeme öyle kolay değil’ diyor.

Başkan, AKSA firmasını neden koruyor bilemiyoruz. Başkan, telefon, internet hattı döşeyen firmaları da korumuştu. İlginç!

Doğalgazın konuta bağlanmasının maliyetinin 3-5 milyon lira olduğunu, firmaların bunu da 15 taksitte yaptığını belirten başkan, bu maliyetin iki yılda kendini amorti ettiğini söylüyor. Bu konuda bilgi sahibi olmadığım için detaya girmeyeceğim. Ancak, burada bir başka ayrıntı daha var. Trabzon’daki çoğu vatandaş kömürü bedava alıyor. Bedava kömür alan, neden doğalgaz bağlatsın ki!

Başkan bir de doğalgaz kullanımının mecburi hale getirilmesi için belediye meclis kararı alabileceklerini söylüyor.

Belediye Meclisinde böyle bir kararın alınma şansı yok. Başkan öylesine söylüyor, işte!

Doğalgaz kullanma işi bir kültürden öte, ekonomi ile ilişkilidir!

Başkan Gümrükçüoğlu, doğalgaz konusunda her ne kadar pembe tablo çizse bile bize göre sınıfta kalmıştır.

Xxx

Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’a eski para ile 140 trilyon liralık yatırım yaptığını söylüyor. 140 trilyon liralık yatırım muhtemelen 5 yılda yapılmış. Bu kentte yaşayan biri olarak belediyenin yaptığı yatırımlara bakıyorum… Ki, bu yatırımların bazılarının parası da belediyeden çıkmamış… 140 trilyon lira nerelere harcanmış. Başkan, kalem kalem bir de bunu açıklasa da öğrensek!

Bu arada, bir de belediyenin borcunun ikiye katlandığını duydum. Bir önceki dönemde borç eski para ile 75 trilyon lira ise başkan bu borcu 150 trilyona çıkarmış.. Birde vadeli borç varmış.. Başkan bir de bu borç işini bir açıklasa da vatandaşı aydınlatsa diyorum.. Başkan açıklamasa mutlaka birileri açıklayacak. Birileri açıklamadan başkan, merkezi hükümetten, İlbank’tan, satıştan, oradan buradan şu kadar gelirimiz oldu, şu kadar bu kadar yatırım yaptık, hizmet ettik, o nedenle belediyeyi 150 trilyon lira borçlandırdık, dese daha iyi olmaz mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.